خانه > کالج کدام بروکر > مهم ترین الگوهای کلاسیک بازگشتی

مهم ترین الگوهای کلاسیک بازگشتی

الگوهای معکوس کلاسیک بازگشتی به مدل حرکت بازار اشاره دارد که قبل از شروع روند جدید نمودار اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، یک الگوی معکوس صعودی معمولاً در طول یک روند نزولی اتفاق می‌افتد و منجر به یک روند صعودی جدید می‌شود. این الگوها می‌توانند به شما در تصمیم‌گیری بهتر در مورد زمان ورود به معامله کمک کنند. در این مقاله به بررسی بهترین الگوهای معکوس کلاسیک برای استفاده خواهیم پرداخت، با ما همراه شوید.

مهم ترین الگوهای کلاسیک بازگشتی

الگوهای بازگشتی (Reversal Patterns) چیست؟

زمانی که در بازار می‌خواهیم موج‌های بلند را شکار کنیم، باید منتظر شروع موج باشیم و از ابتدا وارد آن شویم. این مسئله کمک می‌کند تا هم حرکت بزرگ‌تری را بگیریم و هم ریسک به ریوارد ما بسیار منطقی‌تر باشد. عموماً حد ضررها در شروع یک روند بین ۵ تا ۱۰ پیپ هستند، اما حد سودها در چنین شرایطی می‌تواند تا ۴۰ الی ۵۰ پیپ هم بالا برود. یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای پیدا کردن شروع روندها، پیدا کردن الگوهای بازگشتی است. بگذارید این‌طور بگوییم: مثلاً می‌خواهید یک روند صعودی را پیدا کنید و وارد معامله شوید. خب در این زمان باید منتظر باشید که یک الگوی مهم بازگشتی را در پایان روند نزولی پیدا کنید، دقیقاً همان‌جایی که بازار حرکت صعودی خود را شروع می‌کند. برای مطالعه بیشتر راجب الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال به مقاله آن مراجعه کنید.

معرفی بهترین الگوهای کلاسیک بازگشتی

حالا که با اهمیت الگوهای کلاسیک بازگشتی آشنا شدید، در ادامه قصد داریم تا مهم‌ترین الگوهای کلاسیک بازگشتی را به شما معرفی کنیم. بهترین الگوهای کلاسیک بازگشتی عبارت اند از:

  • الگوی بازگشتی سرو شانه یا H&S؛
  • الگوی گوه یا Wedge؛
  • الگوی سقف دوقلو یا Double Top؛
  • الگوی سه سقف و سه کف.

در ادامه هر یک از الگوهای بازگشتی را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم:

الگوی بازگشتی سرو شانه یا H&S

این الگو در طول یک روند صعودی اتفاق می‌افتد و همان‌طور که از نام آن پیداست، چهار بخش کلیدی دارد: شانه راست، سر، شانه چپ و خط گردن. الگوی بازگشتی سرو شانه در بیشتر موارد، معمولاً منجر به یک روند نزولی جدید می‌شود. البته باید دقت کنید دو قله شانه سمت راست و چپ باید تقریباً هم‌اندازه باشند و قله سر باید از این دو بالاتر باشد. اما سه اصلاحی که در این مسیر رخ می‌دهد باید روی یک خط نسبتاً هم قیمت باشد که به آن گردن می‌گویند و با شکست گردن الگوی سر و شانه است که روند جدید شروع می‌شود.

الگوی بازگشتی سرو شانه یا H&S
این الگو در طول یک روند صعودی اتفاق می‌افتد و همان‌طور که از نام آن پیداست، چهار بخش کلیدی دارد.

هدف قیمت با محاسبه فاصله بین سر و خط گردن تخمین زده می‌شود. الگوی معکوس H&S یک الگوی معکوس صعودی است. نمونه خوبی از الگوی سر و شانه در تصویر بالا نشان داده شده است.

الگوی گوه یا Wedge

این الگوی بازگشتی بسیار مهم، Wedge یا گوه نام دارد. الگوی گوه در ادامه یک روند اتفاق می‌افتد و همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید قیمت از دو طرف به یکدیگر نزدیک می‌شود و در نهایت یک مثلث را می‌سازد که در انتهای آن انتظار داریم قیمت با شکست حمایت و مقاومتی که ایجاد کرده است، ترند جدید خود را شکل دهد.

الگوی گوه یا Wedge
این الگوی بازگشتی که Wedge یا گوه نام دارددر چارت آن قیمت از دو طرف به یکدیگر نزدیک می‌شود و در نهایت یک مثلث را می‌سازد.

در مدلی که قرار است منتظر تغییر روند به نزولی باشید، ابتدا یک روند صعودی تشکیل می‌شود سپس قیمت در یک کانال حرکت می‌کند و انتهای کانال با بریک کردن از کانال به سمت Sell خارج می‌شود.

الگوهای کلاسیک بازگشتی به الگوها و پترن‌هایی گفته می‌شود که سالیان سال در حال رخ دادن در بازار هستند و به همین دلیل توسط تحلیلگران حرفه‌ای شناسایی شده‌اند و به عنوان یک الگوی معتبر، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

الگوی سقف و کف دوقلو

الگوی بازگشتی دبل تاپ و دابل باتم در سقف و کف‌ها ایجاد می‌شود و همان‌طور که تصویر آن را می‌بینید شامل دوبار برخورد به یک سقف در مدل صعودی است که در نهایت با شکست کف ایجاد شده، روند نزولی خود را شروع می‌کند. این الگو برای مدل صعودی و نزولی وجود دارد و بهتر است در مناطق مهم آن را پیدا کنید.

الگوی سقف دوقلو یا Double Top
الگوی بازگشتی دبل تاپ در سقف و کف‌ها ایجاد می‌شود.

در الگو دابل تاپ و دابل باتم باید یک خط مقاومت مهم در بالا ایجاد شود و برخوردها به مقاومت تقریباً روی یک خط قیمتی باشند و نتوانند از همدیگر بالاتر بروند و دو برخورد اصلاحی نیز به کف دارد که هنگام شکست آن شما وارد معامله خواهید شد.

الگوی سه سقف و سه کف

یک الگوی بسیار معتبر به نام الگو سه سقف و سه کف وجود دارد که آن هم جزء الگوهای برگشتی است که در پایان یک خط روند اتفاق می‌افتد. اگر روند شما صعودی باشد و سه بار کف و سقف آن در یک کانال مشخص باقی بماند، امکان برگشت بازار را به شما خبر می‌دهد. در مدل نزولی نیز همین‌طور است و در نهایت شما با سه بار برخورد به کف، با شکست خط مقاومت می‌توانید وارد معامله صعودی شوید.

الگوی سه سقف و سه کف
یک الگوی بسیار معتبر به نام سه سقف و سه کف وجود دارد که آن هم جزء الگوهای برگشتی است که در پایان یک روند اتفاق می‌افتد.

برای درک بهتر این الگو به تصویر بالا نگاه کنید. مثلاً در مدل نزولی آن باید دقت کنید که حتماً یک روند صعودی وجود داشته باشد، بعد سه برخورد به یک سقف مشخصی رخ می‌دهد و سه کف را ایجاد می‌کند. سپس نمی‌تواند سقف و کف‌ها را تا سه بار بشکند و در نهایت با بریک اوت کردن از پایین روند نزولی خود را شروع می‌کند.

آنچه در مقاله الگوهای کلاسیک بازگشتی خواندیم:

در این مقاله با مهم‌ترین و معتبرترین الگوهای کلاسیک بازگشتی آشنا شدید، این الگوها را باید تقریباً در مهم‌ترین مناطق قیمتی پیدا کنید، البته برای ترید با آن‌ها فقط به شکلی که ایجاد می‌شود بسنده نکنید و بهتر است از اندیکاتورها و عوامل دیگر مانند حجم نیز برای تایید روند جدید استفاده کنید. هرچقدر تاییدیه‌های خود را بالاتر ببرید، شانس موفقیت معاملات شما افزایش پیدا می‌کند.

سوالات متداول
مهم‌ترین الگوهای کلاسیک بازگشتی کدام است؟
از جمله مهم‌ترین الگوهای کلاسیک بازگشتی می‌توان به الگوی سروشانه، سه سقف و سه کف، گوه، دبل تاپ و … اشاره کرد.
بهترین تاییدیه برای الگوهای کلاسیک چیست؟
معمولاً تریدرها، از تغییر حجم و تاییدیه کم شدن حجم در پایان یک روند، هنگام مشاهده چنین الگوهای کلاسیکی استفاده می‌کنند.
الگوی کلاسیک تا چه حد قابل اعتماد هستند؟
اگر بتوانید این الگوها را به صورت کاملا دقیق پیدا کنید و تاییدیه‌های جانبی از آن‌ها بگیرید تا 80% برای شما کاربردی هستند.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران