خانه > کالج کدام بروکر > آموزش الگوی گوه

آموزش الگوی گوه

الگوی گوه یا الگوی Wedge یکی از الگوهای مهم و پرتکرار در تحلیل تکنیکال است که به شدت شبیه به الگوی مثلث است. با این تفاوت که در این الگو مثل الگوی مثلث یک طرف خطی که به عنوان حمایت یا مقاومت ایجاد می‌شود صاف نیست و هر دو خط حمایت و مقاومت در حال نزدیک شدن به همدیگر هستند. ما در این مقاله الگوی گوه را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آموزش الگوی گوه افزایشی

الگو گوه چیست؟

الگوی گوه یک الگوی خاص است که از دو خط همگرا در مسیر صعودی و نزولی که در حال نزدیک شدن به هم هستند، تشکیل می‌شود و یک مثلث را می‌سازد که نشان می‌دهد بازار در حال فشرده شدن است. یک الگوی گوه می‌تواند نشانه معکوس‌های قیمتی صعودی یا نزولی باشد. در هر صورت، این الگو دارای سه ویژگی است:

  1. خطوط روند همگرا؛
  2. الگوی کاهش حجم با پیشروی قیمت از طریق الگو؛
  3. خروج از یکی از خطوط روند.
الگو گوه چیست؟
مثلث حاصل از نزدیک شدن دو خط که حاصل از صعودی و نزولی بودن دو سهم است را الگو گوه می گویند

برای آشنایی کامل‌تر با الگوی گوه به شکل بالا نگاه کنید تا فرم ظاهری الگو که بسیار ساده است را مشاهده نمایید. برای مشاهده تمام الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال کلیک کنید.

انواع الگو گوه، معامله با الگو گوه

دو شکل الگوی گوه عبارتند از: یک گوه در حال افزایش (که نشانه بازگشت نزولی است) و یک گوه در حال سقوط (که نشانه برگشت صعودی است).

انواع الگو گوه، معامله با الگو گوه
الگوی گوه به ۲ نوع صعودی و نزولی تقسیم می‌شود.

این الگو یک پترن معکوس است، یعنی زمانی که الگو را می‌بینید که در حال بالا رفتن و نزدیک شدن قیمت به هم دیگر است، باید منتظر شکست نزولی باشید و زمانی که می‌بینید الگو در حال پایین آمدن و نزدیک شدن قیمت به یکدیگر است، باید منتظر شکست قیمت به سمت صعودی باشید. انواع الگوی گوه را می‌توانید در تصویر بالا مشاهده کنید. این الگو یکی از الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال است.

نحوه تشخیص الگوی گوه

ترسیم الگوی گوه به این شکل است: زمانی که می‌بینید بازار در مسیری که طی می‌کند (چه صعودی و چه نزولی) در حال فشرده شدن به سمت همدیگر است، یک خط بالای قله‌ها و یک خط زیر کف‌ها رسم کنید.

 

نحوه تشخیص الگوی گوه
تشخیص الگوی گوه زمانی است که می‌بینید بازار در مسیری که طی می‌کند (چه صعودی و چه نزولی) در حال فشرده شدن به سمت همدیگر است.

اگر مشاهده کردید با اتصال این نقاط خط‌ها در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند و شکلی شبیه به تصاویر بالا ایجاد می‌کنند (چه صعودی و چه نزولی) به این نتیجه می‌رسید که الگوی گوه شما کامل شده است.

الگوی گوه یا wedge از ساده‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین الگوهای تحلیل تکنیکال است که به دلیل کیفیت بالا و همچنین سادگی در پیدا کردن آن، بسیار برای کاربران سطح مبتدی و حرفه‌ای مناسب است و جز بهترین پترن‌های تحلیل تکنیکال محسوب می‌شود.

چگونه الگو گوه ما را به سود می رساند؟

برای سود کردن با لوگوی گوه لازم است، ابتدا الگو را روی چارت پیدا کنید، سپس باید منتظر بریک اوت (Breakout) کردن الگو باشید. اگر مسیر دوخطی که ترسیم کرده‌اید نشان می‌دهد که بازار در حال حرکت روبه بالا است، پس منتظر شکست و تایید آن در یکی از کف‌ها باشید. همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید مرحله اول اینجا رخ داده است، یعنی ما یک‌ ترند صعودی داریم که در آن دو خط حمایت و مقاومت به صورت نزدیک‌شونده به یکدیگر با همان شرایطی که گفتیم ایجاد شده است.

چگونه الگو گوه ما را به سود می رساند؟
الگو را بر روی چارت پیدا کنید و منتظر بریک اوت باشید.

در مرحله دوم زمانی که بازار از زیر خط حمایت بیرون رفت و آنجا تثبیت شد، با ریتست یا برگشت به همان نقطه می‌توانید وارد یک معامله نزولی شوید.

چگونه الگو گوه ما را به سود می رساند؟
در زمان پولبک وارد معامله شوید.

حد ضررتان را کمی بالاتر از خط حمایت شکسته‌شده قرار دهید و حد سودتان را در قدم اول روی 1:3 بگذارید. برای انجام معامله در یک روند نزولی هم همه‌چیز به همان ترتیب است. یعنی شما در روند نزولی زمانی که الگوی گوه را مشاهده کردید، فقط باید منتظر خروج قیمت به سمت بالا و همچنین ریتست آن به خط مقاومت قبلی باشید تا معامله خرید را بزنید.

چگونه الگو گوه ما را به سود می رساند؟
در روند نزولی زمانی که الگوی گوه را مشاهده کردید، فقط باید منتظر خروج قیمت به سمت بالا و همچنین ریتست آن به خط مقاومت قبلی باشید.

در عکس زیر نحوه دقیق‌تر قرار دادن استاپ لاس را در یک معامله نزولی مشاهده می‌کنید. همان‌طور که می‌بینید باید دقیقاً بعد از بسته شدن کندل ریتست وارد معامله شوید.

چگونه الگو گوه ما را به سود می رساند؟
استاپ لاس در بالای کندل ورود قرار میگیرد.

در تصویر زیر هم می‌بینید که بهترین مکان‌ها برای قرار دادن حد سودها، نقاط حمایتی است که در مسیر ترند صعودی مشخص شده و شما در تصویر زیر آن را مشاهده می‌کنید.

چگونه الگو گوه ما را به سود می رساند؟
حد سود ها را داخل تصویر می‌بینید.

حال متوجه شدید الگوی کنج را چگونه معامله کنید.

آنچه در مقاله الگوی گوه خواندیم:

در این مقاله با الگوی گوه یا wedge آشنا شدید. ما فهمیدیم که این الگو زمانی که قیمت در یک روند صعودی یا نزولی در حالت فشرده شده است و دارد از دو طرف به هم نزدیک می‌شود، ایجاد خواهد شد. الگوی گوه یک الگوی برگشتی است یعنی اگر در یک روند صعودی رخ دهد باید منتظر برگشت بازار به پایین باشیم و اگر در یک روند نزولی پیدا شود باید منتظر برگشت بازار به سمت بالا باشید.

سوالات متداول
گوه در حال سقوط یا نزولی چیست؟
گوه نزولی یک الگوی تحلیل تکنیکال است که در یک ‌ترند نزولی ایجاد می‌شود و زمانی که به وجود می‌آید باید منتظر شروع یک روند صعودی در بازار باشیم.
آیا استفاده از گوه‌ها در فارکس سودآور هستند؟
بله، همان‌طور که در این پست وبلاگ توضیح دادم، اگر گوه‌ها به درستی معامله شوند، می‌توانند در فارکس بسیار قابل اعتماد و سودآور باشند.
الگوی گوه را در کدام تایم فریم پیدا کنیم؟
بهتر است این الگو را در تایم فریم 30 دقیقه به بالا پیدا کنید. هرچقدر تایم فریم بالاتر باشد اطمینان به آن بیشتر خواهد بود.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران