خانه > کالج کدام بروکر > الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال + آموزش معامله با آن

الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال + آموزش معامله با آن

الگوی سر و شانه که در انگلیسی به آن Head and Shoulders گفته می‌شود یکی از الگوهای مهم است که با استفاده از آن تغییر روند را تشخیص می‌دهند. یعنی اگر روند در یک معامله صعودی باشد و چنین الگویی دیده شود، به معنای آن است که روند قرار است به نزولی تغییر کند. این الگو شامل سه قله متوالی است که قله میانی (سر) بالاترین و دو قله بیرونی (شانه‌ها) کم و تقریباً برابر هستند. پایین‌های واکنش هر قله را می‌توان به شکل تکیه‌گاه یا خط گردن متصل کرد. ما در این مقاله به صورت کامل الگوی سروشانه فارکس را برای شما شرح داده و شیوه استفاده از آن را خواهیم گفت.

الگوی سر و شانه در فارکس

الگوی سر و شانه چیست؟

همان‌طور که مشخص است این الگو از یک شانه در سمت چپ تشکیل می‌شود، سپس یک قله بالاتر از شانه درست می‌کند که سر الگو محسوب خواهد شد، بعد از آن با افت فشار بازار یک شانه دیگر در سمت راست هم‌اندازه شانه سمت چپ تشکیل می‌شود که یک خط گردنی را می‌سازد.

الگوی سر و شانه چیست؟
این الگو از یک سر و دو شانه تشکیل می‌شود.

پس الگوی سر و شانه از سه قله تشکیل می‌شود که دارای قله اصلی در وسط و دو قله کوچک‌تر در طرفین است. برای آشنایی کامل با الگوی سروشانه به تصویر بالایی نگاه کنید. برای آشنایی بیشتر با الگوهای کلاسیک به مقاله آن مراجعه کنید.

آشنایی با الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال

اما چطور یک الگوی سر و شانه تشکیل می‌شود؛ همان‌طور که گفتیم این الگو یک الگوی برگشتی است و نشان از ضعیف شدن روند بازار و در نهایت برگشت بازار می‌دهد. حالا برای اینکه این الگو تشکیل شوند، ابتدا نیاز به یک خط ترند صعودی دارید. در نهایت باید موارد زیر را مشاهده کنید:

  • شانه چپ: در قدم اول یک ترند صعودی ایجاد می‌شود، یک قله می‌سازد و کمی اصلاح انجام می‌دهد یعنی در حالی که در یک روند صعودی است، شانه چپ قله‌ای را تشکیل می‌دهد که نقطه اوج روند فعلی را نشان می‌دهد. پس از رسیدن به این اوج، اصلاحی برای تکمیل شکل‌گیری شانه ایجاد می‌شود. پایین‌ترین سطح اصلاح معمولاً بالای خط روند باقی می‌ماند و نمی‌گذارد در همان لحظه روند برگردد.
  • سر: سپس یک حرکت صعودی قوی‌تر شکل می‌گیرد. حرکتی که بعد از اصلاح شانه چپ شروع می‌شود، از قله شانه چپ بالاتر می‌رود و یک قله بزرگتر را تشکیل می‌دهد که سر الگو خواهد بود. حالا دوباره یک اصلاح رخ می‌دهد، اما معمولاً این اصلاح کمی زیاد است و تا کف اصلاح آخر شانه چپ پایین می‌آید و گویی روی یک خط قرار می‌گیرند که یک حمایت را تشکیل می‌دهند.
  • شانه راست: بعد از این اصلاح به نسبت بلند، دوباره بازار را به سمت بالا به حرکت در می‌آورد، اما این صعود به‌قدری نیست که بتواند سقف قبلی را بشکند (منظور همان سقفی که به نام سر آن را می‌شناسیم)، اما در نهایت عموماً به اندازه شانه سمت چپ است. پس از این صعود بازار یک اصلاح انجام می‌دهد. این اصلاح تا خط گردن که محل دو اصلاح قبلی است پایین می‌رود و تلاشش را می‌کند از آن این نقطه مقاومت عبور کند و سرانجام موفق می‌شود. زمانی که توانست از این خط عبور کند برای ما مسجل می‌شود که الگوی سر و شانه تشکیل شده است و باید از همین نقطه آماده ورود به بازار باشیم.

نکته: توضیحات داده‌شده برای الگوی سر و شانه‌ای بود که در روند صعودی اتفاق می افتد و نشان‌دهنده شروع یک روند نزولی است. همین الگو به صورت برعکس می‌تواند رخ دهد؛ در یک روند نزولی و آماده حرکت صعودی.

نحوه ورود به معامله با الگوی سر و شانه

برای معامله با الگوی سر و شانه، ابتدا باید صبر کنید تا طبق مدلی که در بالا توضیح دادیم، این الگو تشکیل شود. سپس الگو در آخرین حرکت خود باید بتواند خط حمایتی را بشکند، پس از شکست و تثبیت شدن در زیر خط باید منتظر یک پولبک یا برگشت به الگو باشید.

نحوه ورود به معامله با الگوی سر و شانه
برای معامله الگو سر و سانه باید تا تکمیل این الگو صبر کنید.

شما می‌توانید پس از اینکه شکست رخ داد و چند کندل زیر خط حمایت ماند، یک اوردر همانجا بگذارید تا به محض پولبک زدن به آن منطقه، معامله شما باز شود و وارد روند نزولی شوید.

نحوه ورود به معامله با الگوی سر و شانه
شکست الگوی سر و شانه یک نقطه برای ورود است.

در الگویی که در یک روند نزولی تشکیل می‌شود باید منتظر شکسته شدن خط مقاومتی باشید. پس از اینکه مقاومت مانند تصویر زیر شکسته شد و بازار دوباره آن سطح را تست کرد یا به آن پولبک زد، می‌توانید وارد معامله شوید.

الگوی سر و شانه یک الگوی کاملاً حرفه‌ای در فارکس است که دارای دو مدل صعودی و نزولی است و تریدرهای سطح حرفه‌ای از آن برای پیدا کردن محل‌های چرخش روند استفاده می‌کنند. این الگو را می‌توانید از طریق اندیکاتور اختصاصی آن بدون هیچ چالشی در تریدینگ ویو به صورت خودکار پیدا کنید.

تعیین حد سود با استفاده از الگوی سر و شانه

قدم بعدی در هنگام معامله با الگوی سر و شانه کف و سقف، تعیین حد سود و حد ضرر در این الگو است. برای مثال فرض کنیم که در یک الگوی سر و شانه وارد روند نزولی شده‌ایم. محل ورود ما همان محل خط گردن یا محل شکست است.

تعیین حد سود با استفاده از الگوی سر و شانه
به اندازه ارتفاع سر و شانه می‌توان حد سود گذاشت.

خب در قدم اول بعد از باز کردن معامله اگر ترید شما صعودی است، شما باید چند پیپ پایین‌تر از خط گردن مشخص شده قرار دهید و سعی کنید حد سود خودتان را 1:3 بگذارید یا اولین مقاومتی که در مسیرتان است را به عنوان حد سود اولیه در نظر بگیرید. عموماً گفته می‌شود که باید به اندازه بزرگ‌ترین قله حد سود حرکت کند.

انواع الگوهای سروشانه در تحلیل تکنیکال

همان‌طور که توضیح دادیم به صورت کلی دو نوع الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال وجود دارد. الگوی صعودی که در کف های قیمتی دیده می‌شود و شما نمونه آن را می‌توانید در تصویر سمت راست عکس زیر ببینید.

انواع الگوهای سروشانه در تحلیل تکنیکال
انواع الگو سر و شانه به دو نوع صعودی و نزولی تقسیم می‌شود.

این الگو از دو شانه و یک کف اصلی به نام سر تشکیل شده است. و دیگری الگوی نزولی که از دو شانه و یک قله اصلی تشکیل شده است و پس از شکسته شدن خط حمایت یا همان گردنی که دارد، می‌توانید وارد معامله نزولی شوید. پس دو مدل الگوی سر و شانه وجود دارد که یکی از آنها صعودی و دیگری نزولی است و کاملاً شبیه به یکدیگر هستند، فقط جهت آنها برعکس هم است.

مزایا الگوی سر و شانه

حالا که با این الگو به صورت کامل آشنا شدید، بد نیست درباره مزایا و معایب آن بیشتر بدانیم:

  • معامله‌گران با تجربه آن را به راحتی شناسایی می‌کنند.
  • حد سود و حد ضرر را به صورت کامل مشخص می‌کند.
  • می‌توان موج‌های بزرگ و روندهای حرکتی اصلی را گرفت.
  • قابل استفاده در تمامی بازارها است.

معایب الگوی سر و شانه

معایب آن نیز شامل موارد زیر است:

  • معامله‌گران تازه‌کار ممکن است آن را از دست بدهند.
  • ممکن است گاهی حد ضررش بزرگ شود.
  • گاهی ممکن است ریسک به ریوارد خوبی نداشته باشد.

چطور الگوی سر و شانه را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن الگوی سر و شانه در بازار از همان فاکتورهایی که گفتیم باید استفاده کنید، اما اگر یک تریدر مبتدی هستید احتمالاً تشخیص یک الگوی سالم برای شما سخت است. به همین دلیل بهتر است در متاتریدر از اندیکاتورهای ویژه و در تریدینگ ویو همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، از اندیکاتورهای مخصوص آن استفاده کنید.

چطور الگوی سر و شانه را پیدا کنیم؟
برای پیدا کردن الگو سر و شانه می‌توانید از اندیکاتور استفاده کنید.

این‌ها به شما کمک می‌کنند که بتوانید به راحتی الگوی سر و شانه را به صورت خودکار پیدا کنید.

بهترین اندیکاتور به همراه الگوی سر و شانه چیست؟

به طور کلی بهتر است هر پترنی که در فارکس برای معامله پیدا می‌کنید، به همراه چند تاییدیه دیگر باشد. از آنجا که الگوی سر و شانه یک الگوی برگشتی است، پس آن الگوهایی معتبرتر است که مثلاً در نقاط مستعد به برگشت بازار رخ دهد. برای پیدا کردن این نقاط بهتر است از اندیکاتورهای کمکی استفاده کنید. یکی از بهترین اندیکاتورها برای اینکار اندیکاتور RSI است. زمانی که RSI وارد یک منطقه اشباع فروش می‌شود، شما می‌توانید در بازار به دنبال الگوی سر و شانه نزولی باشید. این دو در کنار هم می‌توانند یک تاییدیه بسیار قوی برای موفقیت در یک معامله باشند. بگذارید با تصویر یک نمونه از آن را به شما نشان دهیم:

بهترین اندیکاتور به همراه الگوی سر و شانه چیست؟
یکی از بهترین اندیکاتورها برای پیدا کردن الگوی سر و شانه RSI است.

همان‌طور که تصویر می‌بینید همزمان با رخ دادن الگوی سر و شانه، در اندیکاتور rsi خط سیگنال وارد منطقه اشباع شده است، یعنی این اندیکاتور نیز تایید می‌کند که بازار در شرایط برگشتی قرار دارد و احتمال بیشتری دارد که این الگو به صورت کامل عملی شود. شما نیز می‌توانید از اندیکاتورهای مختلف مثل RSI یا MACD برای تاییدیه گرفتن از این الگو استفاده کنید.

آنچه در مقاله الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله خواندید، الگوی سر و شانه یکی از الگوهای هارمونیک بسیار مهم در بازار فارکس است که کاربران از طریق آن روندهای برگشتی بزرگ را شکار می‌کنند. این الگو دارای دو مدل صعودی و نزولی است که از دو شانه در چپ و راست و یک سر در وسط که بزرگترین موج آن است تشکیل شده است. الگوی سر و شانه دارای یک خط گردن است که حمایت یا مقاومت اصلی در آن را می‌سازد و محل دقیق ورود معامله به آن است. خوبی این الگو در آن است که محل ورود معامله و همچنین محل حد ضرر شما به همراه محل نسبی حد سود خودتان مشخص است.

سوالات متداول
درصد موفقیت ترید با الگوی سر و شانه چقدر است؟
اگر بتوانید این الگو را به صورت کاملاً صحیح پیدا کنید، در صد موفقیت آن بسیار بالاست و جز الگوهای قوی محسوب می‌شود.
الگوی سر و شانه ریسک به ریوارد مناسبی دارد؟
زمانی که این الگو در یک بازار با حجم بالا پدیدار می‌شود عموماً حداقل ریسک به ریوارد آن 1:3 است.
بهترین اندیکاتور برای ترکیب با الگوی سر و شانه چیست؟
برای ترکیب این الگو با یک اندیکاتور بهتر است از RSI استفاده کنید تا هم زمان با پیدا کردن الگو، مناطق اشباع را نیز به شما نشان دهد.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید