خانه > کالج کدام بروکر > الگوهای تک کندلی در تحلیل تکنیکال

الگوهای تک کندلی در تحلیل تکنیکال

در بازار فارکس روش‌های مختلفی برای تحلیل وجود دارد و کاربران حرفه‌ای سعی می‌کنند با کسب دانش درباره همه روش‌ها، از آن‌ها برای گرفتن تاییدیه استفاده کنند. یکی از این روش‌ها، الگوها یا پترن‌های تکرارشونده‌ای است که در کندل استیک رخ می‌دهد و هر کدام نشانگر یک رویداد است. ما در این مقاله مهم‌ترین الگوهای تک کندلی که می‌تواند سیگنالی تاییدی برای شما باشد را معرفی خواهیم کرد.

الگوهای تک کندلی

کندل استیک چیست؟

کندل استیک نوعی چارت برای نمایش قیمت در بازار می‌باشد که به زمان وابسته است. کند‌ل‌ها هر کدام یک تایم فریم دارند، اگر تایم فریم شما مثلاً ۵ دقیقه باشد، یعنی کندل‌هایی که در چارت پیش روی شما ایجاد می‌شود، بین باز شدن و بسته شدن آن‌ها، ۵ دقیقه زمان است. کندل از ۵ بخش تشکیل می‌شود. قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن، سایه بالا که نشان‌دهنده حداکثر قیمت است، سایه پایین که نشان‌دهنده حداقل قیمت است و بدنه کندل که فاصله بین باز و بسته شدن قیمت است وجهت آن را مشخص می‌کند. برای مطالعه بیشتر راجب کندل استیک روی مقاله کندل استیک چیست؟ کلیک کنید.

الگوی های کندلی چیست؟

هر کندل استیک در فارکس یک معنا دارد، از خود کندل گرفته تا سایه آن و قیمت باز و بسته شدنش، می‌تواند علامتی برای رساندن یک مفهوم باشد. الگوهای کندل استیکی عموماً تک، دو یا چند کندلی هستند. الگوهای تک کندلی به تنهایی یک پیام را به شما می‌رسانند. اما الگوهای چند کندلی به این صورت هستند که چند کندل در کنار هم یک مفهوم را دارند. در ادامه این مقاله مهم‌ترین الگوهای تک کندلی را به شما معرفی خواهیم کرد که بتوانید بهترین آن‌ها را یاد بگیرید و در معاملات خود استفاده کنید. الگوهای تک کندلی عبارتند از:

  1. الگوی دوجی (Doji)؛
  2. الگوی شوتینگ استار (Shooting Star)؛
  3. الگوی مرد حلق آویز (Hanging Man)؛
  4. پین بار (Pin Bar)؛
  5. الگوی اسپینینگ یا فرفره (Spinning).

در ادامه به بررسی کامل این الگوهای کندل استیک می‌پردازیم:

الگوی دوجی (Doji)

دوجی یکی از مهم‌ترین و پرتکرارترین کندل‌هایی است که ممکن است خیلی زیاد در بازار مشاهده کنید. این الگو شبیه به + یا صلیب است و نشان از بلاتکلیفی در بازار می‌دهد که خریداران و فروشندگان پس از جنگ روی قیمت، دوباره به همان قیمت باز شدن برگشته‌اند.

الگوی دوجی (Doji)
الگوی دوجی بدنه ندارد.

دوجی‌ها در بازار زیاد رخ می‌دهند، ولی شما باید دوجی‌هایی را مد نظر داشته باشید که در مناطق اشباع قیمتی هستند.

الگوی شوتینگ استار (Shooting Star)

این الگو زمانی رخ می‌دهد که در پایان یک روند صعودی، قیمت بالا می‌رود، اما با سرعت توسط فروشندگان به پایین کشیده می‌شود و یک سایه بلند در بالای خود باقی می‌گذارد.

الگوی شوتینگ استار (Shooting Star)
الگوی شوتینگ استار در پایان روند صعودی رخ می‌دهد.

این الگو دارای بدنه‌ای ۱/۳ سایه خود است و عموماً سایه زیرین هم ندارد و نشان می‌دهد که احتمالاً حرکت نزولی در حال شروع شدن است.

الگوی مرد حلق آویز (Hanging Man)

الگوی مرد حلق آویز یا هنگینگ (مرد آویخته – مرد دار آویز) من یک الگو در پایان روند نزولی است. در این پترن شما برخلاف شوتینگ استار، یک کندل نزولی را می‌بینید که سایه آن در زیرش وجود دارد، یعنی در نهایت جنگ خریداران و فروشندگان به نفع فروشندگان بوده است.

الگوی مرد حلق آویز (Hanging Man)
الگوی مرد حلق آویز شبیه الگو چکش است اما در روند صعودی رخ می‌دهد.

بدنه الگو نصف یا ۱/۳ سایه آن است و باید حتما در پایان یک روند مشاهده شود تا معتبر باشد.

الگوهای تک کندلی به پترن‌ها پرتکرار و معتبری در بازار گفته می‌شود که در آن کندل‌ها به تنهایی به مخاطبان نشان می‌دهند که چه چیزی در حال رخ دادن در بازار است. عموماً این الگوها را می‌توانید در قسمت‌های مهم بازار مشاهده کنید.

پین بار (Pin Bar)

پین بار یک الگوی تک کندلی در پایان روند است که دارای یک بدنه بسیار کوچک و سایه بلند از بالا و یک سایه به اندازه بدنه کوچک از پایین است و این الگو خبر از روند معکوس می‌دهد. دقت کنید که این کندل را نباید با دوجی اشتباه بگیرید.

پین بار (Bearish Pin Bar)
پین بار همان چکش است.

معمولاً ترکیب این الگو با یک منطقه که بازار در حال برگشت است، مثلاً پس از برخورد به یک مقاومت، می‌تواند نشانه مناسبی برای برگشت قیمت باشد. البته عموماً پس از دیدن این الگو صبر کنید تا یک کندل نزولی ببینید، سپس بعد از دیدن کندل بعدی می‌توانید وارد معامله فروش شوید. حد ضررتان را هم بالای سایه کندل پین بار بگذارید.

الگوی اسپینینگ یا فرفره (Spinning)

این الگو نیز که دو مدل صعودی و نزولی دارد دارای دو سایه بلند در دو طرف و یک بدنه بسیار کوچک است، البته این کندل را نیز نباید با دوجی اشتباه بگیرید. در زبان فارسی به این الگو، فرفره نیز گفته می‌شود و نشان‌دهنده سطحی از بلاتکلیفی است.

الگوی اسپینینگ یا فرفره (Spinning)
الگوی اسپینینگ شباهت بسیار به فرفره دارد و یک الگو بازگشتی است.

زمانی که این الگو را در بخشی از چارت خود که می‌خواهید در آن ترید کنید، مشاهده کردید، بهتر است صبر کنید و هیچ معامله‌ای انجام ندهید تا تکلیف بازار مشخص شود.

آنچه در مقاله الگوهای تک کندلی خواندیم:

همانطور که در این مقاله متوجه شدید، کندل‌ها هرکدام در بازار اشکالی دارند که الگوهای تک، دو، سه و چند کندلی را ایجاد می‌کنند. این پترن‌ها به ما آمار خواهند داد که وضعیت خریداران و فروشندگان در چه حالی است. البته به تنهایی نمی‌توان از کندل‌ها برای ترید کردن استفاده کرد و عموماً تریدرهای حرفه‌ای برای تاییدیه سیگنال‌های معاملاتی خود از آن‌ها استفاده می‌کنند.

سوالات متداول
آیا الگوهای تک کندلی معتبر هستند؟
بله این الگوها معتبرند، اما نمی‌توانید به تنهایی از آن‌ها استفاده کنید و بهتر است درون استراتژی خود آن‌ها را ببینید.
الگوهای چند کندلی بهتر است یا تک کندلی؟
هر الگو می‌تواند کاربرد خودش را در منطقه اصلی که به آن تعلق دارد داشته باشد و همه آن‌ها از درجه اعتبار مناسبی برخوردار هستند.
پرتکرارترین الگوی تک کندلی در بازار چیست؟
الگوی دوجی و مرد دار آویز عموماً بیشتر از باقی الگوها تکرار می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را در بازار ببینید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید