خانه > کالج کدام بروکر > آموزش کندل شناسی

آموزش کندل شناسی

کندل ها، تصاویری گرافیکی هستند که وضعیت حرکت بازار را به ما نشان می‌دهند. هر کندل بر اساس یک زمان‌بندی باز و بسته می‌شود و شرایطی که دارد نشان‌دهنده وضعیت حرکت قیمت در آن لحظه از بازار است. ما در این مقاله به کندل شناسی خواهیم پرداخت زیرا آشنایی با کندل ها یکی از مهم‌ترین دانش‌هایی است که برای ساخت و توسعه استراتژی‌های معاملاتی باید آموخت. با ما در ادامه این مقاله همراه شوید.

آموزش کندل شناسی در فارکس به زبان ساده

کندل چیست؟

کندل استیک ها نوع بصری از نمایش قیمت روی چارت مالی بازار فارکس هستند که به ما وضعیت قیمت را نشان می‌دهند. هر کندل به ما اطلاعات خاصی را ارائه می‌کند: از جمله اینکه در کدام قیمت بازار شروع و در کدام قیمت بسته شده است، همچنین بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت آن کدام بوده و در نهایت چه میزان را طی کرده است. هر کندل به زمان خاصی وابسته است که به آن تایم فریم می‌گویند. اگر تایم فریم مثلاً ۱ دقیقه باشد، یعنی کندل های چارتی که مشاهده می‌کنیم ۱ دقیقه زمان برای باز و بسته شدن لازم دارند. برای آشنایی بیشتر با کندل استیک لطفاً به عکس زیر نگاه کنید.

کندل چیست؟
هر کندل به زمان خاصی بستگی دارد که به آن تایم فریم می‌گویند.

همان‌طور که می‌بینید در کندل صعودی سبز رنگ، نقطه بسته شدن کندل بالاتر از نقطه باز شدنش است که نشان می‌دهد بازار در حال بالا رفتن است و در کندل نزولی نقطه بسته شدن زیر نقطه باز شدن است که نشان می‌دهد بازار نزولی می‌باشد. همچنین این حرکت قیمت بین نقطه باز و بسته شدن یک بدنه را ایجاد می‌کند که مفاهیم زیادی از شکل و اندازه بدنه می‌توانیم دریافت کنیم که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع کندل

حالا که با مفهوم کندل آشنا شدید، باید بدانید که هر کندل در هر مکانی یک معنی خاص برای شما دارد. زمانی که یک کندل با شکلی خاص را در بازار مشاهده کنید، خبر از یک رویداد خاصی دارد. حتی قرارگیری کندل ها در کنار هم نیز می‌تواند مفهوم داشته باشد. به این دو وضعیت الگو یا پترن های کندلی می‌گویند.

در حال حاضر الگوهای زیادی به عنوان مهم‌ترین الگوهای کندل استیک طی سالیان سال توسط تریدرهای مطرح جهان شناسایی شده‌اند که شناخت آن‌ها کمک می‌کند تا شما در شرایط خاص بازار از روی شکل کندل ها متوجه شوید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. ما در ادامه انواع مهم کندل ها و الگوهای کندلی را به شما معرفی خواهیم کرد.

الگوهای کندل استیک

آموزش کندل شناسی و استراتژی‌های مبتنی بر کندل استیک همان‌طور که گفتیم کمک می‌کند تا بتوانید وضعیت بازار را به خوبی درک کنید، به طور کلی دو مدل اصلی الگوهای کندل استیک وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • الگوی های کندل استیک صعودی: این الگوها نشان می‌دهند که بازار قرار است وارد فاز صعودی شود.
  • الگوی های کندل استیک نزولی: این الگوها نشان می‌دهند که قرار است بازار نزولی شود.

نکته مهم این است که همان الگویی صعودی، به صورت برعکس برای نزولی نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد که در مثال‌های زیر متوجه آن خواهید شد:

  1. کندل های دوجی؛
  2. الگوی پوششی یا اینگولفینگ؛
  3. الگوی ادامه دهنده سه سرباز؛
  4. استراتژی سر و شانه؛
  5. استراتژی ستاره صبحگاهی و عصر گاهی.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

کندل های دوجی

دوجی ها، کندل هایی با بدنه کوچک یا بدون بدنه هستند که نشان‌دهنده خنثی بودن نبرد بین خریداران و فروشندگان می‌باشند. معمولاً قیمت باز و بسته شدن این کندل ها یکی است و فقط سایه‌هایی نسبتاً بلندتر از بدنه دارند.

کندل های دوجی
ایجاد کندل های دوجی، خنثی بودن تلاش بین خریداران و فروشندگان را نشان می دهد.

از دوجی ها درون یک استراتژی استفاده می‌کنند یعنی آن را به عنوان یکی از سیگنال‌ها در نظر می‌گیرند. مثلاً زمانی که بعد از برخورد به یک خط حمایت یا مقاومت ما دوجی را مشاهده می‌کنیم، یعنی بازار نمی‌تواند آن حمایت و مقاومت را بشکند.

کندل استیک‌ها در طول سالیان سال پترن های هم شکل را به وجود آورده‌اند که در نقاط حساس بازار عملکرد مشابهی دارند و به کاربران خبر از یک رویداد مشخص را می‌دهند. هر کندل به تنهایی یا در کنار چند کندل دیگر می‌تواند پترن‌های تکرار شونده‌ای را خلق کند.

الگوی پوششی یا اینگولفینگ

الگوی پوششی یا اینگولفینگ صعودی و نزولی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. الگوی صعودی آن زمانی اتفاق می‌افتد که یک کندل نزولی در پایان یک روند نزولی، ناگهان با یک کندل صعودی بزرگ که کل کندل قبل را می‌پوشاند مواجه شود. این بدین معنی است که خریداران با قدرت وارد بازار شده‌اند.

الگوی پوششی یا اینگولفینگ
وقتی یک کندل نزولی به نقاط انتهایی خود می رسد که ناگهان با یک کندل صعودی بزرگ که کل کندل قبل را می‌پوشاند الگوی صعودی رخ می دهد.

مدل نزولی آن نیز در پایان یک روند صعودی رخ می‌دهد. یعنی یک کندل سبز دارید که با یک کندل قرمز رنگ نزولی، کل بدنه آن پوشیده می‌شود.

الگوی ادامه دهنده سه سرباز

وقتی در حال دنبال کردن یک روند هستید و می‌خواهید بدانید که روند شما همچنان ادامه خواهد داشت، می‌توانید در بازار به دنبال الگوی سه سرباز باشید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید در این الگو سه کندل تقریباً هم شکل و اندازه پشت سرهم ایجاد می‌شود.

الگوی ادامه دهنده سه سرباز
هنگامی که در حال دنبال کردن یک روند هستید و می خواهید بدانید که این روند ادامه دار است یا خیر از الگوی ادامه دهنده سه سرباز استفاده کنید.

در نزولی شما سه کندل قرمز رنگ و در پترن صعودی آن سه کندل سبز رنگ را مشاهده خواهید کرد.

استراتژی سر و شانه

برخی دیگر از شکل‌ها و الگوهایی که کندل استیک‌ها تشکیل می‌دهند به صورت جمعی و چندتایی هستند. مثل الگوی سروشانه که در یک روند صعودی دارای دو قله هم‌تراز هم و یک سقف بالاتر از دو قله است.

استراتژی سرو شانه
استراتژی سرو شانه دو قله هم‌تراز هم و یک سقف بالاتر از دو قله دارد.

زمانی که کف آخر بشکند نشان‌دهنده پایان الگو و معکوس شدن بازار است.

استراتژی ستاره صبحگاهی و عصر گاهی

دو نمونه از استراتژی‌های کندل استیک که بسیار معروف و کاربردی هستند ستاره صبحگاهی و عصرگاهی می‌باشند. در ستاره صبحگاهی که در پایان یک روند نزولی ایجاد می‌شود، شما سه کندل را مشاهده می‌کنید. یک کندل نزولی، یک کندل دوجی مانند در وسط و در نهایت یک کندل صعودی پوششی. این سه باهم یک الگوی ستاره صبحگاهی را می‌سازند که نشان از شروع روند صعودی در بازار است.

استراتژی ستاره صبحگاهی و عصر گاهی
در استراتژی ستاره صبحگاهی که در پایان یک روند نزولیبه وجود می آید، شما سه کندل را مشاهده می‌کنید.

اما به مدل نزولی آن ستاره عصرگاهی گفته می‌شود، در این مدل نیز که پایان یک روند صعودی آن را می‌بینیم باید یک کندل صعودی سپس یک دوجی در وسط و در نهایت یک کندل نزولی در آخر مشاهده کنید که نشان از شروع روند نزولی است.

آنچه در مقاله آموزش کندل شناسی خواندیم:

همان‌طور که متوجه شدید کندل استیک به مدلی نمایشی گفته می‌شود که نشان‌دهنده قیمت بازار روی چارت است. کندل ها به دلیل مدل طراحی که دارند می‌توانند خبر بدهند که در بازار چه خبر است. به همین دلیل است که در چارت‌ها الگوهای کندلی تکرار شونده‌ای به وجود می‌آید که تریدرهای حرفه‌ای برای معاملات خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. به طور کلی شما هیچ وقت نباید به تنهایی با کندل ها معامله کنید بلکه باید از این الگوها برای تایید شرایط در کنار استراتژی معاملاتی خود استفاده نمایید.

سوالات متداول
مهم‌ترین الگوهای کندلی چیست؟
الگوهایی مثل ستاره صبحگاهی، ستاره عصرگاهی، چکش، مرد حلق آویز و …. جز مهم‌ترین پترن های کندل استیک هستند.
کندل استیک چیست؟
کندل استیک نوعی نمودار قیمت است که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود و قیمت‌های بالا، پایین، باز و بسته شدن یک اوراق بهادار را برای یک دوره خاص نمایش می‌دهد.
کندل استیک از چه اجزایی تشکیل شده است؟
کندل استیک از قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن، بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت تشکیل شده که البته یک بدنه نیز دارد.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران