خانه > کالج کدام بروکر > الگوی دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji) در تحلیل تکنیکال

الگوی دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji) در تحلیل تکنیکال

الگو یا کندل دوجی سنجاقک زمانی شکل می‌گیرد که در انتهای یک روند صعودی یا نزولی باشیم. این الگو نشان‌دهنده فروش یا خرید تهاجمی است، زیرا یک سایه بسیار بزرگ با یک بدنه کوچک تشکیل می‌دهد. عموماً الگوی دوجی سنجاقک باید در جایی باشد که بازار منتظر یک برگشت و شروع روندی جدید است. ما در این مقاله به صورت کامل الگوی دوجی سنجاقک را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.

الگوی دوجی سنجاقک (Dragonefly Doji)

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

الگوی دوجی سنجاقک چیست؟

دوجی به الگویی از کندل‌ها گفته می‌شود که عموماً هیچ بدنه‌ای ندارد و فقط شامل سایه است، یعنی قیمت با یک شتاب بزرگ که سبب ایجاد سایه می‌شود، در همان‌جایی که باز شده، بسته می‌شود. حالا فرض کنید در پایان یک روند نزولی، قیمت در یک کندل باز می‌شود، پایین می‌رود، اما فشار خریداران اجازه نمی‌دهد که قیمت بسته شود و با قدرت قیمت را دوباره به همان قیمتی که باز شده برمی‌گردانند. در این صورت شکلی شبیه به تصویر زیر برای الگو رخ می‌دهد که دوجی سنجاقک را ایجاد می‌کند.

الگوی دوجی سنجاقک چیست؟
الگوی کندلی دوجی سنجاقک به طور معمول پس از افت قیمت و انتها روند نزولی اتفاق می افتد.

الگوی دوجی سنجاقک را اگر در دو قسمت کف و سقف مشاهده کنید، می‌تواند یک نشانه بزرگ برای برگشت قیمتی باشد. البته نمی‌توان به‌تنهایی با این الگو معامله کنید، بلکه فقط به عنوان یک تاییدیه باید آن را ببینید.

کندل سنجاقک در سقف

وقتی یک روند صعودی در جریان است و بازار به نقطه حساسی برای برگشت رسیده، ممکن است در آن محل الگوی سنجاقک نزولی را در سقف ببینید. زمانی این کندل استیک ایجاد می‌شود که باز شده و می‌خواهد روند صعودی را ادامه دهد، اما با فشار شدید فروشندگان مواجه شده و در نهایت در همان قیمتی که باز شده، بسته می‌شود، با این حال یک سایه بسیار بلند را بالای خود ایجاد می‌کند.

کندل سنجاقک در سقف
به این نکته توجه داشته باشید که در دوجی سنجاقک قیمت باز و بسته شدن سهم و بالاترین قیمت سهم یکسان و یا بسیار نزدیک است.

 

این کندل نشان می‌دهد که فروشندگان بر بازار قالب شده‌اند و می‌خواهند آن را به سمت پایین بکشانند که نتیجه آن تغییر روند است. در تصویر بالا می‌توانید نمونه این کندل را مشاهده کنید.

کندل سنجاقک در کف

در مدل بعدی الگوی دوجی سنجاقک در پایان یک روند نزولی رخ می‌دهد، یعنی بازار در حال حرکت به سمت پایین است و در یک کف مهم خریداران وارد معامله می‌شوند و کندلی که باز شده و می‌خواهد پایین برود را با قدرت به سمت بالا می‌کشانند. این اعمال قدرت خریداران نشان‌دهنده تغییر روند در بازار است و این پیام را دارد که بازار می‌خواهد روند صعودی به خود بگیرد.

کندل سنجاقک در کف
الگوی dragonfly doji می تواند در سقف یک روند صعودی یا در کف یک روند نزولی ظاهر شود و نشان دهنده امکان تغییر جهت است.

اگر کندل سنجاقک پس از یک روند نزولی ایجاد شود یعنی بدنه‌ی کندل سوم از کندل دوم و کندل دوم از کندل اول بزرگ‌تر است

 

بزرگ‌ترین مشخصه الگوی دوجی سنجاقک داشتن یک سایه بزرگ و بدنه‌ای بسیار کوچک می‌باشد که عموماً قیمت باز و بسته شدن آن تقریباً یکسان است.

میزان قدرت الگوی سنجاقک

همان‌طور که گفتیم الگوی سنجاقک، پترنی نیست که بتوانید به تنهایی با آن معامله کنید، اما قدرت کافی را دارد که به عنوان یک سیگنال ورود به معامله محسوب شود. در چنین الگویی شما باید کلیه شرایط را بسنجید، یعنی یک استراتژی داشته باشید که در محل مشخصی منتظر تغییر روند باشد، سپس اگر تغییر روند در آن نقطه انجام شود، آن زمان شما می‌توانید با دیدن الگوی سنجاقک به این نتیجه برسید که امکان رخ دادن تغییر روند قطعی و بسیار بالاتر رفته است.

تفاوت بین دوجی و فرفره چیست؟

الگوهای فرفره شبیه به دوجی به نظر می‌رسند، در واقع جایی که این الگوها باز و بسته می‌شود نسبتاً نزدیک به هم است، اما با بدنه‌های بزرگ‌تر. در یک دوجی، بدن واقعی یک کندل تا 5٪ از اندازه کل محدوده کندل را تشکیل می‌دهد، اما اگر از این بزرگ‌تر باشد به فرفره تبدیل می‌شود.

تفاوت بین سنجاقک دوجی و الگوی هامر چیست؟

در حالی که هر دو الگوی دوجی سنجاقک و Hammer، الگوهای برگشتی می‌باشند که در پایان روندها ظاهر می‌شوند، ولی ساختار آنها متفاوت است. Dragonfly Doji قیمت باز و بسته شدنش تقریباً در یک نقطه است، در حالی که Hammer بدنه بزرگتری دارد و قیمت باز و بسته شدن آن می‌تواند کمی متفاوت باشد. این الگوها باید همراه با شاخص‌های دیگر برای نتایج بهتر استفاده شوند. اگر می خواهید در زمینه کندل استیک ها اطلاعاتی بیشتری داشته باشید مقاله انواع الگو کندل استیک را مطالعه کنید.

آنچه در مقاله الگوی دوجی سنجاقک خواندیم:

در این مقاله با الگوی سنجاقک دوجی آشنا شدید. در این الگو شما عموماً کندلی دارید که نقطه باز و بسته شدن آن یکی است و یک دوجی را تشکیل می‌دهد، اما باید حتماً یک سایه بزرگ در زیر یا در بالا داشته باشد که فشار خریداران یا فروشندگان را به ثبت برساند. الگوی دوجی سنجاقک در بازار به ندرت اتفاق می‌افتد، ولی اگر در محل درستی دیده شود، قدرت صحت عملکرد آن بسیار بالا خواهد بود.

سوالات متداول
چند نوع الگوی دوجی سنجاقک وجود دارد؟
به طور کلی دو نوع الگوی سنجاقک وجود دارد، یکی دوجی سنجاقک صعودی و دیگری الگوی سنجاقک نزولی.
عموماً الگوی دوجی سنجاقک کجا دیده می‌شود؟
معمولاً این الگو در پایان یک روند نزولی و یا یک روند صعودی دیده می‌شود و نشان‌دهنده تغییر روند است.
قدرت عملکرد الگوی سنجاقک چقدر است؟
این الگو کم رخ می‌دهد، اما معمولاً اگر در یک منطقه درست اتفاق بی‌افتد، نشان‌دهنده برگشت بازار است.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران