خانه > کالج کدام بروکر > چگونه حساب دمو در فارکس ایجاد کنیم؟

چگونه حساب دمو در فارکس ایجاد کنیم؟

در اوایل آشنایی با بازار فارکس متوجه می‌شوید که بدون داشتن سرمایه نیز می‌توانید حسابی مشابه حساب واقعی دایر کنید و حتی اگر قصد واریز سرمایه هم ندارید، می‌توانید برای سرگرمی هم که شده در این بازار معامله کنید. سپس با حجم‌های کم یا زیاد Buy یا Sell می‌زنید و منتظر می‌مانید تا ببینید قیمت موافق تحلیل شما پیش می‌رود یا در جهت خلاف! تمام این موارد از طریق ایجاد حساب دمو فارکس ممکن است.

باز کردن حساب دمو در فارکس

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

پلتفرم معاملاتی هر دو حساب واقعی و دمو یکی است و تنها تفاوت در شماره حساب شما است. وقتی شما پول واریز می‌کنید، می‌توانید حساب واقعی خود را فعال کنید و برای تمرین استراتژی، شماره حساب دمو را انتخاب کنید.

باز کردن حساب دمو در فارکس
پلتفرم های معاملاتی که در حساب مجازی میتوانید استفاده کنید همان پلتفرم هایی است که برای حساب واقعی است.

برای شروع ترید بهتر است ابتدا یک حساب دمو ایجاد کنید تا خود را بسنجید تا سرمایه شما به خطر نیفتد.

حساب دمو چیست؟

وقتی شما در یک بروکر ثبت نام می‌کنید، پلتفرم معاملاتی آن را دانلود و روی سیستم خود نصب می‌کنید تا بتوانید در بازار فارکس به معامله‌گری بپردازید. هنگام افتتاح حساب، دو نوع حساب می‌توانید دایر کنید. یکی حساب واقعی (Real) و دیگر حساب آزمایشی یا دمو (Demo) که از نظر ظاهر، پلتفرم معاملاتی، انواع ابزارهای معاملاتی و سایر امکانات و قابلیت‌ها، با یکدیگر کوچک‌ترین تفاوتی ندارند. تنها تفاوت آن‌ها در نوع پول یا سرمایه موجود در حساب است که در دمو پول مجازی می‌باشد. در حساب واقعی شما باید مقداری پول به حساب خود واریز کنید تا بتوانید معامله انجام دهید. اکنون با هر تریدی که انجام می‌دهید هر مقدار سود کنید به موجودی حساب شما اضافه می‌شود و هر مقدار هم ضرر کنید از موجودی حساب شما کسر می‌گردد. هر زمان که بخواهید سرمایه خود را برداشت کنید، همان مقدار مانده حساب را می‌توانید برداشت کنید.

اما در حساب دمو، بروکر یک مقدار مشخصی «پول» یا سرمایه در اختیار شما قرار می‌دهد و مانند حساب واقعی هر مقدار سود کنید به میزان موجودی حساب افزوده می‌شود و هر میزان زیان کنید از موجودی حساب شما کسر می‌شود. به این پول که قابل برداشت نیست پول «مجازی» می‌گویند.

نحوه ایجاد حساب دمو در فارکس

برای معامله‌گری در بازار فارکس ابتدا باید در یک بروکر ثبت نام کرده، فرم‌های مربوطه را تکمیل و مدارک خواسته‌شده را ارائه دهید. پس از احراز هویت، یکی از پلتفرم‌های معاملاتی را که بروکر در دسترس شما قرار می‌دهد دانلود کنید. برای انتخاب پلتفرم معاملاتی معمولا متاترید ۴ یا ۵ یا سی‌تریدر را برای دانلود در دسترس شما قرار می‌گیرد. البته پلتفرم‌های معاملاتی دیگری نیز وجود دارند، اما این سه سیستم معاملاتی از دیگر پلتفرم‌ها محبوبیت بیشتری دارند. اکنون در پنل کاربری و از بخش «ایجاد حساب»، تقاضای دایر کردن حساب کنید. در اینجا می‌توانید تقاضای حساب حقیقی یا حساب دمو یا هر دو را داشته باشید.

هر یک از حساب‌های شما یک شماره اختصاصی دارند. با انتخاب هر شماره حساب می‌توانید از امکانات این سیستم یا پلتفرم استفاده کنید. برای جابه‌جا شدن بین حساب‌ها کافی است روی سربرگ File کلیک کنید. از پنجره‌ای که باز می شود گزینه Open An Account را انتخاب کنید.

نحوه ایجاد حساب دمو در فارکس
برای ایجاد حساب دمو در فارکس باید از بخش open an account متاتریدر استفاده کنید.

در پنجره انتخاب اکانت (حساب) که باز می‌شود، روی مستطیل کوچک Next در پایین کادر کلیک کنید.

حساب دمو چیست؟
حال یکی از حساب های مورد نظر را برای ایجاد حساب دمو انتخاب کنید.

در کادر بعدی ابتدا «تیک» دایره اول «Existing trade account» را بزنید. اکنون در کادر جلو عبارت :«Login» شماره حساب دمو یا شماره حساب واقعی خود را تایپ کنید و در مستطیل «Password» نیز رمز عبور خود را وارد کنید.

توجه داشته باشید که در کادر «Password» رمز عبوری را که بروکر برای شما ایمیل کرده وارد کنید، نه رمز عبوری را که برای ورود به پنل کاربری خود در بروکر استفاده می‌کنید.

ورود به حساب دمو در فارکس
در این قسمت باید پسوردی که بروکر برای شما ارسال می‌کند را قرار دهید.

سپس روی کادر «Finish» کلیک کنید. اکنون هر حسابی را که انتخاب کرده‌اید، شماره آن در اولین سطر بالای متاتریدر یا هر پلتفرم معاملاتی دیگری که دارید، قابل مشاهده است.

اما در حساب دمو، بروکر یک مقدار مشخصی «پول» یا سرمایه در اختیار شما قرار می‌دهد و مانند حساب واقعی هر مقدار سود کنید به میزان موجودی حساب افزوده می‌شود و هر میزان زیان کنید از موجودی حساب شما کسر می‌شود. به این پول که قابل برداشت نیست پول «مجازی» می‌گویند.

موجودی حساب آزمایشی

میزان موجودی حساب آزمایشی یا دمو را می‌توانید به اندازه دلخواه انتخاب کنید. منتها حداقل موجودی این حساب در برخی از بروکرها ۳۰۰۰ دلار و در برخی دیگر از ۵۰۰۰ دلار شروع می شود. ارقام بعدی 10000، 25000، 50000، 100000، 500000، 1000000 و نهایتا 5000000 دلار است!

سعی کنید میزان موجودی یا سرمایه حساب دموی خود را دقیقا به اندازه‌ای انتخاب کنید که بعدا قصد دارید در حساب واقعی خود آن مقدار را واریز کرده و با آن به معامله‌گری بپردازید. به هیچ عنوان مبالغ بیشتر را انتخاب نکنید، زیرا مبالغ بالاتر باعث می‌شود تا نتوانید بر احساسات خود غلبه کرده و با حجم‌های بالاتر ورود می‌کنید. زمانی که به این کار عادت کردید، در هنگام معامله روی حساب ریل با مبالغ پایین، وسوسه خواهید شد تا از حجم‌های بالا استفاده کنید که باعث کال مارجین و لیکوئید شدن حساب شما خواهد شد.

در همین بخش و در کادر زیر مقدار موجودی، گزینه مقدار لوریج قرار دارد که این مقادیر نیز عبارتند از: 1:1، 1:10، 1:25، 1:33، 1:50، 1:100، 1:500 و نهایتا 1:1000 قرار دارد، اما برخی از بروکرها تا لوریج 1:3000 را نیز ارائه می‌دهند.

برای انتخاب مقدار لوریج نیز سعی کنید هرگز بیش از میزان لوریج 1:100 را انتخاب نکنید. لوریج بالا برای تریدر مبتدی یعنی از دست دادن سریع‌تر تمام سرمایه.

مدت زمان استفاده از حساب آزمایشی

برای استفاده از حساب دمو به شرطی که این حساب فعال باشد، هیچ محدودیت زمانی ندارد و شما تا هر زمان که بخواهید می‌توانید از آن استفاده کنید. نکته دیگر اینکه، همانطور که می‌توانید چند حساب واقعی داشته باشید، برای دایر کردن چند حساب دمو نیز محدودیتی ندارید. علاوه بر این، چنانچه موجودی حساب دموی شما به هر دلیلی صفر شد، جای هیچ نگرانی نیست زیرا به سرعت می‌توانید یک حساب دموی دیگر دایر کنید.

مزایا و معایب حساب دمو

استفاده از حساب دمو مانند هر کار دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارد. نه، می‌توان گفت این حساب بدون ایراد است و نه می‌توان گفت که استفاده از آن خوب نیست. با این حال شما اگر قصد دارید از این حساب به صورت محدود و فقط برای آزمایش استراتژی استفاده کنید تا بتوانید ایرادات آن خود را برطرف کنید، بسیار خوب است، اما اگر می‌دانید که هنوز بسیار کم تجربه هستید و استراتژی خاصی ندارید سعی کنید از این حساب به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا معایب این حساب برای شما بسیار بیشتر از مزایای آن است.

در ادامه برخی از مزایا و همچنین تعدادی از معایب این گونه حساب‌ها را بررسی می‌کنیم.

مزایای حساب دمو فارکس

حساب دمو مزایای زیادی دارد که اگر ابتدای کار هستید ویژگی های زیادی برای شما دارد، این مزایا عبارتند از:

  1. آشنایی با پلتفرم معامله‌گری و انواع اندیکاتورها، اسیلاتورها و آزمایش آن‌ها.
  2. آزمایش کردن استراتژی‌های معاملاتی به تعداد دلخواه و بدون محدودیت زمان، بدون آن که مجبور باشید سرمایه واقعی خود را به خطر اندازید.
  3. تمام داده‌ها و شرایط بازار با حساب واقعی هیچ تفاوتی ندارد.
  4. با انجام معاملات زیاد، مهارت شما هر روز بیشتر می‌شود.

معایب حساب دمو فارکس

حساب دمو در کنار مزایا فوق العاده‌ای که دارد، معایبی نیز دارد که نمی‌توان از آن ها چشم پوشی کرد، این معایب عبارتند از:

  1. هنگام استفاده از این حساب به هیچ عنوان حس یک معامله واقعی به شما دست نمی‌دهد، زیرا وقتی پول واقعی نباشد آن هیجان و ترس و طمع که با پول واقعی به شما دست می‌دهد، در اینجا خبری نیست.
  2. هنگام معامله به هیچ عنوان ترس ندارید که ببازید و هنگامی که معامله وارد ضرر می‌شود حد ضرر را یا بسیار دور قرار می‌دهید یا ممکن است در صورت نزدیک شدن قیمت، مکان آن را تغییر دهید یا شاید هم اصلا حد ضرر استفاده نکنید، زیرا اولا موجودی شما خیلی زیاد است و ثانیا حتی موجودی هم صفر شود باز یک حساب دموی دیگر می‌توانید باز کنید. در این وضعیت، حساب دموی شما هر اندازه میزان زیان آن زیاد شود برای شما مهم نیست زیرا روند سرانجام معکوس شده و نه تنها از زیان خارج می‌شوید بلکه چه بسا معامله‌ای را که در زیان زیاد قرار داشت، با یک سود بسیار بالای غیر واقعی ببندید. این کار یک احساس موفقیت کاذب به شما القا می‌کند که تصور خواهید کرد در معاملات با حساب واقعی هم اگر از ضرر نترسید، قیمت برمی‌گردد و علاوه بر جبران زیان، به شما سود هم می‌دهد اما در عمل، خواهید دید که این کار به لیکوئید شدن شما منجر می‌شود.
  3. در حساب دمو شما می‌توانید تا ۵ میلیون دلار موجودی داشته باشید لذا با حجم‌های سنگین مانند ۳۰ لات و ۵۰ لات وارد معامله می شوید و اگر قیمت موافق تحلیل شما به اندازه مثلا ۲۰۰ پیپ حرکت کند، در یک معامله یک‌صد هزار دلار سود می‌کنید! این کار میزان انتظار شما را از میزان سود در معاملات واقعی به شدت بالا می‌برد و باعث می‌شود تا با موجودی پایین مدیریت سرمایه را از یاد ببرید و با حجم‌های بالا ورود کنید و خیلی زود سرمایه خود را از دست بدهید.

برای مطالعه بیشتر راجب تفاوت هایی که حساب دمو و وافعی دارند، توصیه می‌کنیم مقاله تفاوت حساب دمو و ریل در فارکس را مطالعه کنید.

آنچه در مقاله باز کردن حساب دمو در فارکس خواندیم:

حساب دمو برای بسیاری از معامله‌گران بسیار مفید است. شما می‌توانید با سیستم معاملاتی و تمام ابزارها و اندیکاتورهای موجود آشنا شوید و استراتژی‌های معاملاتی خود را به هر تعداد بار که بخواهید آزمایش کنید، بدون این که ترس از دست دادن سرمایه خود را داشته باشید. با این حال، بروکرها در این حساب تا مبلغ ۵ میلیون دلار پول مجازی در اختیار شما قرار می‌دهند که در زندگی واقعی چنین سرمایه‌ای ندارید.

علاوه براین، در هنگام معامله با این حساب، بدون ترس از دست دادن سرمایه، با حجم‌های بالا و بدون استفاده از حد ضرر ترید انجام می‌دهید که غالبا حتی اگر در ضرر هم قرار گیرید، سرانجام روند برمی‌گردد و حساب را در سود می‌بندید. این عوامل باعث غرور کاذب برای شما می‌شود که تصور می‌کنید بازار فارکس به همین سادگی سود می‌دهد و در حساب ریل نیز با حجم بالا ورود خواهید کرد که باعث از دست رفتن سرمایه شده که علاوه بر زیان مادی، روح و روان و اعصاب شما را نیز به‌هم می‌ریزد.

سوالات متداول
پلتفرم معاملاتی حساب دمو فارکس چیست؟
پلتفرم معاملاتی هر دو حساب واقعی و دمو یکی است.
تفاوت اصلی حساب دمو و ریل در فارکس چیست؟
از نظر ظاهر، پلتفرم معاملاتی، انواع ابزارهای معاملاتی و سایر امکانات و قابلیت‌ها، با یکدیگر کوچک‌ترین تفاوتی ندارند. تنها تفاوت آن‌ها در نوع پول یا سرمایه موجود در حساب است که در دمو پول مجازی می‌باشد.
اگر موجودی حساب مجازی فارکس صفر شد، چه کاری انجام دهیم؟
چنانچه موجودی حساب دموی شما به هر دلیلی صفر شد، جای هیچ نگرانی نیست زیرا به سرعت می‌توانید یک حساب دموی دیگر دایر کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران