خانه > مقالات > وین ریت در فارکس چیست؟

وین ریت در فارکس چیست؟

وین ریت به درصد موفقیت معاملات گفته می‌شود. زمانی که شما یک استراتژی یا یک ربات معاملاتی را تست می‌کنید، در نهایت بعد از یادداشت نتایج تست‌ها، متوجه می‌شوید که چند درصد از معاملات روش شما درست بوده است. به این درصد، وین ریت (Win Rate) گفته می‌شود.

وین ریت در فارکس چیست؟

وین ریت در فارکس چیست؟

اگر به دنبال تست یک استراتژی یا یک ربات معامله‌گر بوده‌اید، احتمالا در مشخصات فنی آنها دیده‌اید که مثلاً وین ریت آن ۸۰% است. یعنی به طور میانگین از هر ۱۰۰ معامله ۸۰ معامله درست و موفق است. البته دقت کنید، فقط وین ریت ملاک موفقیت یک معامله یا ربات نیست. مسئله بعدی که در کنار وین ریت مطرح می‌شود، ریسک به ریوارد است. یعنی مثلا اگر ۸۰ معامله ما درست و ۲۰ معامله اشتباه داریم، معاملات درست ما چه میزان سوددهی نسبت به معاملات ضررده ما دارند.

چه چیزهایی روی وین ریت تاثیر گذار است؟

برای اینکه وین ریت بالایی داشته باشید، باید به نکات مختلفی دقت کنید: نوع استراتژی معاملاتی که انتخاب می‌کنید، نوع اندیکاتور و نوع ربات معامله‌گر شما همگی روی وین ریت تاثیر می‌گذارد. زمانی که مثلاً یک وین ریت ۵۰% دارید، می‌توانید با تغییر تنظیمات ربات یا اندیکاتور خود، آن را تغییر دهید. شما باید آنقدر استراتژی خود را دستکاری کنید تا در نهایت به یک وین ریت مثلاً بالای ۶۰% برسید. البته همان‌طور که گفتیم خیلی از معامله‌گران هستند که با وین ریتی به میزان ۴۰% هم موفق به سوددهی می‌شوند. به این صورت که ۴۰ معامله درست دارند و ۶۰ معامله غلط، اما برای مثال هر معامله صحیح آن‌ها فرضا ۲۰ پیپ سوددهی دارد و هر معامله غلطشان ۱۰ پیپ ضرر! پس به این ترتیب متوجه می‌شوید که تنها وین ریت مسئله اصلی در سوددهی نیست، بلکه درصد سود به ضرر وین ریت نیز بسیار تاثیرگذار است.

وین ریت (Win Rate) به درصد موفقیت معاملات درست در مقابل معاملات اشتباه اشاره دارد که با درصد سنجیده می‌شود.

مشاهده وین ریت در متاتریدر

اگر می‌خواهید وین ریت معاملات خود و جزئیات آن را در متاتریدر مشاهده کنید، از دو روش می‌توانید استفاده نمایید.

وین ریت در فارکس چیست؟
روش دیدن جزئیات وین ریت معاملات خود در متاتریدر.

اگر یک ربات را تست می‌کنید پس از پایان تست در بخش Graph می‌توانید درصدهای موفقیت و خطای ربات خود را مانند عکس زیر مشاهده کنید و متوجه شوید که وین ریت ربات شما در حال حاضر چه درصدی دارد.

وین ریت در فارکس چیست؟
اما اگر می‌خواهید وین ریت معاملات را ببینید به بخش History بروید.

اما اگر می‌خواهید وین ریت معاملات را ببینید به بخش History بروید. سپس روی صفحه کلیک راست کنید و روی Repost بزنید تا گزارش وین ریت و جزییات کلی معاملات شما در همان متاتریدر به شما ارائه شود.

آنچه در مقاله وین ریت در فارکس چیست؟ خواندیم:

در این مقاله متوجه شدید که وین ریت به نرخ موفقیت معاملات شما گفته می‌شود که البته بسیار ساده به دست می‌آید و نیازی به فرمول هم ندارد. تعداد کل معاملات خود را بنویسید، تعداد موفق و تعداد غیر موفق معاملات را یادداشت کنید و نسبت آن را به دست بیاورید. مثلاً اگر از هر 100 معامله، 63 معامله موفق دارید، یعنی وین ریت شما 63% است.

سوالات متداول
آیا وین ریت بالا دلیل موفقیت است؟
خیر به همراه وین ریت باید ریسک به ریوارد مناسبی نیز داشته باشیم تا بتوانید یک استراتژی را موفق بدانیم.
چطور وین ریت را بهتر کنیم؟
با تغییر تنظیمات مداوم و تست آن‌ها می‌توانید به صورت مدام وین ریت خود را افزایش دهید.
میانگین واقعی موفقیت استراتژی‌ها چقدر است؟
هیچ‌وقت گول استراتژی‌ها با تبلیغات وین ریت بالا را نخورید، زیرا میانگین موفقیت وین ریت در حد 30 تا 40% است.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران