خانه > کالج کدام بروکر > الگو کنج در تحلیل تکنیکال

الگو کنج در تحلیل تکنیکال

الگوی کنج همان الگوی مثلث است که در تحلیل تکنیکال جز پترن‌های اصلی محسوب می‌شود. این الگو نوعی اصلاح است که بعد از یک روند ایجاد می‌شود و بعد از آن عموماً دوباره یک روند پرقدرت شروع می‌گردد. ما در این مقاله به صورت کامل الگوی کنج یا گوه را برای شما شرح خواهیم داد و می‌آموزیم که چطور با این الگو معامله کنیم.

الگو کنج

الگوی کنج چیست؟

به این دلیل به این الگو مثلث می‌گویند که از بالا و پایین دائماً خطوط حمایت و مقاومت آن به صورت مثلث در حال جمع شدن است. وقتی این الگو را مشاهده می‌کنید می‌بینید که قیمت در حال جمع شدن به یک کنج است و یک مثلث را ایجاد می‌کند.

الگوی کنج چیست؟
به این دلیل به این الگو مثلث می‌گویند که از بالا و پایین دائماً خطوط حمایت و مقاومت آن به صورت ماسل در حال جمع شدن است.

کنج ممکن است یک الگوی ادامه‌دهنده و یا الگوی برگشتی باشد که روند را تغییر دهد. برای درک بهتر الگوی کنج بهتر است به تصویر بالا نگاه کنید. برای مطالعه بیشتر راجب الگو ها می‌توانید مقاله الگوها کلاسیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید.

آموزش پیدا کردن الگو کنج

برای پیدا کردن الگوی کنج در ابتدا باید به دنبال یک روند صعودی یا نزولی سریع باشید، سپس یک روند اصلاحی آرام شروع می‌شود که خط حمایت و مقاومت رفته‌رفته به هم نزدیک‌تر می‌شود و در نهایت یک کنج را ایجاد می‌کند که شبیه به مثلث است.

آموزش پیدا کردن الگو کنج
برای پیدا کردن الگوی کنج در ابتدا باید به دنبال یک روند صعودی یا نزولی سریع باشید.

زمانی که چنین الگویی را می‌خواهید پیدا کنید باید روی نقاط حمایت و مقاومت خطی بکشید تا ببینید به هم می‌رسند.

معامله با الگوی کنج

برای اینکه با این الگو معامله کنید ابتدا باید ببینید که روند شما صعودی یا نزولی است. برای اینکه ابتدا جهت روند اولیه را بسنجید، به روند ترند بازار قبل از شروع مثلث نگاه کنید. به فرض اگر روند صعودی است، باید منتظر باشید تا مثلث ایجاد شود، پس از اینکه مثلث به صورت کامل تکمیل شد، و به کنج خود رسید، باید منتظر بمانید تا در جهت همان روند قبلی از خطوطی که برای حمایت یا مقاومت کشیده‌اید، خارج شود.

معامله با الگوی کنج
برای اینکه با این الگو معامله کنید ابتدا باید ببینید که روند شما صعودی یا نزولی است.

در تصویر زیر یک الگوی مثلث در ادامه یک روند صعودی داریم که از نقطه مقاومت خود خارج شده است. پس از خروج اولیه و تثبیت آن بالای خط مقاومت، کافی است در ریتست یا پولبکی که دوباره به آن خط میزند، وارد معامله شوید. پس آنجا نقطه ورود شماست.

الگوی مثلث یا الگوی کنج، یکی از پترن‌های بسیار معتبر در بازار فارکس است که کاربران حرفه‌ای برای معاملات خود از آن استفاده می‌کنند. به طور کلی دو نوع الگوی مثلث وجود دارد، الگوی مثلث صعودی و الگوی مثلث نزولی.

تعیین حد سود و ضرر در الگو کنج

تعیین حد سود در ادامه معامله بالا به میزان روندی است که قبل از اصلاح مثلث ایجاد شد. حد ضرر را نیز همانند شکل بالا باید چند پیپ زیر مقاومت بگذارید که حالا تبدیل به خط حمایت شده است. بعد از اینکه بازار 1:2 را در جهت معامله مد نظر شما طی کرد، کافی است حد ضرر را به سطح ورود آورده و اصطلاحاً معامله خود را ریسک فری کنید و اجازه دهید که روند ادامه پیدا کند.

آنچه در مقاله چگونه الگوهای کنج را معامله کنیم خواندیم:

تجزیه و تحلیل تکنیکال نیاز به مقدار زیادی تمرین و صبر دارد. این مسئله در مورد هر نوع ابزار معاملاتی مورد استفاده در این استراتژی صادق است، از جمله الگو کنج. مهم است که به خاطر داشته باشید که بازار بسیار غیرقابل‌پیش‌بینی است و می‌تواند به هر جهتی تغییر کند، حتی اگر بتوان از این ابزارها برای پیش‌بینی روندها استفاده کرد. اگر می‌خواهید از الگوهای مثلثی استفاده کنید، مطمئن شوید که تنها پس از تایید شکست در خطوط حمایت و مقاومت شکل گرفته، وارد معامله شوید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران