خانه > کالج کدام بروکر > آموزش الگوی ستاره ثاقب و الگوی چکش وارونه

آموزش الگوی ستاره ثاقب و الگوی چکش وارونه

الگوی ستاره ثاقب و الگوی چکش وارونه یکی از مهم‌ترین پترن های معاملاتی است که جز انواع برگشتی محسوب می‌شود. این مدل که در پایان روندها دیده می‌شود، عموماً به معنای یک نشانه و سیگنال برای تاییدیه روند جدید است. در این مقاله به طور کامل الگوی ستاره ثاقب را برای شما شرح خواهیم داد.

آموزش الگوی ستاره ثاقب و الگوی چکش وارونه

الگوی ستاره ثاقب و الگوی چکش وارونه

آموزش الگوی ستاره ثاقب خیلی پیچیده نیست و بسیار ساده می‌توانید آن را فرا بگیرید. این الگو شبیه به همان الگوی چکش است که به صورت برعکس رخ می‌دهد. بگذارید ابتدا با یک عکس وضعیت الگوی ستاره ثاقب را بهتر به شما نشان دهیم و بعد توضیحات تکمیلی را ارائه کنیم:

الگوی ستاره ثاقب و الگوی چکش وارونه
هر دو الگوی ستاره ثاقب و الگوی چکش وارونه بدنه کوچکی دارند و سایه بالایی آن‌ها بسیار بلند است.

الگوی Inverted Hammer همان‌طور که در تصویر می‌بینید در پایان روندها رخ می‌دهد. مثلاً در پایان یک روند نزولی، یک کندل بزرگ سبز رنگ می‌بینید که تمامی فشار به سمت پایین را تحمل کرده است ولی در نهایت به صورت صعودی بسته شده است. این الگو دارای یک سایه بزرگ در بالای خود است و بدنه آن نسبتاً کوچک و حدوداً یک سوم سایه هست. در مدل نزولی نیز به همین ترتیب است و کندل نزولی در انتهای یک روند صعودی مشاهده می‌شود که بدنه کوچک و سایه بلند در بالای خود دارد. برای مشاهده الگوهای کندل استیک کلیک کنید.

شاید برای شما سوال باشد که چرا به این الگو ستاره ثاقب نیز گفته می‌شود؟ به این دلیل است که این کندل در بالاترین و یا پایین‌ترین بخش چارت دیده می‌شود و دو کندل قوی و بزرگ‌تر با دو جهت مختلف در دو طرف آن قرار دارند.

الگوی چکش وارونه و ستاره ثاقب به الگویی بسیار ساده‌ای گفته می‌شود که مثلاً در پایان روند نزولی به صورت یک کندل سبز رنگ دیده می‌شود که بدنه آن یک سوم سایه بالای سر آن است و بعد از آن نیز روند صعودی ادامه پیدا می‌کند.

آموزش معامله با الگوی ستاره ثاقب یا چکش وارونه

الگوی چکش وارونه همان‌طور که مشاهده کردید از نظر ظاهری بسیار ساده است و پیدا کردن آن دشوار نیست، اما نکته مهم این است که چطور با این الگو معامله کنیم. در ابتدا باید این نکته را ذکر کنیم که این کندل چیزی نیست که به تنهایی بتوانید با آن معامله کنید، بلکه این الگو تنها یک نشانه است! برای معامله با این پترن شما ابتدا باید از طریق استراتژی‌های مختلفی که دارید یک منطقه با پتانسیل بالا برای برگشت را پیدا کنید، در آن منطقه بر اساس استراتژی خود، ضمن تاییدیه‌هایی که می‌گیرید منتظر بمانید تا این کندل مشاهده شود.

آموزش معامله با الگوی ستاره ثاقب یا چکش وارونه
الگوی چکش وارونه در پایان روند نزولی خود احتمال تغییر روند به سمت بالا را دارد، این الگو جزو الگوهای صعودی به حساب می آید.

مثلاً اگر در پایان یک روند نزولی این کندل را مشاهده کردید، منتظر باشید تا حداقل 5 کندل بعد رخ دهد تا ببینید که این الگو شکسته می‌شود یا خیر. اگر کندل شکسته نشده باشد بازهم برای تاییدیه‌های بیشتر مثلاً می‌توانید از RSI استفاده کنید، یا هر اندیکاتوری مانند MACD و Stochastic که آن‌ها نیز آلارم تغییر روند را برای شما ارسال کرده باشند. سپس اگر تغییر روند از چند جهت مختلف تایید شد، می‌توانید معامله خود را انجام دهید.

آموزش معامله با الگوی ستاره ثاقب یا چکش وارونه
به این نکته دقت کنید که سایه بلند الگوی چکش وارونه نشان دهنده مدیریت بازار توسط فروشندگان، خریداران خودی است تا قیمت را به اندازه سایه بلند این کندل افزایش بدهند.

فقط در نظر داشته باشید که حد ضرر را بهتر است چند پیپ زیر کندل چکش وارونه یا ستاره ثاقب بگذارید و حد سود خود را روی اولین حمایت و یا مقاومت پیش رو قرار دهید.

آنچه در مقاله الگوی ستاره ثاقب خواندیم:

در این مقاله به صورت کامل با الگوی ستاره ثاقب و چکش وارونه آشنا شدیم. این الگو به یک کندل شبیه به چکش ولی برعکس اشاره دارد که در مناطق مهم مثلاً حمایت و مقاومت‌ها و همچنین نقاط مهم برگشتی اصلی بازار دیده می‌شود. البته همان‌طور که گفتیم خود این کندل به تنهایی مناسب معامله نیست و فقط می‌تواند یک سیگنال یا پترن برای تاییدیه شروع روند جدید باشد.

سوالات متداول
پترن چکش وارونه را با چه اندیکاتوری ترکیب کنیم؟
بهترین اندیکاتورها برای تاییدیه این الگو شامل اندیکاتور RSI ،MACD و سایر اسیلاتورهایی است که اشباع یا شروع روندها را نشان می‌دهند.
مشخصه اصلی الگوی چکش وارونه چیست؟
مهم‌ترین شاخصه آن این است که اولاً در مناطق برگشتی دیده می‌شود و ثانیاً حتماً بدنه آن باید حداقل یک سوم سایه آن باشد.
بهترین محل برای پیدا کردن الگوی ستاره ثاقب چیست؟
بهترین محل در منطقه حمایت و مقاومت های مهم بازار است که امکان برگشت بازار رخ میدهد.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران