خانه > کالج کدام بروکر > حساب ریل چیست؟ آموزش افتتاح حساب real

حساب ریل چیست؟ آموزش افتتاح حساب real

امروزه برای انجام هر نوع معامله و پرداخت وجه آنچه خریداری می‌کنید، نیاز به استفاده از کارت بانکی دارید. برای این منظور باید از قبل حساب بانکی دایر کرده و به حساب خود نیز وجه واریز کرده باشید. اگر حساب شما خالی باشد، نمی‌توانید خرید انجام دهید. برای معامله‌گری در بازار فارکس نیز اولین کاری که باید انجام دهید افتتاح یک حساب ریل (Real) یا واقعی است. یعنی حسابی که بتوانید در آن پول واریز کنید تا بتوانید با سرمایه موجود در آن حساب، در بازار فارکس به معامله‌گری بپردازید.

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

بروکر در واقع همان بانک شما در بازار فارکس است. وقتی قصد دارید یک ترید انجام دهید، زمانی این کار ممکن می‌شود که وجه مورد نیاز را در حساب خود موجود داشته باشید در غیر این صورت پوزیشن مورد نظر شما باز نمی‌شود. هر زمان هم که قصد برداشت بخشی یا تمام سرمایه خود را داشته باشید، بروکر موظف است تا مانند بانک، وجه درخواستی شما را به حسابی که از قبل مشخص کرده‌اید واریز کند.

حساب ریل چیست؟

حساب ریل (Real) یا واقعی که به آن حساب حقیقی نیز می‌گویند، یعنی حسابی که در آن سرمایه واقعی وجود دارد. در این حساب سرمایه یا پول واریز می‌کنید و سپس می‌توانید به معامله‌گری در بازار فارکس بپردازید. فرض کنید شما به حساب خود ۱۰۰۰ دلار وجه واریز می‌کنید. سپس یک معامله‌ی Short یا Long انجام می‌دهید. اگر معامله شما مثلا با ۵۰ دلار سود بسته شود، موجودی شما به ۱۰۵۰ دلار افزایش می‌یابد.

اکنون اگر بخواهید کل سرمایه خود را برداشت کنید، می‌توانید ۱۰۵۰ دلار برداشت کنید، اما اگر در آن معامله مثلا ۵۰ دلار زیان کرده باشید، اکنون سرمایه شما به ۹۵۰ دلار کاهش یافته و در صورتی که بخواهید پول خود را برداشت کنید، همین مقدار را بروکر به شما پرداخت می‌کند. پس حساب واقعی یعنی حسابی که در آن سرمایه واقعی وجود دارد. اگر با سرمایه موجود در آن ترید انجام دهید میزان سود و زیان به حساب شما اضافه یا از آن کسر می‌شود.

نحوه ایجاد حساب ریل در فارکس

قبل از هر چیز باید بدانید که یک معامله‌گر در بازار فارکس در صورتی موفق است که قبل از شروع به کار، آموزش‌های اولیه و مهارت های لازم را کسب کرده باشد، در غیر این صورت، آنقدر در بازار فارکس ضرر خواهد کرد که انگیزه ادامه کار و ماندن در بازار فارکس را از دست خواهد داد. از این رو کارگزاران یک ویژگی خاص برای مبتدیان ارائه کرده‌اند تا با استفاده از این ابزار بتوانند توانایی خود را در پیش‌بینی معاملات محک بزنند و به عبارت دیگر مهارت و تجربه خود را در تحلیل و پیش‌بینی نمودار قیمت به روش آزمون و خطا افزایش دهند. این ابزار «حساب‌های آزمایشی یا دمو» نام دارد که بهتر است قبل از باز کردن حساب ریل در آن تمرین کنید.

افتتاح حساب ریل در فارکس
بهتر است به اندازه کافی در حساب آزمایشی آزمون و خطا انجام دهید تا با مهارت کامل وارد بازار معاملاتی بشوید.

برای ایجاد حساب واقعی در فارکس، ابتدا سعی کنید یک بروکر معتبر را انتخاب کنید. سایت «کدام بروکر» نقد و بررسی بیش از ۲۰ بروکر بازار فارکس را در دسترس شما قرار می‌دهد تا آسان‌تر بتوانید بروکر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نحوه ایجاد حساب ریل در فارکس را در ادامه به صورت تصویری آموزش می‌دهیم. توجه داشته باشید که برخی از بروکرها تعداد دارایی‌های کمتری را برای معامله‌گری در دسترس شما قرار می‌دهند و برخی دیگر تعداد بیشتری. مقدار کمیسیون و اسپرد بروکرها روی نمادهای مختلف معاملاتی نیز متفاوت است. بروکری را انتخاب کنید که کمترین اسپرد و کمیسیون را داشته باشد. نوع واریز و پرداخت وجه نیز می‌تواند متفاوت باشد که بسیاری واریز و برداشت «ریالی» دارند و برخی از این امر پشتیبانی نمی کنند و همچنین موارد دیگر که می‌توانید در این سایت تمام موارد را مورد مقایسه قرار دهید.

آموزش افتتاح حساب ریل

برای ایجاد حساب ریل، به وب‌سایت بروکر مورد نظر مراجعه کنید. فرض کنید بروکر دلتا اف ایکس را انتخاب کرده‌اید. روال دایر کردن حساب در بروکرهای مختلف تقریبا شبیه هم هستند و میان آن‌ها تفاوت چندانی مشاهده نمی‌شود. به صفحه وب‌سایت بروکر بروید.

در صفحه ثبت نام اطلاعات اولیه را در کادرهای مربوطه تایپ کنید.

آموزش افتتاح حساب
برای افتتاح حساب، مشخصات زیر را وارد کنید.

فرم ثبت نام را پر کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید، نام و نام خانوادگی، ایمیل، شماره همراه را که تایپ کردید، یک رمز عبور برای خود انتخاب کنید و در کادر «Password» تایپ ‌کنید. همین پسورد را مجددا در کادر زیر آن یعنی «Confirm Password» وارد کنید و سپس روی کادر آبی پایین که «Register» درج‌شده کلیک کنید. سپس به صفحه بعد راهنمای خواهید شد.

در این صفحه بروکر از شما می‌خواهد ایمیلی را که برای شما ارسال کرده است را تایید کنید. بنابراین صندوق ایمیل خود را باز کنید روی کادر آبی در پایین ایمیل ارسالی بروکر کلیک نموده تا بروکر اطمینان حاصل کند که ایمیل درج‌شده متعلق به شماست و فعال است. پس از تایید ایمیل به صفحه جدید راهنمایی خواهید شد.

در این مرحله به پنل کاربری خود وارد می‌شوید. زبان صفحه را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در حال حاضر یک شماره حساب کیف پول به شما اختصاص داده شده است تا بتوانید وجه مورد نظر را به حساب خود در بروکر انتقال دهید. اکنون لازم است که روی دکمه سبز رنگ «افزودن حساب واقعی» کلیک کنید. شما می‌توانید چندین حساب واقعی یا دمو دایر کنید و هر زمان خواستید از یک حساب استفاده کنید، شماره آن حساب را در متاتریدر یا دیگر پلتفرم معاملاتی خود فعال کنید. سرمایه یا وجه اصلی واریزی شما در کیف پول شما قرار می‌گیرد. بنابراین، می‌توانید حساب معاملاتی خود را شارژ کنید.

شارژ حساب معاملاتی
بعد از تغییر زبان و افزودن حساب واقعی از طریق کیف پولتان، حساب خود را شارژ کنید.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این بروکر چند نوع حساب دارد. برخی از شرایط هر حساب معاملاتی نیز برای معرفی آن درج شده است. علاوه بر این، پلتفرم‌های معاملاتی مورد نظر برای آن حساب معاملاتی نیز از کشویی کادر مربوطه قابل مشاهده است. همچنین در پایین کادر هر حساب می‌توانید میزان لوریج را نیز از کشویی آن انتخاب کنید.

ساخت حساب واقعی
مشخصات هر نوع حساب را ارائه می کند که میتوانید هر کدام را که تمایل دارید انتخاب کنید.

اکنون نوبت به احراز هویت می‌رسد که باید مدارک خواسته‌شده را آپلود کنید و پس از آن منتظر بمانید تا بروکر پس از بررسی مدارک، احراز هویت شما را از طریق ارسال یک ایمیل اعلام کند. از این لحظه می‌توانید به معامله‌گری بپردازید. اکنون تنها کاری که لازم است انجام دهید، انتقال تمام یا بخشی از وجه واریزی کیف پولتان به حساب معاملاتی است.

واریز وجه به حساب معاملاتی
از طریق کیف پول می توانید حساب خود را شارژ کنید.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، مقدار موجودی آزاد شما قابل مشاهده است. مارجین آزاد یعنی همان مقدار سرمایه که می‌توانید به حساب معاملاتی خود انتقال دهید.

حساب ریل یا واقعی که به آن حساب حقیقی نیز می‌گویند، یعنی حسابی که در آن سرمایه واقعی وجود دارد. در این حساب سرمایه یا پول واریز می‌کنید و سپس می‌توانید به معامله‌گری در بازار فارکس بپردازید.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب

برای افتتاح حساب، همانطور که اشاره شد ابتدا ثبت نام می‌کنید و سپس فرم‌های مربوطه را باید پر ‌کنید. سپس برای تایید هویت یا احراز هویت باید یک سری مدارک و اطلاعات را ارائه دهید که عبارتند از:

  1. شماره همراه؛
  2. عکس از پشت و روی کارت ملی یا شناسنامه یا گواهینامه یا پاسپورت؛
  3. عکس از مدرک مکان سکونت. (اگر سند یا قولنامه منزل استیجاری به نام خودتان نباشد اشکال ندارد اما باید به نام والدین شما باشد.)؛
  4. سپس به صورت آنلاین یک ویدیوی چند ثانیه از صورت و چرخش سر به طرف راست و چپ؛
  5. شماره حساب کارت عابر بانک که قرار است در هنگام برداشت، وجه به آن واریز شود و باید به نام خودتان باشد.

تفاوت حساب دمو و واقعی

در بازار فارکس یک حساب دیگر هم وجود دارد که به آن حساب دمو «Demo» یا حساب آزمایشی می‌گویند که در این حساب نیز پول مجازی یا پول بدون اعتبار در دسترس شما قرار می‌گیرد تا استراتژی‌های خود را آزمایش کنید. در این حساب شما نه پولی واریز می کنید و نه پولی را می‌توانید برداشت کنید.

نکته جالب این حساب این است که وقتی این حساب را ایجاد می‌کنید، بروکر به درخواست شما، از ۳۰۰۰ دلار تا ۵ میلیون دلار پول بدون اعتبار یا پول مجازی در اختیار شما قرار می‌دهد. یعنی وقتی موجودی حساب خود را نگاه می کنید فرضا مشاهده می‌کنید که ۱۰ هزار دلار موجودی دارید.

اکنون دقیقا مانند حساب واقعی می‌توانید معامله انجام دهید. اگر سود کنید، مقدار سود به موجودی حساب شما اضافه می‌شود و در صورت زیان، مقدار آن از موجودی حساب شما کسر می‌شود. در این حساب هر اندازه سود کنید، چیزی به شما تعلق نمی‌گیرد و نمی‌توانید برداشت کنید، همچنین هر اندازه متضرر شوید نیز هیچ اشکالی ندارد و نیاز به پرداخت نیست. پس با خیال راحت می‌توانید استراتژی‌های خود را به طور مکرر امتحان کنید. برای مطالعه بیشتر راجب این موضوع توصیه می‌کنیم مقاله تفاوت حساب دمو و ریل در فارکس را مطالعه کنید.

نحوه تبدیل حساب دمو به ریل

برای تبدیل حساب دمو به ریل کافی است به پنل کاربری خود در بروکری که حساب دمو دارید مراجعه کرده و روی دکمه «افزودن حساب واقعی» کلیک کنید، بلافاصله برای شما حساب واقعی دایر می‌شود. اگر حساب دمو را بدون احراز هویت و ارسال مدارک ایجاد کرده‌اید، باید برای فعال شدن حساب واقعی مدارک مورد نیاز برای احراز هویت را ارسال کنید.

آنچه در مقاله افتتاح حساب ریل در فارکس خواندیم:

دایر کردن حساب واقعی در فارکس کار چندان سختی نیست. کافی است یک شماره تلفن، ایمیل و یک شماره حساب بانکی داشته باشید و سپس از مدارک شناسی خود عکس بفرستید. نهایتا پس از یکی دو روز صبر، هویت شما تایید می‌شود. پس از آن می‌توانید به حساب خود وجه واریز کنید و به معامله‌گری در بازار فارکس بپردازید.

سوالات متداول
حساب واقعی در فارکس چیست؟
پس حساب واقعی یعنی حسابی که در آن سرمایه واقعی وجود دارد. اگر با سرمایه موجود در آن ترید انجام دهید میزان سود و زیان به حساب شما اضافه یا از آن کسر می‌شود.
حساب دمو فارکس چیست؟
کارگزاران یک ویژگی خاص برای مبتدیان ارائه کرده‌اند تا با استفاده از این ابزار بتوانند توانایی خود را در پیش‌بینی معاملات محک بزنند. این ابزار «حساب‌های آزمایشی یا دمو» نام دارد که بهتر است قبل از باز کردن حساب ریل در آن تمرین کنید.
چگونه حساب دمو را به حساب واقعی تبدیل کنیم؟
برای تبدیل حساب دمو به ریل کافی است به پنل کاربری خود در بروکری که حساب دمو دارید مراجعه کرده و روی دکمه «افزودن حساب واقعی» کلیک کنید، بلافاصله برای شما حساب واقعی دایر می‌شود.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران