خانه > کالج کدام بروکر > نحوه معامله دو سقف و دو کف (دابل باتم و دابل تاپ)

نحوه معامله دو سقف و دو کف (دابل باتم و دابل تاپ)

دو سقف و دو کف به عنوان الگوهای مطمئن تحلیل تکنیکال شناخته می‌شوند. این الگوها هنگامی که قیمت بین دو بازه نوسانی محدود می‌شود، ظاهر می‌گردد. با بررسی این الگو و درک بهتر ویژگی های آن، خریداران و فروشندگان می‌توانند تصمیمات مناسب‌تری اتخاذ کنند. به عبارتی این موضوع نه تنها با فاندامنتال بازار همخوانی دارد، بلکه برای بازار های بی‌ثبات نیز کاربرد بسیار دارد. پس چرا درباره این استراتژی ماجراجویانه تحقیق نکنیم و دست به کار نشویم؟ از همین رو در این مطلب از کدام بروکر نحوه معامله دو سقف و دو کف را به صورت کامل شرح خواهیم داد.

الگو دابل تاپ و دابل باتم

فهرست مطالب

الگوی دو سقف یا دابل تاپ چیست؟

الگوی دو سقف یا دابل تاپ یکی از الگوهای گرافیکی مهم در بازارهای مالی است که نشان‌دهنده یک روند نزولی می‌باشد. الگوی دو سقف، ابتدا به شکل دو قله شبیه به دو سقف ظاهر می‌شود که بین آنها یک افت وجود دارد. قله اول نمایانگر یک اوج قیمتی است که پس از آن قیمت‌ها شروع به کاهش می‌کنند. سپس قیمت‌ها باز هم افزایش پیدا می‌کنند و به نزدیک سطح اول می‌رسند، اما این بار نمی‌توانند از آن عبور کنند و دوباره شروع به کاهش خواهند کرد. به همین دلیل است که این الگو دابل تاپ نامیده می‌شود، چون دو قله مشابه در آن وجود دارد.

نحوه معامله دو سقف و دو کف (دابل باتم و دابل تاپ)
الگوی دو سقف یا دابل تاپ یکی از الگوهای گرافیکی مهم در بازارهای مالی است.

این الگو نشان می‌دهد که بازار به اشباع رسیده و بازیگران بزرگ خرید را متوقف کرده‌اند. ریسک‌گریزی و عدم اطمینان در بازار افزایش پیدا کرده است و بازار در انتظار جهت‌گیری جدیدی است. در واقع، این الگو سیگنال قوی برای ادامه روند نزولی است و معمولا با هدف قیمتی مناسبی همراه می شود. البته تحلیلگران باید به سایر عوامل موثر در بازار نیز توجه کنند تا بتوانند تصمیم‌گیری دقیق‌تری برای خود داشته باشند. برای مطالعه بیشتر بقیه الگوها به مقاله الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال مراجعه کنید.

معرفی الگوی دو کف (دابل باتم)

الگوی دو کف همچون الگوی دابل تاپ، یکی دیگر از نمادهای مهم در بازارهای مالی به شمار می‌رود که گویای یک روند نزولی است. در نتیجه باید نحوه معامله دو سقف و دو کف به صورت کامل دانسته شود. این الگو نیز به صورت دو کف شبیه به دو کله ظاهر می شود که بین آن ها یک پیک وجود دارد. کف اول، نشان‌دهنده پایین‌ترین قیمت در یک بازه زمانی خاص است. پس از آن، قیمت‌ها شروع به افزایش می‌کنند تا به یک اوج برسند. اما پس از رسیدن به این اوج، قیمت‌ها دوباره شروع به کاهش می‌کنند و به نزدیک سطح اول می‌رسند. این بار، به خلاف الگوی دابل تاپ، قیمت‌ها موفق به عبور از سطح اول نمی‌شوند و دوباره به سمت پایین حرکت می‌کنند. به همین دلیل، این الگو دابل باتم نامیده می‌شود.

معرفی الگوی دو کف (دابل باتم)
الگوی دو کف در روند نزولی ظاهر می‌شود.

در این حال می‌توان متوجه شد که بازیگران بزرگ بازار به شدت سود خود را محافظت می کنند و هر بار که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند، سریعاً آن‌ها را به سطح پایین‌تر هدایت می‌کنند. این الگو بیانگر آن است که بازار در وضعیت نامطمئنی به سر می‌برد و احتمال ادامه روند نزولی وجود دارد. از همین رو تسلط به نحوه معامله دو سقف و دو کف شما را به سودهای خوبی می‌رساند. این الگو یکی از الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال است.

آموزش معامله با الگوی دو سقف double top

حالا که مفهوم الگوی دو سقف یا دابل تاپ را خوب درک کردید، بیایید ببینیم چگونه می‌توان با استفاده از این الگو معامله انجام داد.  اولین قدم در نحوه معامله دو سقف و دو کف، شناسایی این الگو در نمودار است. همان‌طور که گفتیم، این الگو به صورت دو قله مشابه ظاهر می‌شود که بین آن‌ها افت قیمت وجود دارد. پس از تشکیل قله دوم، که نمی‌تواند از سطح اول عبور کند، احتمال ادامه روند نزولی بالا می‌رود. در اینجا تریدر باید صبر و حوصله داشته باشد و منتظر شکسته شدن حمایت پایین قله دوم باشد. پس از شکسته شدن این سطح، می‌توان یک معامله فروش را با هدف قیمتی مناسب باز کرد.

بر اساس تحلیل‌های تکنیکال، هدف قیمتی این الگو معمولاً برابر با اختلاف بین دو قله است. اما توجه داشته باشید که همواره باید به سایر عوامل موثر بر بازار نیز توجه کرد و این الگو را به عنوان یکی از ابزارهای تصمیم‌گیری در نظر گرفت. همچنین در هنگام انجام معامله با این الگو، حتماً از مدیریت ریسک مناسب استفاده کنید. مثلاً می‌توانید از stop loss برای محافظت از سرمایه خود در نحوه معامله دو سقف و دو کف استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بازارها همیشه پر از غیرمنتظره هستند و باید همواره آماده تغییر جهت و اصلاح روندها باشید.

چطور با الگوی دو کف Double bottom ترید کنیم؟

الگوی دابل باتم یکی از الگوهای تکنیکالی نسبتاً معروف در بازارهای مالی است که باید نحوه معامله دو سقف و دو کف را درباره آن بدانید. اگر با دقت به نمودار بازار نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این الگو به صورت دو کف مشابه در نقاط پایینی نمودار ظاهر می‌شود که بین آن‌ها یک پیک قیمتی وجود دارد. حال به عنوان یک تریدر وقتی این الگو را در نمودار ببینید، باید منتظر بمانید تا قیمت‌ها پس از تشکیل کف دوم که نتوانسته از سطح اول عبور کند، شروع به حرکت صعودی کنند. این نشان می‌دهد که فشار خرید در بازار در حال افزایش است و احتمال ادامه روند صعودی وجود دارد.

چطور با  الگوی دو کف Double bottom ترید کنیم؟
بعد از شکست خط گردن می‌توانید وارد معامله شوید.

در این شرایط، می‌توانید یک معامله خرید را با هدف قیمتی مناسب باز کنید. معمولا هدف قیمتی این الگو برابر با اختلاف بین دو کف است. اما به خاطر داشته باشید که تنها به این الگو اکتفا نکنید و سایر عوامل مؤثر بر بازار را نیز در نظر بگیرید تا تصمیم‌گیری درست‌تری داشته باشید. همچنین در انجام این معامله، حتما از مدیریت ریسک استفاده کنید تا صدمات جبران‌ناپذیر مواجه نشوید.

با بررسی الگوی دو سقف و دو کف، خریداران و فروشندگان می‌توانند تصمیمات مناسب‌تری هنگام معامله اتخاذ کنند. به عبارتی این موضوع نه تنها با فاندامنتال بازار همخوانی دارد، بلکه برای بازارهای بی‌ثبات نیز کاربرد بسیار دارد.

نحوه پیدا کردن الگو دابل تاپ بر روی چارت

حال اجازه دهید بیشتر درباره نحوه معامله دو سقف و دو کف در نمودار بازار با شما در میان بگذاریم که بسیار مهم است. کار اولی که باید انجام دهید این است که به دنبال رشد قیمت در نمودار بگردید. زمانی که قیمت‌ها به اوج رسیده و شروع به کاهش می‌کنند، دقت کنید. اگر قیمت ها پس از افت، دوباره به نزدیکی سطح قبلی بالا رفته اما نتوانستند از آن سطح عبور کنند و دوباره کاهش یافتند، احتمالاً با الگوی دو سقف مواجه هستید.  در این بخش شما باید دو قله مشابه را در نمودار شناسایی کنید که بین آن ها یک افت قیمتی وجود داشته باشد. معمولاً فاصله بین این دو قله نسبتاً کوتاه است، اما گاهی اوقات ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشد تا این الگو شکل بگیرد.

به هر حال مهم این است که پس از تشکیل قله دوم و عدم توانایی قیمت ها در عبور از سطح اول، شاهد یک روند نزولی باشید. در این صورت، می‌توانید با اطمینان بیشتری این الگو را تشخیص داده و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنید. با استفاده از ترکیب تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی می‌توانید تصمیمات معاملاتی هوشمندانه‌تری اتخاذ کنید پس فقط به یک مورد تکیه نداشته باشید.

آموزش یافتن الگو دو کف Double bottom

نحوه معامله دو سقف و دو کف برای اینکه بتوانید الگو دو کف را راحت‌تر پیدا کنید، اولین قدم این است که به دنبال نقاط پایینی در روند قیمت بگردید. هرجا قیمت به حمایت‌های مهم رسیده و شروع به بالا رفتن کردند، ولی نتوانستند از آن سطح عبور کنند، احتمالاً شکل‌گیری الگوی دابل باتم اتفاق می‌افتد. در این شرایط، باید دوتا کف مشابه رو در نمودار پیدا کنید که بین آن‌ها یه پیک قیمتی وجود داشته باشد.

جالب این است که این فاصله بین دو کف ممکنه خیلی کوتاه باشد ولی گاهی اوقات تا چند هفته یا حتی چند ماه هم طول بکشد. اما مهم این است که بعد از شکل‌گیری کف دوم و ناتوانی قیمت‌ها در عبور از سطح اول، شاهد شروع یه روند صعودی قوی باشید. در این صورت، می‌توانید با خیال راحت‌تری این الگو رو تشخیص بدید و بر اساس اون تصمیم‌گیری کنید.

تعیین حد سود و ضرر در الگوهای دو کف و دو سقف

نحوه تعیین حد سود و زیان در نحوه معامله دو سقف و دو کف به طور قطع اهمیت بسیار زیادی دارد، لذا اجازه دهید که به طور کامل و دقیق این مسئله را برای شما شرح دهیم. در مورد الگوی دابل باتم، باید بدانیم که پس از تشکیل دومین کف و عدم توانایی قیمت‌ها در عبور از سطح اول، احتمال شروع یک روند صعودی قوی وجود دارد. در این شرایط، تریدرها می‌توانند اقدام به باز کردن یک معامله خرید با هدف قیمتی مناسب نمایند. معمولاً هدف قیمتی این معامله برابر با اختلاف بین دو کف در نظر گرفته می‌شود.

تعیین حد سود و ضرر در الگوهای دو کف و دو سقف
برای تعیین حد سود می‌توانید از ارتفاع آن استفاده کنید.

با این حال به منظور حفاظت از سرمایه، باید یک اوردر استاپ لاس در نظر گرفته شود که معمولاً در فاصله پایین‌تر از سطح اولین کف قرار می‌گیرد. در مورد الگوی دابل تاپ نیز وضعیت مشابهی وجود دارد. پس از تشکیل دومین قله و ناتوانی قیمت‌ها در عبور از سطح اول، فرصت مناسبی برای انجام یک پوزیشن فروش ایجاد می‌شود. در این حالت، هدف قیمتی می‌تواند برابر با اختلاف بین دو قله باشد و استاپ لاس نیز باید در فاصله ای بالاتر از سطح دومین قله تعیین گردد. تسلط به نحوه معامله دو سقف و دو کف، شما را در درازمدت به سودهای بزرگی می‌رساند.

آنچه در مقاله نحوه معامله دو سقف و دو کف خواندیم:

ترید کردن با الگوهای دو سقف و دو کف که با نام‌های کف و سقف دوقلو هم مشهور هستند، فرصت‌های معاملاتی زیادی را برای شما ایجاد می‌کند. تجربه نشان داده است که در بازار فارکس شاهد تعداد زیادی از این الگوها هستیم. از همین رو تلاش کردیم تا در این مطلب نحوه معامله دو سقف و دو کف را شرح دهیم تا بتوانید بهترین پوزیشن‌ها را از آن خود کنید. از اینکه تا انتهای این مطلب مهم و کاربردی از کدام بروکر همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران