خانه > کالج کدام بروکر > آموزش الگوی کف و سقف سه قلو در تحلیل تکنیکال

آموزش الگوی کف و سقف سه قلو در تحلیل تکنیکال

الگوی کف و سقف سه قلو یکی از الگوها و پترن های مهم و پرتکرار در بازار فارکس است که جزء الگوهای تغییر روند محسوب می‌شود. شکل ساده آن سبب شده تا تریدرها به راحتی بتوانند آن را روی چارت پیدا کنند. الگوی کف و سقف سه قلو در ناحیه‌های مهم که احتمال می‌دهید بازار تغییر روند بدهد پیدا می‌شود و پس از تایید آن می‌توانید برای شروع روند جدید آماده باشید.

آموزش الگوی کف و سقف سه قلو در تحلیل تکنیکال

الگوی کف و سقف سه قلو

الگوی کف سه قلو که به الگوی W نیز معروف است در انتهای یک روند رخ می‌دهد. فرض کنید شما یک روند صعودی دارید، بازار در حال بالا آمدن است، ولی در منطقه مهم که ممکن است یک مقاومت اصلی باشد، بازار سه بار به مقاومت حمله می‌کند، اما نمی‌تواند آن را رد کند و تقریباً نمی‌تواند هیچ سقفی بالاتر از دیگری بسازد. این سه بار برخورد با سقف منجر به سه بار برخورد اصلاحی با کف هم می‌شود که در نهایت کف آخر را می‌شکند و بازار را نزولی می‌کند. برای درک بهتر الگوی کف و سقف سه قلو در یک روند صعودی به عکس زیر نگاه کنید:

الگوی کف و سقف سه قلو
الگوی کف سه قلو که به الگوی W نیز مشهوراست در پایان یک خط روند رخ می‌دهد.

در عکس ما دو مدل صعودی و نزولی آن را برای شما آورده‌ایم. همان‌طور که می‌بینید و مشاهده می‌کنید، قانون مهم این الگو این است که کف و سقف‌ها در یک راستا باشند و اصطلاحاً در یک باکس قرار بگیرند. یعنی مثلاً در مدل نزولی سه برخوردی که به کف می‌شود، در محدوده یک قیمت باشند و سه اصلاحی که انجام می‌شود هم در یک محدوده باشند. در غیر این صورت ممکن است الگوهای دیگر ایجاد شود که قوانین آن‌ها کاملاً متفاوت هستند. برای  مشاهده دیگر الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال کلیک کنید.

ویژگی الگو کف سه قلو و سقف سه قلو

برای اینکه الگوی کف سه قلو و سقف سه قلو را به طور کامل و صحیح در بازار پیدا کنید، باید ویژگی و قوانین آن را بشناسید. زمانی که مثلاً یک روند صعودی داریم و یک قله ایجاد می‌شود، پس از اصلاح انتظار می‌رود که بازار بتواند در حرکت بعدی، قله قبلی را بشکند، اما می‌بینید که این اتفاق نمی‌افتد و اولین آلارم برای کاهش قدرت خرید به شما داده می‌شود. سپس می‌بینید که در همان کف اصلاح قبلی نیز اصلاح دوم تمام می‌شود، یعنی خریداران همچنان سعی می‌کنند بازار را بالا نگاه دارند. اما در تلاش سوم باز هم بازار موفق به عبور از دو قله قبلی نمی‌شود و در همان محدوده باقی می‌ماند، اینجا باید منتظر اصلاح آخر باشیم. اصلاح تا حد دو اصلاح قبلی برمی‌گردد، اما اگر واقعاً فروشندگان غلبه کنند می‌توانند کف را بشکنند و بازار را نزولی کنند. الگو کف سه قلو و سقف سه قلو یکی از الگوهای بازگشتی در تحلیل تکنیکال است.

ویژگی الگو کف سه قلو و سقف سه قلو
به منظور پیاده سازی اصولی الگوی کف سه قلو و سقف سه قلو، باید ویژگی و قوانین آن را بشناسید.

پس سه قانون را در نظر بگیرید:

  1. یک روند صعودی (در مثال صعودی) را در نمودار قیمت شناسایی کنید.
  2. به دنبال سه قله متوالی باشید که از نظر ارتفاع نسبتاً مساوی هستند و یک سطح مقاومت افقی یا کمی با شیب رو به پایین را تشکیل می‌دهند.
  3. الگو را با مشاهده دو اصلاح جزئی بین قله‌ها تایید کنید.

همین‌طور شما می‌توانید برای اطمینان حجم معاملات را در طول شکل‌گیری الگو تحلیل کنید. کاهش حجم می‌تواند نشان‌دهنده از دست دادن علاقه خرید باشد و امکان تغییر روند را تقویت کند. کل مسیر و قوانینی که گفتیم در مدل نزولی نیز به همین شکل فقط برعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الگوی کف و سقف سه قلو در تحلیل تکنیکال یکی از الگوهای مهم است که بعد از یک روند قدرتمند برای شروع تغییر مسیر رخ می‌دهد. این الگو در تمامی بازارها مثل فارکس، فیوچرز، سهام و کریپتوکارنسی معتبر است.

آموزش معامله با کف و سقف سه قلو

معامله با الگوی سه کف و سقف مستلزم بررسی دقیق نقاط ورود و خروج برای به حداکثر رساندن پتانسیل سود است. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که هنگام معامله با این الگو باید در نظر داشته باشید:

پس از تشکیل الگو باید منتظر بمانید (در صعودی) تا کف حمایتی بشکند. پس از اینکه کف حمایتی شکسته شد شما باید منتظر ماندن قیمت در زیر خط حمایتی باشید، سپس صبر کنید تا یک پولبک و یا همان ریتست قیمتی به همان منطقه زده شود و حمایت به مقاومت تبدیل شود، سپس می‌توانید وارد معامله شوید:

آموزش معامله با کف و سقف سه قلو
معامله با الگوی سه کف و سقف مستلزم بررسی دقیق نقاط ورود و خروج برای به حداکثر رساندن پتانسیل سود است.

همچنین باید حد ضررتان را چند پیپ بالاتر از همان خط حمایت شکسته شده قرار دهید، چون اگر بازار واقعاً نزولی شده باشد، دیگر نمی‌تواند بالای آن خط نفوذ کند. برای حد سود هم می‌توانید از فیبوناچی استفاده کرده و یا به طور کلاسیک در نظر داشته باشید که اولین گام حرکت نزولی می‌تواند به اندازه خود حرکت‌های صعودی قبلی باشد. به طور کلی ریسک به ریوارد خود را حداقل در این نوع معامله 1:3 تعیین کنید.

  • استراتژی ورود: معامله‌گران اغلب منتظر می‌مانند تا قیمت به زیر سطح حمایت برسد و تکمیل الگو را تایید کند. این شکست به عنوان یک سیگنال برای ورود به موقعیت‌های کوتاه عمل می‌کند.
  • محل Stop-Loss: قرار دادن یک دستور توقف ضرر بالاتر از سطح مقاومت می‌تواند به محدود کردن ضررهای احتمالی در صورت شکست الگو و افزایش قیمت کمک کند.
  • سطوح سود: معامله‌گران می‌توانند با اندازه‌گیری ارتفاع الگو و نمایش آن از نقطه شکست، سطوح سود برداشت را تعیین کنند. علاوه بر این، سطوح پشتیبانی یا نوسانات پایین قبلی می‌توانند به عنوان اهداف بالقوه عمل کنند.

در الگوی سه کف نزولی نیز همه‌چیز به همین شکل صعودی است که برای شما شرح دادیم. اگر به تصویر زیر نگاه کنید همه قوانین به طور برعکس به همان شکل مدل صعودی اجرا می‌شود:

آموزش معامله با کف و سقف سه قلو
در الگوی سه کف نزولی نیز همه‌چیز به همین شکل صعودی است که برای شما شرح دادیم.

تمامی قوانین و ویژگی های این الگو برخلاف الگوی کف سه قلو و سقف سه قلو صعودی است که شبیه (M) می باشد.

آنچه در مقاله کف و سقف سه قلو در تحلیل تکنیکال خواندیم:

همان‌طور که در این الگو متوجه شدید، پترن کف و سقف سه قلو یکی از قدرتمندترین پترن های الگوی تحلیل تکنیکال است که البته خیلی در بازار رخ نمی‌دهد، اما زمانی که بتوانید به درستی آن را شناسایی کنید تا 80% می‌توانید موفق عمل کنید. بهتر است این الگو را در پایان یک روند صعودی یا نزولی در جایی که شانس برگشت بازار بالاست و کف و سقف‌های مهم وجود دارند پیدا کنید تا قدرت عملکرد آن بالاتر برود، همین‌طور نیم نگاهی نیز به میزان و کاهش حجم در زمان رخ دادن این الگو داشته باشید، زیرا کم شدن حجم مساوی است با تاییدیه بیشتر برای صحت این الگو!

سوالات متداول
الگوی کف و سقف سه قلو تا چه حد قابل اطمینان است؟
اگر تمامی فاکتورهای الگو را به درستی پیدا کنید، الگوی کف و سقف سه قلو یکی از معتبرترین و مهم‌ترین الگوهای قابل اطمینان در بازار فارکس است.
چطور الگوی کف و سقف سه قلو را تایید کنیم؟
بعد از پیدا کردن الگو برای تایید آن بهتر است از حجم استفاده کنید، حجم اگر کاهش پیدا کند نشان دهنده تاییدیه قوی برای این الگو است.
الگوی کف و سقف سه قلو چند نوع دارد؟
الگوی کف سه قلو، الگویی است که در پایان یک روند نزولی ایجاد می‌شود و نوع دوم الگوی سقف سه قلو است که در پایان یک روند صعودی ایجاد می‌شود.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران