خانه > کالج کدام بروکر > تریلینگ استاپ یا حد ضرر شناور چیست؟ (Trailing Stop)

تریلینگ استاپ یا حد ضرر شناور چیست؟ (Trailing Stop)

حد ضرر شناور یا تریلینگ استاپ، قابلیتی است که در آن حد ضرر شما با تنظیماتی که انجام می‌دهید به صورت خودکار حرکت می‌کند. مثلاً تعیین می‌کنید که اگر بازار 5 پیپ بالاتر برود، حد ضرر 5 پیپ در سود حرکت کند. این کار برای این انجام می‌شود که اگر پای سیستم نبودید به طور خودکار حد ضررتان با سودی که در حال رشد است، تغییر کند و بتوانید بیشترین سود را دریافت کنید.

تریلینگ استاپ یا حد ضرر شناور چیست؟ (ُTrailing Stop)

تریلینگ استاپ چیست؟

تریلینگ استاپ کمک می‌کند تا حد ضرر شما، به صورت خودکار جابجا شود. تریلینگ استاپ‌ها انواع مختلفی دارند: برخی بر اساس نوسانات بازار حرکت می‌کنند، برخی از آنها بر اساس میزان پیپ یا پوینتی که شما تعیین کرده‌اید با حرکت بازار حرکت می‌کنند، برخی دیگر بر اساس یک اندیکاتور و سیگنال‌هایی که می‌دهد جابجا می‌شوند.

تریلینگ استاپ چیست؟
تریلینگ استاپ کمک می‌کند تا حد ضرر شما، به صورت خودکار جابجا شود.

به طور کلی ویژگی اصلی تریلینگ استاپ این است که ثابت نمی‌ماند و باید حرکت کند تا حد ضرر شما را جابجا کند. مهم‌ترین انواع تریلینگ استاپ به شرح زیر هستند:

  • تریلینگ استاپ ثابت؛
  • تریلینگ استاپ شناور؛
  • تریلینگ استاپ بر اساس شاخص؛
  • تریلینگ استاپ دستی.

مهم‌ترین و پرکاربردترین تریلینگ استاپی که بیشتر تریدرها استفاده می‌کنند نوع شناور آن است که با تعیین یک عدد، حرکت خود را در بازار به صورت خودکار انجام می‌دهد. آن را در ادامه شرح خواهیم داد.

حد ضرر شناور چیست؟

حد ضرر شناور در یک جهت حرکت می‌کند. مثلاً فرض کنید که یک معامله خرید باز کرده‌اید و تعیین کرده‌اید که مثلاً هر ۱۰ پیپ که معامله در سود حرکت کرد، حد ضرری که تعیین کرده‌اید ۱۰ پیپ بالا بیاید. به این ترتیب حد ضرر شما ۱۰ پیپ به ۱۰ پیپ حرکت خواهد کرد و زمانی متوقف خواهد شد که بازار برگردد و حد ضرر شما را تاچ کند. دقت کنید چون تریلینگ استاپ به صورت خودکار حرکت می‌کند، نباید آن را خیلی نزدیک و خیلی دور بگذارید. پس این نوع تریلینگ استاپ به هیچ‌چیز توجهی ندارد و فقط بر اساس میزانی که برای آن مشخص کرده‌اید، استاپ را جابجا می‌کند و بالاتر می‌آورد. اگر علاقمند هستید میتوانید مقاله حد ضرر چیست؟ را مطالعه کنید.

داشتن حد ضرر شناور بخصوص برای افرادی که معاملات سوئینگ انجام می‌دهند، بسیار ضروری است، زیرا ممکن است معامله شما زمان زیادی ببرد و دائم در سود حرکت کند، پس شما نباید از دریافت کل سود آن جا بمانید.

چطور از تریلینگ استاپ استفاده کنیم؟

عموماً تریدرهایی که خودشان پای سیستم هستند، درجا تریلینگ استاپ را فعال نمی‌کنند. آن‌ها صبر می‌کنند که ابتدا معامله‌ای که دارند به حدی از سود برسد، سپس حد ضرر را روی نقطه ورود می‌گذارند و تریلینگ استاپ را فعال می‌کنند.

چطور از تریلینگ استاپ استفاده کنیم؟
عموماً تریدرهایی که خودشان پای سیستم هستند، درجا تریلینگ استاپ را فعال نمی‌کنند.

برای استفاده از حد ضرر شناور، پس از اینکه معامله خود را باز کردید، استاپتان را مشخص نمایید، سپس روی آن راست کلیک کنید تا گزینه Trailing Stop را مشاهده نمایید. وقتی روی تریلینگ استاپ بروید، می‌توانید مشخص کنید که روی چند پوینت می‌خواهید حرکت را تعیین کنید. با تعیین میزان حرکت، تریلینگ استاپ شما فعال می‌شود.

کاربرد تریلینگ استاپ چیست؟

مهم‌ترین کاربرد تریلینگ استاپ این است که کمک کند بیشترین حد از سود را به طور خودکار در حرکت‌های بزرگ بازار به دست بیاورید. فرض کنید شما معامله‌ای باز کرده‌اید که سود کرده و حالا ممکن است مسیر بلندی را در طی زمان طی کند. اکنون نمی‌خواهید خودتان پای چارت بنشینید، به همین دلیل باید یک تریلینگ استاپ برای آن مشخص کنید تا هر چقدر که بازار در مسیر شما حرکت کرد، استاپ شما نیز آن را دنبال کند و در نهایت اگر جایی بازار برگشت، به استاپ خورده و با سود بیشتری خارج شوید. عملاً حد ضرر شناور کمک می‌کند تا بیشترین سود یک حرکت را به صورت خودکار دریافت کنید.

مزایا و معایب حد ضرر شناور

داشتن حد ضرر شناور یا همان تریلینگ استاپ، واقعاً مفید است و کمک می‌کند به صورت خودکار حد بیشتری از سود یک حرکت بلند را بگیرید. اگر بخواهید درباره مزایا و معایب آن بدانید بهتر است به جدول زیر مراجعه کنید:

مزایامعایب
خودکار بودنعدم توجه به نقاط حمایت و مقاومت کلیدی
امکان تعیین میزان حرکتاگر نزدیک گذاشته شود، زود شما را از بازار خارج می‌کند.
کمک به دریافت بیشترین سود از یک حرکت

آنچه در مقاله حد ضرر شناور چیست؟ خواندیم:

حد ضرر شناور به حد ضرری گفته می‌شود که در آن استاپ لاس معاملات شما تغییر می‌کند. یعنی شما از طریق تریلینگ استاپ مشخص می‌کنید که مثلاً با جابجایی 10 پوینت یا پیپ در بازار، حد ضررتان نیز 10 پوینت یا پیپ در سود حرکت کند. این کار عموماً برای تریدهای بلند مدت که ممکن است معامله‌گر خودش آنلاین نباشد، انجام می‌شود تا بتواند بیشترین حد ممکن از سود را دریافت کند.

سوالات متداول
مزایای حدضرر شناور چیست؟
خودش به صورت خودکار حرکت می‌کند و کمک می‌کند تا بیشترین حد سود ممکن از بازار را دریافت کنید.
هنگام فعال کردن تریلینگ استاپ به چه چیزی توجه کنیم؟
هنگام فعال کردن آن باید به اینکه میزان و اندازه حرکت را درست تعیین کنید، دقت کنید تا نه خیلی نزدیک به حرکت بازار باشد و نه خیلی دور از آن.
حد ضرر چیست؟
حد ضرر دستوری است که بعد از باز کردن یک معامله فعال می‌کنید تا اگر بازار برخلاف مسیر معامله شما حرکت کرد، در آن نقطه مشخص‌شده از معامله خارج شوید و ضرر بیشتری نکنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران