خانه > کالج کدام بروکر > تفاوت حساب دمو و واقعی فارکس در چیست؟

تفاوت حساب دمو و واقعی فارکس در چیست؟

هنگامی که در یک بروکر ثبت نام می‌کنید، برای شما دو حساب تجاری به طور خودکار ایجاد می‌شود. یک حساب واقعی (Real) و یک حساب آزمایشی یا دمو (Demo) که هر کدام برای گروهی از تریدرها مفید است. شما مختارید که از آن دو حساب یکی را انتخاب کنید یا حساب واقعی را برای معامله‌گری یا از حساب دمو برای آزمایش استراتژی‌های خود استفاده کنید. همچنین، می‌توانید بر اساس ترجیحات خود یک حساب جدید دایر کنید. با این حال، بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای هر دو حساب را دارند. شما نیز می‌توانید هر دو حساب را داشته باشید، اما هنگامی که برای انجام ترید با استفاده از یک حساب آزمایشی اعتماد به نفس کافی پیدا کردید، در حساب واقعی معامله‌گری انجام دهید.

تفاوت حساب دمو و واقعی

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

اگر یک معامله‌گر مبتدی هستید و تازه وارد بازار فارکس شده‌اید، ایجاد یک حساب آزمایشی برای شما ظاهرا عالی است. به عنوان یک معامله‌گر برای اولین بار، ممکن است در استفاده از پول واقعی مردد باشید، زیرا خطر از دست دادن سرمایه در معاملات فارکس بسیار جدی است. به همین دلیل ایجاد یک حساب آزمایشی به شما امکان می‌دهد تا ابزارهای مختلف را با سهام مجازی معامله کنید، یا استراتژی‌هایی را که تازه یاد گرفته‌اید، به کرات امتحان کنید. این حساب می‌تواند به شما برای درک بازار کمک زیادی بکند. شرایط بازار در حساب‌های آزمایشی تقریبا مشابه اکانت‌های Real است که آن‌ها را برای تمرین استراتژی‌های شما ایده‌آل می‌کند، اما چرا تقریبا؟… در ادامه این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تفاوت های حساب دمو با ریل در فارکس

اجازه دهید وضعیت معامله‌گری را در حساب‌های دمو بررسی کنیم. در عمل، اغلب به دلیل فقدان از دست دادن پول واقعی، نتایج به دست آمده از معامله در یک حساب آزمایشی می‌تواند به طور قابل توجهی با نتایج معاملات در یک حساب واقعی متفاوت باشد. شاید تاکنون، برخی به تفاوت‌های این دو حساب خیلی توجه نکرده باشند و تصور کلی آن‌ها براساس تبلیغات بروکرها، بر هیچگونه تفاوت میان آن دو باشد، در حالی که اینطور نیست و در اینجا به تفاوت‌های اساسی بین حساب دمو و حساب واقعی می‌پردازیم. جهت آموزش کامل باز کردن حساب واقعی فارکس مقاله چگونه حساب واقعی فارکس باز کنیم؟ را مطالعه کنید.

تفاوت اکانت دمو و ریل
ممکن است نتایج معاملات یک تریدر در یک حساب دمو خوب باشد ولی نتایج آن در حساب واقعی ضعیف باشد.

حتی اگر نتایج معاملات یک تریدر مبتدی در یک حساب آزمایشی بسیار خوب باشد، باز هم نتایج حساب دمو با حساب واقعی او اغلب به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود. به طور کلی، این پدیده به این دلیل رخ می‌دهد که وقتی سرمایه شخصی شما در معرض خطر قرار می‌گیرد، در اغلب موارد ذهنیت معاملاتی شما در معامله با سرمایه مجازی به جای سرمایه واقعی، کاملا تفاوت اساسی پیدا می‌کند.

این تفاوت باید توسط یک معامله‌گر در هنگام ارزیابی ارزش یک استراتژی معاملاتی خاص یا خدماتی که یک کارگزار فارکس برای استفاده در حالت آزمایشی در اختیار او قرار می‌دهد، مورد بررسی گرفته شود. دلایل اصلی که می‌توان چنین تفاوت‌هایی را بین معاملات در حساب دمو و حساب واقعی مشاهده کرد، به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 1. تفاوت مربوط به اجرا و بروکر؛
 2. تفاوت‌های مرتبط با معامله‌گر.

هر یک از این دسته‌بندی‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرند. این موارد با جزئیات بیشتری در ادامه مورد بحث قرار خواهند گرفت.

برای مطالعه بیشتر راجب بخش پایه فارکس می‌توانید به مقاله آموزش مقدماتی فارکس مراجعه کنید.

تفاوت های دو حساب آزمایشی و واقعی در بازار فارکس چیست؟

همان طور که در بالا اشاره شد، اگرچه گفته می‌شود که بین دو حساب دمو و واقعی هیچ تفاوتی وجود ندارد، اما این‌ها حربه‌های تبلیغاتی است که بروکرها سعی می‌کنند به تریدهای مبتدی القا کنند، در حالی که معامله‌گران حرفه‌ای به طور کاملا دقیق و شفاف به این تفاوت‌ها اشراف کامل دارند. تفاوت‌های میان دو حساب آزمایشی و حقیقی را می‌توان در دو دسته‌بندی کلی مورد ارزیابی یا بحث و بررسی قرار داد:

تفاوت های مربوط به اجرا از سوی بروکرها بین حساب های زنده و آزمایشی

دلایل بالقوه زیر برای تفاوت عملکرد بین دو حساب دمو و واقعی مشاهده می‌شوند. این مشکلات را می‌توان به «نوع» یا «شکل اجرا» نسبت داد که از سوی «بروکرها» اعمال می‌شوند یا حداقل می‌توان گفت که کارگزاری‌ها در ایجاد آن‌ها دخیل هستند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 1. بسیاری از کارگزاری‌های فارکس ممکن است هرگز قیمت واقعی و صحیح را اختیار معامله‌گران حساب‌های آزمایشی قرار ندهند و تنها در حساب‌های واقعی بتوان این قیمت‌ها را مشاهده کرد.
 2. قیمت‌های نمادهای مختلف معاملاتی، میزان اسپرد و کمیسیون معاملات، که یک بروکر برای استفاده در حساب دمو نمایش می‌دهد، ممکن است با قیمت‌‌هایی که در حساب‌های معاملاتی واقعی ارائه می‌دهد، متفاوت باشد.
 3. کارگزار ممکن است دستورات «حد ضرر» (Stop Loss) را در حساب دمو، به دقت اجرا کند، اما در حساب‌های واقعی این موضوع می‌تواند کاملا متفاوت باشد. به عنوان مثال، احتمال دارد که کارگزاری مواردی مانند «لغزش» یعنی «slippage» را که می‌تواند گاهی اوقات رقم قابل توجه‌ای باشد، در یک محیط معاملاتی دمو نادیده بگیرد، اما در حساب واقعی این مورد بسیار رخ می‌دهد.
 4. خطاهای کارگزاری که گاهی اوقات هنگام معامله در حساب واقعی به وجود می‌آیند، می‌توانند مشکلات زیادی برای تریدر ایجاد کند از جمله تماس با پشتیبانی کارگزاری و منتظر ماندن به مدت چندین روز تا بتواند پاسخ بروکر را دریافت کند که این کار علاوه بر صرف زمان، هزینه‌های تماس و… بر تریدر تحمیل می‌شود و در بسیاری از موارد هم تریدر با تمام هزینه‌هایی که متحمل شده، به دلیل عدم رسیدگی دقیق بروکر، به حقوق خود دست پیدا نمی‌کند. در حساب دمو اما چنین مواردی وجود ندارد یا حتی اگر مشکلی رخ دهد، معامله‌گر چون پول واقعی از دست نمی‌دهد، آن را نادیده می‌گیرد.
 5. هنگام انتقال وجه، چه در زمان واریز یا برداشت، برای تغییر ارز رایج معامله‌گر به ارز «دلار» مقداری از سرمایه معامله‌گر، حدود دو تا سه درصد کسر می‌شود.
 6. هنگام واریز و برداشت، گاه ممکن است، این کار بیش از ۲ روز زمان ببرد، اما در حساب آزمایشی، معامله‌گر  هر مقدار پول مجازی انتخاب کند در کمتر از یک دقیقه در اختیار او قرار می‌گیرد.
 7. گاهی اوقات یک کارگزار پلتفرم معاملاتی واقعی خود را برای حساب دمو ارائه نمی‌دهد. این کار می‌تواند به این معنی باشد که معامله‌گر باید هنگام تغییر از یک حساب آزمایشی به حساب واقعی، طرز کار با پلتفرم معاملاتی جدید را یاد بگیرد.

تفاوت های مربوط به معامله گر در حساب های واقعی و آزمایشی

به دلیل عدم تعهد و عدم وجود ریسک مرتبط با پول واقعی، نتایج به دست آمده در یک حساب آزمایشی می‌تواند به طور قابل توجهی با نتایج به دست آمده در یک حساب واقعی متفاوت باشد. معمولا اکثر معامله‌گران مبتدی که در کارگزاری فارکس حساب باز می‌کنند، در حساب آزمایشی خود نتایج عالی کسب می‌کنند، اما هنگامی که شروع به معامله در حساب واقعی می‌کنند، پول خود را در کمترین زمان از دست می‌دهد. در بسیاری از موارد، دلایل بالقوه‌ای که برای تفاوت عملکرد حساب دمو و حقیقی مشاهده می‌شود، می‌توان این مسائل را به معامله‌گر نسبت داد:

 1. اطلاع کامل از این که سرمایه واقعی او در خطر نیست، ممکن است هنگام قرار گرفتن در ضرر آنقدر صبر کند که سرانجام قیمت برگردد و سپس معامله را با سود ببندد. امتحان این تجربه در معاملات واقعی، به خصوص اگر موجودی او کم باشد، ممکن است باعث لیکوئید شدن حساب او شود.
 2. این واقعیت که بسیاری از معامله‌گران در حساب دمو به برنامه معاملاتی خود پایبند نیستند، قابل انکار نیست، زیرا هیچ پیامد مهمی بر روی یک حساب آزمایشی ندارد. در نتیجه، یک معامله‌گر می‌تواند به عادت‌های بدی دچار شود که می‌تواند با انجام آن‌ها بر روی یک حساب واقعی برای او هزینه‌های زیادی داشته باشد.

  حساب دمو فارکس به دلیل مجازی بودن پول استرس زیادی ندارد.
  معامله‌گرها در حساب آزمایشی، با خیال راحت‌تر ترید می‌کنند.
 3. معامله‌گران ممکن است وسوسه شوند که هنگام معامله در یک حساب آزمایشی به دلیل در اختیار داشتن سرمایه مجازی زیاد، میزان ریسک و حجم معامله را بیش از حد افزایش دهند و برحسب اتفاق سود زیادی به دست آورند. این رفتار می‌تواند در هنگام معامله‌گری بر روی حساب واقعی عواقب منفی زیادی به بار آورد.
 4. عادت به انجام معاملات بسیار زیاد روی نمادهای مختلف در حساب دمو، باعث می‌شود که معامله‌گر در حساب واقعی نیز بیشتر به دنبال بهانه‌ای برای ورود باشد و با اغماض از برخی شرایط لازم، برخی از قوانین لازم در استراتژی خود را نادیده بگیرد و متحمل زیان‌های زیادی شود.
حتی اگر نتایج معاملات یک تریدر مبتدی در یک حساب آزمایشی بسیار خوب باشد، باز هم نتایج حساب دمو با حساب واقعی او اغلب به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود.

مزایا و معایب حساب دمو در مقابل حساب واقعی

معامله‌گری با پول مجازی عنصر روانی را از معاملات حذف می‌کند، بنابراین به همین دلیل بسیار مهم، نمی‌تواند به طور دقیق توانایی‌های معاملاتی فرد را ارزیابی کرد. با این وجود، معامله‌گری مجازی می‌تواند مزایای زیادی برای اهداف آموزش معامله گران از جمله در هنگام آزمایش عملکرد یک استراتژی داشته باشد. اکانت دمو فارکس به عنوان یک ابزار آموزشی استفاده می‌شود، به تازه کارها شروعی بدون ریسک را برای آموزش معامله‌گری در فارکس، اهدا می‌شود.

فرق بین حساب دمو و مجازی
حساب مجازی و واقعی مزایا و معایب زیادی دارد که هرکدام بر اساس میزان قدرت تحلیل شما می‌تواند مناسب باشد.

به طور کلی، تجارت در یک حساب آزمایشی خدمات بسیار خوبی را به افراد تازه‌کار ارائه می‌دهد که در غیر این صورت باید استفاده از پول واقعی و احتمالاً از دست دادن سرمایه را یاد بگیرند. در حساب دمو هیچ زیانی متوجه حساب شما نمی‌شود و می‌توانید یاد بگیرید در چه زمان یا موقعیتی ورود کنید و در چه وضعیت‌هایی عدم ورود به نفع شماست. معامله در حساب آزمایشی به شما این امکان را می‌دهد تا یاد بگیرید که بازار را از نزدیک تماشا کنید و با نحوه عملکرد بازار فارکس بدون قرار دادن پول نقد در آن، آشنا شوید.

با این حال، این بازار به دلایل زیادی که در بالا اشاره شد می‌تواند یک غرور کاذب به شما بدهد. اگر با تریدرهای حرفه‌ای و باتجربه بازار مشورت کنید، اکثر آن‌ها به شما توصیه خواهند کرد که از استفاده از حساب دمو به‌کلی صرف نظر کنید زیرا برای آینده فعالیت معاملاتی شما در بازار فارکس خطرناک است که تا مدت‌ها موجودی حساب‌های واقعی شما را خواهد بلعید. این حساب در واقع دام «بروکرها» برای نابودی سرمایه‌های تریدرهای مبتدی است.

بهترین راه حل و جایگزین برای حساب دمو چیست؟

برای این که هم از ایجاد حساب دمو اجتناب کنید و هم بتوانید استراتژی‌های خود را امتحان کنید به عنوان بهترین جایگزین، از یک حساب میکرو استفاده کنید. این حساب به نام «حساب سنتی» (Cent Account) نیز شناخته می‌شود. این حساب در مقایسه با حساب دمو مزیت‌های فراوانی دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. با مبلغ واریزی بسیار پایین (و تنها یک دلار) می‌توانید این حساب را دایر کنید.
 2. در این حساب هر معامله‌ای که انجام دهید دقیقا حس و حال حساب واقعی به شما دست می‌دهد.
 3. در این حساب سعی می‌کنید تا به قوانین استراتژی خود پایبند باشید.
 4. در این حساب استراتژی‌هایی را که آزمایش می‌کنید، در یک محیط کاملا لایو و واقعی انجام می‌دهید و در صورت زیان نیز پول زیادی از دست نمی‌دهید.
 5. به دلیل پایبند بودن به استراتژی، میزان زیان شما به شدت کاهش می‌یابد و خیلی زودتر از مدت زمان تمرین در دمو به سود مستمر خواهید رسید.
 6. حتی درصورت کال مارجین شدن و لیکوئید شدن نیز، نهایتا یک دلار از دست می‌دهید که هزینه یک بسته آدامس است!

آنچه در مقاله تفاوت حساب دمو و حساب واقعی خواندیم:

حساب دمو برای تریدرهای حرفه‌ای که قصد امتحان کردن استراتژی‌های جدید خود را دارند ابزاری مناسب است اما برای تریدرهای مبتدی به دلایل زیاد از جمله این که نمی‌تواند احساس معامله در حساب واقعی را به وجود آورند، به دلیل عدم ترس از دست دادن سرمایه بسیاری از قوانین استراتژی را رعایت نمی‌کنند، با در اختیار داشتن پول مجازی زیاد با حجم‌های بالا معامله می‌کنند، به دست آوردن سودهای کاذب باعث می‌شود در حساب واقعی مدیریت سرمایه را رعایت نکنند و… مناسب نیست. تریدرهای تازه‌کار برای این که بتوانند احساس یک ترید واقعی را تجربه کنند و در صورت زیان نیز سرمایه زیادی را از دست ندهند، می‌توانند به عنوان یک حساب جایگزین برای دمو از حساب واقعی «سنتی» استفاده کنند که بسیاری از بروکرهای فارکس این حساب را ارائه می‌دهند.

سوالات متداول
تفاوت اصلی بین معاملات در حساب دمو و حساب واقعی چیست؟
تفاوت اصلی در نوع پول است. در حساب حقیقی شما با دارایی واقعی معامله می‌کنید اما در حساب مجازی، سرمایه شما نیز مجازی است.
مزایای حساب دمو چیست؟
در حساب دمو هیچ زیانی متوجه حساب شما نمی‌شود و می‌توانید یاد بگیرید در چه زمان یا موقعیتی ورود کنید و در چه وضعیت‌هایی عدم ورود به نفع شماست. همچنین این امکان را می‌دهد تا یاد بگیرید که بازار را از نزدیک تماشا کنید و با نحوه عملکرد بازار فارکس بدون قرار دادن پول نقد در آن، آشنا شوید.
معایب حساب دمو چیست؟
عادت به معامله در حساب دمو برای آینده فعالیت معاملاتی شما در بازار فارکس خطرناک است که تا مدت‌ها موجودی حساب‌های واقعی شما را خواهد بلعید. این حساب در واقع دام «بروکرها» برای نابودی سرمایه‌های تریدرهای مبتدی است.

مهران دهقان
من مهران دهقان متولد ۲۲ خرداد ۱۳۷۹، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، از اسفند ۱۳۹۸ فعالیت مطبوعاتی‌ام را در زمینه‌ی فناوری با تکفارس شروع و سپس در زومیت و دیگر وب‌سایت‌ها ازجمله: بازی رایانه،اعوجاج، چیکاو، زومیلو، کاروتک، جی تک و چند سایت فروشگاهی ادامه دادم.

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران