خانه > کالج کدام بروکر > فرمول محاسبه اندیکاتور مووینگ اوریج (Moving Average)

فرمول محاسبه اندیکاتور مووینگ اوریج (Moving Average)

مووینگ اوریج که به آن میانگین متحرک نیز گفته می‌شود، یک اندیکاتور بسیار ساده است که میانگین قیمت در یک دوره مشخص در بازار را به شما به صورت یک خط نشان می‌دهد. این اندیکاتور برای رسیدن به چنین قیمتی روی چارت، با فرمول مشخص خود محاسبات را انجام می‌دهد. در این مقاله فرمول محاسبه اندیکاتور مووینگ اوریج را به شما نشان خواهیم داد.

میانگین متحرک چگونه محاسبه می‌شود؟

میانگین متحرک یکی از کاربردی‌ترین اندیکاتورهای بازار فارکس است که بیشتر تریدرها برای پیدا کردن روند از آن استفاده می‌کنند. از آنجا که این اندیکاتور نشان می‌دهد میانگین متحرک قیمت باید کجا باشد، زمانی که چارت بالای آن باشد، یعنی روند صعودی است و زمانی که پایین چارت باشد، یعنی روند نزولی است.

میانگین متحرک
میانگین متحرک یک نوع حمایت و مقاومت است.

میانگین متحرک همچنین نقش حمایت و مقاومت داینامیک را برای شما بازی می‌کند، اما همه این‌ها از طریق یک فرمول به دست می‌آید.

فرمول محاسبه اندیکاتور مووینگ اوریج

حالا که متوجه شدید میانگین متحرک چطور کار می‌کند، وقت آن است تا فرمول محاسبه اندیکاتور مووینگ اوریج را مورد بررسی قرار دهیم. به طور کلی دو نوع مووینگ اوریج داریم: مووینگ اوریج ساده که به آن SMA گفته می‌شود و مووینگ اوریج نمایی که EMA نام دارد. این دو مووینگ اوریج هردو شباهت‌های محاسباتی زیادی دارند، اما در فرمول دارای تفاوت هستند که آن را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

فرمول مووینگ اوریج ساده شامل جمع کردن قیمت تمامی کندل‌ها در تعداد دوره مشخص و تقسیم عدد جمع‌شده در همان تعداد است.

فرمول مووینگ اوریج ساده SMA

در تنظیمات اندیکاتور میانگین متحرک ساده یک شاخصه دوره وجود دارد که شما آن را روی هر دوره‌ای بگذارید مثلاً 14، یعنی 14 کندل در تایم فریمی را محاسبه می‌کند. شکل محاسبه به این سبک است که قیمت هر 14 کندل گذشته را جمع کرده و در همان تعداد یعنی 14 تقسیم می‌کند:

فرمول: جمع قیمت‌های بسته‌شده در تمام دورها تقسیم بر تعداد دوره

فرمول مووینگ اوریج نمایی EMA

در مووینگ اوریج نمایی نیز به شکل میانگین متحرک ساده همین اتفاق رخ می‌دهد و جمع قیمت کندل‌های کل دوره‌ای که انتخاب کردید انجام می‌شود، اما در نهایت ضریب وزن‌دهی نیز محاسبه خواهد شد که طبق فرمول زیر می‌باشد:

EMA = (قیمت فعلی – EMA قبلی) * (2 / (تعداد دوره‌ها + 1)) + EMA قبلی

تفاوت EMA با SMA در همین است که در EMA وزن بیشتری در فرمول به آخرین قیمت‌ها داده می‌شود، بنابراین حرکات و تغییر جهت EMA بیشتر از SMA خواهد بود.

آنچه در مقاله فرمول محاسبه مووینگ اوریج خواندیم:

در این مقاله با روش محاسبه مووینگ اوریج‌های مختلف آشنا شدید و متوجه شدید تقریباً از طریق جمع کردن قیمت بسته شدن کندل‌ها در تعداد دوره‌ای که انتخاب کرده‌ایم، مووینگ اوریج محاسبه می‌شود. این فرمول ساده به طرز شگفت‌انگیزی کاربردی است، به طوری که بیشتر تریدرهای بزرگ جهان برای معاملات خود از آن استفاده می‌کنند.

سوالات متداول
مووینگ اوریج چیست؟
مووینگ اوریج اندیکاتوری است که میانگین قیمت را در شرایط فعلی بازار بر اساس تایم فریمی که دارید به شما نمایش می‌دهد.
فرمول محاسبه SMA چیست؟
در SMA اگر دوره را 20 روزه قرار داده‌اید، تمام قیمت‌های پایانی 20 کندل گذشته تایم فریم شما جمع می‌شود و در 20 تقسیم می‌شود.
فرمول محاسبه EMA چیست؟
●فرمول EMA دو مرحله است: ابتدا مانند SMA محاسبه می‌شود، سپس شاخص وزنی نیز در آن ترکیب می‌شود تا وزن بیشتری به آخرین قیمت‌ها داده شود.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران