خانه > کالج کدام بروکر > حد سود یا Take Profit چیست؟

حد سود یا Take Profit چیست؟

حد سود به دستوری گفته می‌شود که شما هنگام باز کردن معامله برای خود تعیین می‌کنید تا در صورتی که بازار به آن میزان از سود رسید، معامله شما به صورت خودکار بسته شود. با تعیین حد سود، دیگر نیاز به بودن پای سیستم ندارید و معامله شما به صورت خودکار بسته خواهد شد.

حد سود یا Take Profit چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

حد سود یا Take Profit چیست؟

تک پروفیت یک مفهوم بسیار ساده است، شما هنگامی که معامله‌ای را باز می‌کنید یک هدف سود قیمتی دارید، ابزاری در تمامی پلتفرم‌ها وجود دارد که می‌توانید آن را روی قیمت مد نظر قرار دهید تا اگر بازار به آن رسید، با سود معامله را ببندد. البته می‌توان تنظیم کرد که مثلاً بخشی از حجم معامله در آن عدد بسته شود و بخش دیگر باز بماند. یعنی قابلیت تعیین چند تک پرفیت یا حد سود برای هر معامله وجود دارد.

افرادی که مدیریت مالی را به صورت صحیح انجام می‌دهند، حتماً از تک پروفیت در معاملات خود استفاده می‌کنند. برای مثال فرض کنید یک معامله را انجام دهید و در زمانی که منتظر هستید برق یا اینترنت شما قطع شود یا در آن لحظه پای سیستم حضور نداشته باشید که خودتان معامله را ببندید، تک پرفیت این کار را برای شما انجام می‌دهد. به عکس زیر نگاه کنید: سه خط در آن می‌بینید، یکی خط Enter که محل شروع معامله است، یکی خط استاپ لاس که خط بستن معامله در ضرر یا همان حد ضرر می‌باشد و دیگری Take Profit یا حد سود که مشخص شده است.

حد سود یا Take Profit چیست؟
حد سود یا Take Profitیک ابزار ساده و کاربردی برای کنترل سود و زیان معامله‌گران در بازارهای مختلف مالی است.

استفاده از حد سود یا Take Profit می تواند باعث دلگرمی شما در بازار فارکس باشد.

تک پروفیت یا حد سود به دستور معاملاتی گفته می‌شود که معامله را برای شما در حد سود مشخصی می‌بندد. حد سود کمک می‌کند اگر خودتان پای سیستم هم نباشید، معامله شما در محلی که می‌خواهید با سود بسته شود.

مزایای استفاده از حد سود

همان‌طور که گفتیم استفاده از تک پروفیت یا همان حد سود ضروری است، زیرا شرایط قابل پیش‌بینی نیست و هر اتفاق و ریسک سیستماتیکی ممکن است برای معامله یا سیستم شما رخ دهد، بنابراین تمام زحمت‌های شما بدون داشتن تک پروفیت از بین خواهد رفت. شما می‌توانید یک حد سود مشخص کرده و زمانی که پای سیستم هستید، به مرور آن را تغییر دهید، اما به هرحال داشتن آن ضروری است و کمک می‌کند در هر شرایطی، معامله شما بدون حضورتان با سود بسته شود.

معایب استفاده از حد سود

استفاده از حد سود هیچ عیبی ندارد، اما استفاده زودهنگام از آن می‌تواند کاری کند که معامله شما خیلی سریع بسته شود، بنابراین حد سود را باید درست در محل مناسب قرار دهید. مثلاً معاملات شما نباید نسبت ریسک به ریوارد کمتر از 1:2 داشته باشد. یعنی اگر حد ضررتان 10 پیپ است، باید حد سود شما 20 پیپ باشد. اگر حد سودتان زیادی کوچک باشد، سبب می‌شود نتوانید کل سود ممکن از حرکت بازار را دریافت کنید.

آنچه در مقاله حد سود یا Take Profit چیست خواندیم:

همان‌طور که گفته شد، حد سود یکی از مهم‌ترین آپشن‌های مدیریت مالی است که کمک می‌کند معامله شما در صورتی که خودتان برای بستن آن حضور نداشته باشید، در عدد دلخواه با سود بسته شود. استفاده از حد سود و حد ضرر واقعاً در معاملات فارکس اجتناب‌ناپذیر است، زیرا ریسک‌های سیستماتیک بسیار زیادی وجو%

سوالات متداول
آیا می‌توان چند تک پروفیت داشت؟
بله امکان استفاده از چند تک پروفیت برای کم کم خارج شدن از معامله با تنظیم حجم در پلتفرم‌های معاملاتی وجود دارد.
آیا می‌توان تک پروفیت را جابجا کرد؟
بله، شما به صورت دستی می‌توانید تک پروفیت خود را در هر لحظه که می‌خواهید جابجا کنید.
آیا گذاشتن تک پروفیت ضروری است؟
بله برای مدیریت مالی و دوری از ریسک‌های بزرگی که در بازار وجود دارد، حتماً حد سود و ضرر خود را در همان ابتدای معامله مشخص کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران