خانه > مقالات > الگوی هیکاکی (Hikkake)

الگوی هیکاکی (Hikkake)

الگوی هیکاکی یک الگوی خاص مانند تله‌های معاملاتی است که ابتدا به یک سمت حرکت می‌کند و ناگهان جهت خود را تغییر می‌دهد. الگوی هیکاکی توسط چلستر یکی از معروف‌ترین معامله‌گران جهان ابداع شده است. این الگو تا حدی پیچیده ولی کاربردی است که از طریق آن می‌توانید ادامه روند معاملات را پیش‌بینی کنید. در مقاله الگوی هیکاکی (Hikkake) را به صورت کامل برایتان شرح خواهیم داد.

الگوی هیکاکی (Hikkake) چیست؟

اجزای الگوی هیکاکی

در نگاه اول شاید پیدا کردن الگوی هیکاکی کار سختی باشد و برای کاربران مبتدی استفاده از چنین الگویی مناسب نیست. این الگو از ۴ مسیر حرکتی تشکیل شده است که در عکس زیر آن را مشاهده می‌کنید.

اجزای الگوی هیکاکی
الگوی هیکاکی ۴ مسیر حرکتی تشکیل شده است.

این یک نمونه از الگوی Hikkake است. اگر شما این الگو را در اینترنت جستجو کنید شکل‌های متفاوتی برای کندل های آن می‌بینید که البته ساختار یکسان دارند. برای اینکه قوانین ایجاد آن را بدانید در ادامه نحوه شکل‌گیری کندل را توضیح خواهیم داد.

آموزش تشخیص الگوی هیکاکی

الگوی هیکاکی شامل هیکاکی صعودی و نزولی می باشد. برای پیدا کردن الگوی هیکاکی شما چند قانون مهم را باید همیشه رعایت کنید که برای هیکاکی صعودی و نزولی متفاوت است.

هیکاکی صعودی

الگوی هیکاکی صعودی از یک حرکت صعودی شروع می‌شود، یک نزول جعلی دارد و دوباره مسیر صعودی خود را پیش می‌گیرد. برای پیدا کردن این الگو، باید شرایط چهارگانه زیر رخ دهد:

 1. ابتدا یک حرکت تهاجمی صعودی سریع در بازار رخ می‌دهد.
 2. در حرکت دوم عموماً دو کندل نزولی خواهیم داشت که اولی کوتاه است و نمی‌تواند کندل هجومی قبلی را پوشش دهد ولی دومی بزرگ‌تر است و عموماً کندل اول صعودی را می‌پوشاند. دقت کنید که این دو کندل نزولی عموماً الگوی هارامی یا اینساید بار را تشکیل می‌دهند.
 3. در موج سوم یک کندل کوچک صعودی داریم که عموماً باید با گپ باز شود، اما گپ مربوط به بازار سهام است. در فارکس بدون گپ با بدنه کوتاه است که در ادامه آن کندل دوم صعودی نیز با بدنه کوتاه ایجاد می‌شود.

  هیکاکی صعودی
  کندل آخر قدرتمند ترین کندل هیکاکی صعودی است.
 4. در نهایت کندل آخری که قدرتمندتر است، باید High کندل نزولی دوم را رد کند و قیمت آن را بشکند.

 

در تصویر بالا به صورت کامل این شکست یا بریک اوت را مشاهده می کنید.

هیکاکی نزولی

در الگوی هیکاکی نزولی تمامی قوانین مدل صعودی وجود دارد، فقط همه چیز برعکس است. یعنی در حرکت اول ما یک کندل قوی و سریع نزولی را داریم که سپس در حرکت دوم یک کندل کوچک صعودی و به دنباله آن یک کندل قوی‌تر صعودی ایجاد می‌شود. دوباره حرکت نزولی با دو کندل کوچک شکل می‌گیرد و در نهایت یک کندل بزرگ و قوی، پایین‌ترین نقطه کندل صعودی شماره دو را می‌شکند و ادامه روند نزولی رخ می‌دهد. برای پیدا کردن الگوی هیکاکی نزولی باید شرایط زیر رخ دهد:

 1. ابتدا یک حرکت تهاجمی نزولی در بازار رخ می‌دهد.
 2. در حرکت دوم عموماً دو یا چند کندل صعودی خواهیم داشت که اولی کوتاه است و نمی‌تواند کندل هجومی قبلی را پوشش دهد، ولی دومی بزرگ‌تر است و عموماً کندل اول نزولی را می‌پوشاند. دقت کنید که این دو کندل صعودی عموماً الگوی هارامی را تشکیل خواهند داد.
 3. در موج سوم یک کندل کوچک نزولی داریم که عموماً باید با گپ باز شود اما گپ مربوط به بازار سهام است. در فارکس بدون گپ با بدنه کوتاه است که در ادامه آن کندل دوم نزولی نیز با بدنه کوتاه ایجاد می‌شود.

  هیکاکی نزولی
  کندل آخر باید کندل صعودی قبلی را بشکند.
 4. در نهایت کندل آخری که قدرتمندتر است، باید low کندل صعودی دوم را رد کند و قیمت آن را بشکند.

در تصویر بالا به صورت کامل می‌توانید این مسئله را مشاهده کنید.

الگوی Hikkake یک پترن بسیار قوی و موثر اما در عین حال پیچیده است که برای پیدا کردن ادامه روند مورد استفاده قرار می‌گیرد و عموماً از 6 کندل تشکیل می‌شود.

مزایا و معایب الگوی هیکاکی

الگوی هیکاکی یک الگوی بسیار سخت و پیچیده است، یک شکل مشخص ندارد و هربار ممکن است مدل کندل‌های آن متفاوت باشد، اما ساختار شکل‌گیری و قوانین کلی آن تا حدودی یکسان است. در جدول زیر مزایا و معایب الگوی هیکاکی آورده شده است:

مزایای الگوی هیکاکیمعایب الگوی هیکاکی
قدرت بالای الگو در نشان دادن ادامه روندنداشتن شکل واحد و مشخص
امکان تغییر شکل کندل‌ها در الگو
سخت و پیچیده بودن الگو

معامله با الگوی هیکاکی

برای اینکه با الگوی هیکاکی ترید کنید، پس از اینکه الگو به صورت کامل تشکیل شد باید اقدام نمایید. برای این کار همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، نقطه ورود شما (در مثال صعودی) پس از بسته شدن کندل آخر است که الگو را کامل می‌کند.

معامله با الگوی هیکاکی
نقطعه ورود به معامله و حد ضرر را مشاهده می کنید.

شما باید حد ضررتان را زیر همان کندل یا نهایتاً زیر دو کندل نزولی (3) قرار دهید، بهتر است ریسک به ریوارد خود را حداقل از 1:2 تا 1:4 تنظیم کنید، چون این الگو نشان‌دهنده یک حرکت ادامه‌دهنده بلند است. شما با استفاده از تریلینگ استاپ می‌توانید بخش بزرگی از روندی که در حال رخ دادن است را شکار کنید.

استراتژی معاملاتی الگوی هیکاکی

برای اینکه اعتبار الگوی Hikkake افزایش پیدا کند، یا باید آن را در میانه راه یک روند اصلی که از یک سطح مهم ایجاد شده است، مشاهده کنید یا در استراتژی‌های معتبری که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد. این استراتژی ها عبارتند از:

 • استراتژی فیک بریک اوت، یا شکست کاذب؛
 • استراتژی حمایت و مقاومت‌ها.

در ادامه هریک از این استراتژی ها را بررسی می کنیم:

استراتژی فیک بریک اوت، یا شکست کاذب

یکی از مهم‌ترین محل‌هایی که الگوی هیکاکی رخ می‌دهد در حمایت و مقاومت‌های مهم است که به صورت Fake Breakout رخ می‌دهد. یعنی شما یک شکست جعلی را مشاهده می‌کنید تا خریداران و فروشندگان را به اشتباه بیندازد. اگر شکست جعلی که دیدید به صورت الگوی هیکاکی باشد به این معناست که بازار قرار است روند را ادامه دهد و شما می‌توانید پس از کامل شدن الگوی هیکاکی با روند همراه شوید.

استراتژی حمایت و مقاومت‌ها

گاهی الگوی هیکاکی نشان‌دهنده تغییر روند در جهت جدید است. فرض کنید بازار از بالا به یک مقاومت یا منطقه مهم می‌رسد، سپس شروع به تغییر روند می‌کند، اما چون فشار خریداران و فروشندگان زیاد است، این تغییر روند با بازار رنج همراه می‌شود. در نهایت با ایجاد یک الگوی هیکاکی در جهت روند جدید، شروع به حرکت می‌کند. پس شما می‌توانید در محل‌هایی که امکان رخ دادن تغییر روند وجود دارد، منتظر مشاهده الگوی هیکاکی باشید تا از حرکت در مسیر روند جدید مطمئن شوید و در نهایت با روند همراه باشید.

عوامل موثر در تایید الگوی هیکاکی

ترید کردن با الگوی هیکاکی به تنهایی امکان‌پذیر نیست! برای تایید الگوی هیکاکی می‌توانید از چند اندیکاتور استفاده کنید. یکی از آنها حجم (Volume) است و شما از طریق آن می‌توانید تایید کنید که الگوی هیکاکی شما معتبر است. به این شکل که هنگام شروع الگو، حجم به طور طبیعی کاهش پیدا می‌کند، اما در کندل آخر که می‌خواهد دوباره روند را تقویت کند، حجم نیز باید به شدت افزایش پیدا کند تا نشان دهد که مثلاً در یک روند صعودی، خریداران وارد بازار شده‌اند.

آنچه در الگوی هیکاکی خواندیم:

الگوی هیکاکی (Hikkake) یکی از الگوهای بسیار سخت و پیچیده است که از 4 گام و 6 کندل، تشکیل می‌شود و ادامه یک روند را نشان می‌دهد. این الگو، جزء الگوهایی است که رفتار گول‌زننده در بازار را نشان می‌دهد، به این شکل که وقتی شما تصور می‌کنید روند صعودی تمام شده است و بازار می‌خواهد پایین برود، دوباره روند نزولی شکل می‌گیرد و ادامه روند رخ می‌دهد.

سوالات متداول
الگوی هیکاکی چه مدل الگویی است؟
الگوی هیکاکی یک الگوی ادامه‌دهنده روند و به نوعی تاییدی برای ادامه مسیر بعد از یک نوسان یا اصلاح است.
ساختار الگوی هیکاکی چگونه است؟
این الگو از 4 حرکت تشکیل شده است که در مدل صعودی آن، ابتدا یک حرکت صعودی، سپس یک اصلاح، بعد از آن ادامه حرکت صعودی به صورت ضعیف و در نهایت یک کندل قوی ایجاد می‌شود که روند را تایید می‌کند.
الگوی هیکاکی چند مدل دارد؟
الگوی هیکاکی دارای دو مدل صعودی و نزولی است که هرکدام در یک روند قیمتی رخ می‌دهد.

امیر پیروزی
من امیرحسین پیروزی هستم از سال 2012 وارد بازارهای مالی شدم و سرمایه گذاری خود را در بورس شروع کردم؛ سپس در سال 2016 وارد بازار فارکس شدم و سعی کردم تجربیات خود را در تحلیل تکنیکال، معامله بر روی سرمایه جذب شده …

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران