خانه > کالج کدام بروکر > میانگین متحرک ساده (SMA) چیست و چه کاربردی دارد؟

میانگین متحرک ساده (SMA) چیست و چه کاربردی دارد؟

SMA یا مویینگ اوریج ساده، ساده‌ترین نوع میانگین متحرک است که با فرمولی خاص، میانگین قیمت در دوره مشخص‌شده را محاسبه می‌کند. در واقع این نوع میانگین متحرک، جمع قیمت‌های روزهای مشخص‌شده را انجام می‌دهد و در نهایت بر تعداد روز تقسیم می‌کند و برخلاف EMA وزن یکسانی برای تمامی قیمت‌ها در نظر می‌گیرد. ما در این مقاله به صورت کامل میانگین متحرک ساده و نحوه استفاده و معامله با آن را برای شما شرح خواهیم داد.

مووینگ اوریج ساده

فهرست مطالب

اندیکاتور SMA چیست؟

اندیکاتور SMA یکی از انواع اندیکاتور میانگین متحرک است که خیلی ساده جمع قیمت‌های دوره تعیین‌شده را انجام می‌دهد و در نهایت بر تعداد روزهای دوره تقسیم می‌کند. وقتی مثلاً آن را روی ۱۲ بگذارید، یعنی ۱۲ اندیکاتور آخر را مورد محاسبه قرار می‌دهد و اگر یک کندل اضافه شود، کندل اولی را حذف می‌کند، کندل آخر را به مجموعه اضافه کرده و تقسیم می‌کند. میانگین متحرک ساده به این شکل دائماً پیش می‌رود و نتیجه آن خطی می‌شود که روی چارت آن را مشاهده می‌کنید.

میانگین متحرک ساده (SMA) چه کاربردی دارد؟

میانگین متحرک ساده به طور کلی کارش پیدا کردن روند و ترند بازار است. اگر بازار زیر خط میانگین متحرک باشد به این معناست که روند نزولی است، اگر بالای خط باشد یعنی روند بازار صعودی است و اگر کندل‌ها درون خط باشند و فاصله نگیرند یعنی بازار رنج شده است. از دیگر کاربردهای میانگین متحرک ساده، نشان دادن خط متحرک حمایت و مقاومت است. برای مثال وقتی که کندل‌ها بالای میانگین متحرک ساده حرکت می‌کنند و روند صعودی است، هر برخورد آنها به خط می‌تواند برخورد به حمایت باشد که بازار را دوباره به سمت بالا بفرستد.

میانگین متحرک ساده (SMA) چه کاربردی دارد؟
میانگین متحرک ساده به طور کلی کارش پیدا کردن روند و ترند بازار است.

روش دیگر مشخص شدن تغییر روند در میانگین متحرک، استفاده از دو SMA است. عموماً از SMA 50 برای تعیین روند میان مدت و SMA 200 برای تعیین روند بلند مدت استفاده می‌شود. زمانی که SMA کوتاه مدت، SMA بلند مدت را به سمت پایین قطع کند و کندل‌ها زیر دو خط قرار بگیرند، یعنی روند نزولی شروع شده است و زمانی که به سمت بالا قطع کند و کندل‌ها بالای دو خط قرار بگیرند، یعنی روند صعودی شروع شده است.

میانگین متحرک ساده (SMA) چه کاربردی دارد؟
روش دیگر مشخص شدن تغییر روند در میانگین متحرک، استفاده از دو SMA است.

اگر به عکس زیر نگاه کنید، می‌بینید که میانگین متحرک چطور نقش حمایت یا مقاومت را ایفا می‌کند. همانطور که مشاهده می‌کنید در یک روند صعودی، چند بار بازار به خط میانگین متحرک خود برخورد کرده است و این خط توانسته نقش حمایت را به خوبی ایفا کند.

میانگین متحرک ساده (SMA) چه کاربردی دارد؟
اگر به عکس زیر نگاه کنید، می‌بینید که میانگین متحرک چطور نقش حمایت یا مقاومت را ایفا می‌کند.

بنابراین کاربرد دیگر خط میانگین متحرک ایفا کردن نقش حمایت و مقاومت بعد از شروع یک ترند است.

فرمول میانگین متحرک‌ ساده

فرمول میانگین متحرک بسیار ساده است و همانطور که در تصویر پایین می‌بینید، جمع روزها به اندازه هر تعداد که در تنظیمات مشخص کرده باشید، انجام می‌شود و در تعداد همان روزها تقسیم می‌شود.

فرمول میانگین متحرک‌ ساده
فرمول میانگین متحرک

همانطور که می‌بینید فرمول میانگین متحرک بسیار ساده است و البته شما نیازی به چنین محاسبه‌ای ندارید، بلکه فقط لازم است تا تنظیمات SMA را انجام دهید. در این شرایط خود اندیکاتور در کسری از ثانیه محاسبه را انجام می‌دهد و روی چارت به صورت یک خط میانگین قیمت را به شما نشان می‌دهد که در چه وضعیتی قرار دارد.

میانگین متحرک ساده یکی از انواع مووینگ اوریج است که به صورت کاملاً ساده تعداد دوره‌ای که برای آن مشخص کرده‌اید را باهم جمع می‌کند و در نهایت در تعداد همان روزها تقسیم می‌کند تا میانگین خود را به دست بیاورد و روی چارت به صورت خط به شما نشان دهد.

تنظیمات اندیکاتور میانگین متحرک ساده

تنظیمات میانگین متحرک بسیار ساده است، فقط شما باید تعداد روزها که نمایانگر دوره است را مشخص کنید.

تنظیمات اندیکاتور میانگین متحرک ساده
تنظیمات میانگین متحرک بسیار ساده است، فقط شما باید تعداد روزها که نمایانگر دوره است را مشخص کنید.

البته در بخش Source نیز می‌توانید مشخص کنید که مثلاً قیمت بسته شدن کندل مد نظر محاسبه شود یا بالاترین قیمت یا پایین‌ترین قیمت! ولی به صورت پیش‌فرض همه معامله‌گران از قیمت نهایی بسته شدن برای این فرمول استفاده می‌کنند.

چطور با میانگین متحرک باید معامله کرد؟

روش‌های مختلفی برای معامله با میانگین متحرک وجود دارد. خیلی از کاربران از این خط برای ترکیب کردن در استراتژی معاملاتی که دارند استفاده می‌کنند، اما ساده‌ترین روش معامله با میانگین‌های متحرک به این شکل است که شما باید ابتدا منتظر عبور و کراس کردن دو خط باشید، سپس خط کوتاه‌تر که مانند عکس زیر از خط SMA با دوره بالاتر عبور کرد، منتظر باشید کندل‌ها در بالای خط نیز تثبیت شوند و در نهایت منتظر ریتست به خط SMA برای ورود به معامله بمانید، پس از ریتست می‌توانید وارد یک معامله خرید شوید. برای معامله فروش هم به همین ترتیب می‌توانید برعکس عمل کنید و بعد از کراس خط‌ها و پایین رفتن کندل‌ها از دو خط بعد از مشاهده ریتست، وارد معامله شوید.

مزایا و معایب معایب اندیکاتور میانگین متحرک ساده

تا اینجا با کاربرد و ویژگی‌های اندیکاتور میانگین متحرک آشنا شدید، در ادامه به صورت تیتروار، مزایا و معایب میانگین متحرک را به شما معرفی خواهیم کرد:

مزایا اندیکاتور میانگین متحرک ساده

از مهم‌ترین مزایای اینت اندیکار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساده بودن در عملکرد اندیکاتور؛
  • امکان ترکیب با اندیکاتورهای مختلف؛
  • خوانش آسان و یادگیری ساده برای کاربران مبتدی؛
  • کیفیت مناسب پیدایش‌ترند کردن؛

معایب اندیکاتور میانگین متحرک ساده

تاخیری بودن اندیکاتور مهم‌ترین عیب آن محسوب می‌شود.

آنچه در مقاله میانگین متحرک ساده SMA خواندیم:

در این مقاله آموختیم که میانگین متحرک ساده یا SMA یک اندیکاتور مهم و کاربردی است که وضعیت میانگین قیمت را طی دوره‌ای که برای آن مشخص کرده‌اید به شما نمایش می‌دهد. این اندیکاتور برای پیدا کردن ترند و همچنین حمایت و مقاومت متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویژگی مهم اندیکاتور SMA ساده بودن و کاربردی بودن استفاده از آن است و امکان ترکیب با اندیکاتورهای مختلف را به شما می‌دهد. اندیکاتور میانگین متحرک را عموماً همه تریدرها برای پیدا کردن ترند مورد استفاده قرار می‌دهند.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

در حال مطالعه
میانگین متحرک ساده (SMA) چیست و چه کاربردی دارد؟

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران