خانه > کالج کدام بروکر > اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازار فارکس

اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازار فارکس

فارکس یک بازار بزرگ و در عین حال جذاب و هیجان‌انگیز است. فشارهای روحی و روانی در این بازار به قدری زیاد است که معامله‌گران همیشه نمی‌توانند تصمیمات درستی بگیرند. به طور کلی معامله‌گری یک فرایند سخت است که اگر بتوانید روی آن مسلط شوید، می‌تواند برای شما بسیار پول‌ساز باشد. ما در این مقاله به بررسی بزرگ‌ترین اشتباهات رایج معامله‌گران در بازار فارکس می‌پردازیم تا با شناخت آن‌ها بتوانید از چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

اشتباهات رایج معامله‌ گران در بازار فارکس

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

اشتباهات رایج فارکس به همراه راه حل

معامله در فارکس یک کار بسیار سخت، حرفه‌ای و نیازمند دقت بالا است. اکثر معامله‌گران تازه‌کار فکر می‌کنند که در ترید کردن فقط داشتن استراتژی مهم است و روی آن تمرکز می‌کنند، در حالی که از نکات مهمی غافل می‌شوند که سبب می‌شود مشکلات زیادی برای آنها به وجود آورد. ما در ادامه ۶ اشتباه مهم معامله‌گران را به شما ارائه می‌کنیم که شما باید به عنوان یک تریدر به آن‌ها دقت کنید:

  1. عدم توجه به اقتصاد کلان؛
  2. نداشتن مدیریت مالی؛
  3. نادیده گرفتن نقش احساسات یا سنتیمنتال؛
  4. شروع سریع معامله؛
  5. نادیده گرفتن ریسک‌های ساختاری؛
  6. انتخاب بروکر اشتباه.
لیست اشتباهات رایج را بیاورید + راه‌حل جلوگیری و رفع اشتباهات
اشتباهات رایج معامله گران فارکس بیشتر در بین افراد مبتدی مرسوم است.

در ادامه هر یک از اشتباهات رایج معامله گران را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم:

عدم توجه به اقتصاد کلان

معامله‌گران ساده که تازه وارد بازار می‌شوند، عموماً فکر می‌کنند که باید روی چارت تمرکز کنند. تفکرشان این است که همه چیز به استراتژی ها معاملاتی عموماً تکنیکال بستگی دارد، اما خوب است بدانید که بازار فارکس را دیتاهای اقتصادی به حرکت در می‌آورند. بنابراین خیلی از رخدادهای داخل چارت معاملاتی نوسان‌هایی است که بازارسازان و بزرگان بازار ایجاد می‌کنند. برای مطالعه مقاله اقتصاد خرد و کلان چیست؟ کلیک کتید.

نداشتن مدیریت مالی

اکثر استراتژی‌هایی که ساخته می‌شوند درست هستند، اما خیلی از تریدرها نتیجه صحیح را نمی‌گیرند. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، که عموماً در معامله‌گران مبتدی دیده می‌شود اهمیت ندادن به مدیریت مالی است. مدیریت مالی صحیح شامل انتخاب درست لوریج برای حساب، انتخاب درست حجم معاملاتی، حد سود و ضرر، باز کردن میزان معاملات همزمان و … که همه این‌ها یک برنامه مدیریت مالی می‌شود. نیاز است تریدرها به مدیریت مالی توجه بسیار زیادی داشته باشند و آن را یک موضوع جانبی ندانند.

نادیده گرفتن نقش احساسات یا سنتیمنتال

احساسات، مسئله و چالش بعدی همه معامله‌گران است که سبب می‌شود اشتباهات بزرگی انجام دهند چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی! انسان موجود احساسی و عاطفی است، هر حرکت معامله شما به سمت سود یا ضرر، می‌تواند شما را دچار احساساتی کند که بخواهید در معامله دست‌کاری انجام دهید. مثلاً به صورت احساسی حد سود یا حد ضررتان را جابجا کنید، یا بعد از یک ضرر معمولی حجم معامله خود را بالا ببرید تا معاملات اشتباه قبل را جبران کند.

نادیده گرفتن نقش احساسات یا سنتیمنتال
تحلیل سنتیمنتال در فارکس به بررسی و تحلیل احساسات و عواطف معامله‌گران در بازار ارز اشاره دارد.

کنترل احساسات و تسلط بر روح و روان و اعصاب، مهم‌ترین کاری است که یک معامله‌گر باید برای آن آموزش ببیند، بسیاری از افرادی که کال مارجین می‌شوند فقط به خاطر انجام معاملات احساسی این رویداد برایشان رخ می‌دهد، پس برنامه جداگانه‌ای برای تسلط بر وضعیت احساسی خود داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحلیل سنتیمنتال در فارکس را مطالعه کنید.

معامله‌گری یکی از سخت‌ترین شغل‌های جهان است. ظاهر ساده و میزان پولی که در بازار وجود دارد ممکن است در ابتدا شما را فریب دهد. اشتباهات رایج زیادی بین تریدرها بخصوص افراد مبتدی وجود دارد که آن‌ها را تقریباً همه تکرار می‌کنند و سبب می‌شود که خیلی زود از بازار خارج شوند.

شروع سریع معامله

معامله کردن یا همان ترید کردن نیاز به تجربه بسیار زیادی دارد، شما نباید خیلی سریع وارد معامله شوید، یعنی مدت زیادی را باید صرف آموزش کنید. بعد از دیدن آموزش باید چند ماه در یک حساب دمو معامله کنید، سپس یک اکانت «سنت» با کمترین حجم سرمایه ایجاد کنید. این کار کمک می‌کند که تسلط شما به مرور و به صورت طبیعی و درست افزایش پیدا کند. بنابراین به هیچ وجه نباید معاملات را سریع شروع کنید.

نادیده گرفتن ریسک‌های ساختاری

بسیاری از تریدرها فکر می‌کنند که ریسک فقط مربوط به ریسک‌های معاملاتی و سود و ضرر است، اما شما ریسک‌های ساختاری زیادتری دارید که در ابتدا آن‌ها را نادیده می‌گیرید. مثلاً ریسک قطع شدن اینترنت، ریسک رفتن برق، ریسک مشکلات کامپیوتری و غیره. پس باید بدانید که ریسک‌ها دو مدل هستند: یکی ریسک‌های مالی معاملاتی و دیگری ریسک‌های ساختاری یا سخت‌افزاری که عموماً نادیده گرفته می‌شود، ولی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

انتخاب بروکر اشتباه

از جمله اشتباهات بزرگ معامله‌گران این است که فکر می‌کنند که مهم نیست کدام بروکر را انتخاب کنند، در حالی که بروکر و همچنین نوع حساب معاملاتی در سود و ضرر به شدت مهم است. هزینه‌های معاملاتی، اسلیپیج، صحت معاملات، خدمات، پشتیبانی و …، همگی روی نتیجه معاملات شما اثر می‌گذارد.

به شما توصیه می‌کنیم از بروکرهای حرفه‌ای که به ایرانیان خدمات می‌دهد استفاده کنید. این بروکرها خدمات حرفه‌ای را به شما ارائه می‌کنند و باعث می‌شوند بهترین نتیجه را دریافت کنید. برای انتخاب بروکر به منظور شروع معاملات توصیه می‌کنیم از صفحه بروکر های معتبر استفاده کنید.

آنچه در مقاله اشتباهات رایج معامله‌گران در فارکس خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، اشتباهات رایج در بین معامله‌گران بخصوص تریدرهای مبتدی وجود دارد. دلیل این اشتباهات این است که معمولاً تریدرها فکر می‌کنند فقط داشتن یک استراتژی مهم است و به مسائل دیگر اهمیت کمتری می‌دهند، اما هرچقدر که جلوتر می‌روند متوجه می‌شوند که معامله‌گری صرفاً ترید کردن بر اساس استراتژی نیست، بلکه رعایت مجموعه‌ای از قوانین مستقیم و غیرمستقیم است.

سوالات متداول
مدیریت مالی چقدر در بازار مهم است؟
مدیریت مالی است که مشخص می‌کند شما در نهایت سود می‌کنید یا خیر، افرادی هستند که با استراتژی‌های یکسان به دلیل اختلاف در مدیریت مالی نتایج متفاوتی از معاملات دریافت می‌کنند.
چرا یک استراتژی منقضی می‌شود؟
بازار دائماً در حال تغییر است، این تغییرات به دلیل تغییر در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی، شرایط ژئوپولتیک جهانی و قیمت‌های مهم جهان رخ می‌دهد و ممکن است مدل بازار را به نحوی تغییر دهد که استراتژی شما منقضی شود.
چرا باید در ابتدا اکانت دمو بسازیم؟
شما نباید خیلی سریع وارد معامله شوید و باید مدت زیادی را صرف آموزش در حساب دمو کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران