خانه > کالج کدام بروکر > الگوهای چند کندلی

الگوهای چند کندلی

الگو چند کندلی به پترن‌های تکرارشونده‌ای گفته می‌شود که عموماً در نقاط حساس بازار رخ می‌دهد و سالیان سال است که مدام تکرار می‌شوند و نشانه خوبی برای برگشت یا ادامه روند در بازار هستند. تریدرهای حرفه‌ای از این الگوها برای دریافت سیگنال‌های تاییدی در دل استراتژی معاملاتی خود استفاده می‌کنند. ما در این مقاله به معرفی معروف‌ترین الگوهای چند کندلی خواهیم پرداخت.

الگوهای چند کندلی

کندل چیست؟

کندل نشان‌گر گرافیکی است که روند قیمت در یک بازه زمانی مشخص را به ما نشان می‌دهد. حال که متوجه شدید کندل چیست؟ باید بدانید کندل استیک از ۵ قیمت تشکیل شده است و همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید دارای یک نقطه باز شدن و یک نقطه بسته شدن است که بین آن بدنه وجود دارد. اگر کندل قرمز یا سیاه باشد نزولی است، زیرا نقطه باز شدن آن از نقطه بسته شدن آن پایین‌تر است. اگر کندل سبز یا همان سفید باشد، صعودی است،

کندل چیست؟

زیرا نقطه بسته شدن آن از نقطه باز شدن آن بالاتر است. دو سایه نیز عموماً در بالا و پایین یک کندل وجود دارد که نوسان و رسیدن به بالاترین و پایین‌ترین قیمت در همان بازه زمانی را نشان می‌دهند. برای درک بهتر کندل به تصویر بالا نگاه کنید.

انواع الگوهای های چند الگویی

اما کندل‌ها زمانی که در کنار هم قرارم می‌گیرند می‌توانند الگوهایی را بسازند. عموماً کندل‌ها خودشان دارای معنی هستند و زمانی که بازار معمولاً می‌خواهد تغییر روند بدهد یا ادامه روندش را با قدرت انجام دهد، ممکن است الگوهای چند کندلی شبیه به هم را مشاهده کنید. هرچند نمی‌توان به تنهایی با استفاده از این الگوها کندل استیک ترید کرد، اما می‌تواند در یک استراتژی، مثلا زمانی که مثلاً منتظر برگشت قیمت هستید، یک الگو برگشتی چند کندلی را مشاهده کنید که روند شما را تایید کند. در ادامه مهم‌ترین الگوهای چند کندلی را به شما معرفی خواهیم کرد:

  1. الگوی ستاره صبحگاهی؛
  2. الگوی ستاره عصرگاهی؛
  3. الگوی سه کلاغ سیاه؛
  4. الگو سه سرباز سفید؛
  5. الگوی سقوط ۵ کندلی؛
  6. الگوی صعودی ۵ کندلی؛
  7. الگوی مات صعودی؛
  8. الگوی مات نزولی؛
  9. اینگولفینگ صعودی و نزولی.

در ادامه به بررسی کامل این الگو ها می‌پردازیم:

الگوی ستاره صبحگاهی

این الگو یک الگوی معکوس صعودی ۳ کندلی است، که در آن کندل اول یک کندل نزولی، به دنبال آن یک Doji چرخشی و آخرین کندل یک کندل صعودی است. بدنه Doji صعودی کاملاً خارج از شمع‌های اطراف قرار دارد که نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری در بازار است.

الگوی ستاره صبحگاهی
الگوی ستاره صبحگاهی یک الگوی معکوس صعودی ۳ کندلی است.

قیمت بسته شدن کندل صعودی بالاتر از قیمت باز شدن آخرین کندل نزولی است. این الگو به ما نشان می‌دهد که بازار در حال چرخش است و می‌خواهد روند نزولی خود را به اتمام برساند و صعودی شود.

الگوی ستاره عصرگاهی

این الگو کاملاً برعکس ستاره صبحگاهی است و در بالای روند رخ می‌دهد. ستاره عصرگاهی نشان‌دهنده نزولی شدن روند در پایان یک روند صعودی است. این الگو زمانی شکل می‌گیرد که یک کندل صعودی با دو کندل نزولی دنبال شود.

الگوی ستاره عصرگاهی
الگوی ستاره عصرگاهی کاملاً برعکس ستاره صبحگاهی است.

اولین کندل Doji چرخشی است که بدنه آن کاملاً خارج از شمع‌های صعودی و نزولی است و نشان‌دهنده عدم تصمیم‌گیری در بازارها می‌باشد. کندل نزولی زیر، خارج از بدنه دوجی، بدنه بلندی دارد که قیمت بسته شدن آن کمتر از قیمت باز شدن آخرین شمع صعودی است.

الگوی سه کلاغ سیاه

این الگو نشان‌دهنده سه کندل نزولی سیاه یا قرمز رنگ پشت سرهم است که تقریباً هم‌اندازه می‌باشند. بدنه آن‌ها متوسط است و میزان سایه‌های آن‌ها کوچک و یکسان است.

الگوی سه کلاغ سیاه
الگوی سه کلاغ سیاه نشان‌دهنده سه کندل نزولی سیاه یا قرمز رنگ پشت سرهم است.

برای درک بهتر الگوی سه کلاغ سیاه به عکس بالا نگاه کنید. این الگو نشان می‌دهد که بازار در حال ادامه روند نزولی است و هیچ نشانه‌ای از برگشت روند وجود ندارد.

پترن یا الگوهای چند کندلی در واقع از چند کندل کنار یکدیگر تشکیل شده است که خبر می‌دهد قرار است چه چیزی در آینده رخ دهد. از جمله مهم‌ترین الگوها می‌توان به الگوهای ستاره صبحگاهی یا عصرگاهی اشاره کرد.

الگو سه سرباز سفید

این الگو ویژه ادامه روند صعودی است. در الگوی سه سرباز سفید، شما سه کندل سفید یا سبز رنگ صعودی را مشاهده خواهید کرد که به دنبال هم و تقریباً هم‌اندازه در حال حرکت هستند.

سه سرباز سفید
در الگوی سه سرباز سفید، شما سه کندل سفید یا سبز رنگ صعودی را مشاهده خواهید کرد.

این الگو نشان می‌دهد که روند صعودی با قدرت ادامه پیدا خواهد کرد.

الگوی سقوط 5 کندلی

این الگو از 5 کندل تشکیل می‌شود. در سر و ته این الگو یعنی کندل 1 و کندل 5 شما باید دو کندل قرمز رنگ تقریباً هم‌اندازه نزولی را مشاهده کنید و در بین آن سه کندل صعودی با بدنه‌های کوچک وجود دارد که نمی‌تواند سقف کندل 1 و 5 را بشکند.

الگوی سقوط 5 کندلی
الگوی سقوط 5 کندلی از 2 کندل نزولی و 3 کندل صعودی تشکیل شده است.

این الگو نشان می‌دهد که بازار بعد از کندل اول نزولی تمایل به صعود داشته، اما خریداران قوی نبوده‌اند و دوباره در کندل آخر یک حرکت نزولی قوی رخ داده است.

الگوی صعودی 5 کندلی

این الگو دارای 5 کندل است، کندل شماره 1 و 5 صعودی و با بدنه بزرگ هستند و در بین آن‌ها سه کندل کوچک پشت سر هم با بدنه کوچک قرار دارند.

الگوی صعودی 5 کندلی
الگوی صعودی 5 کندلی بر عکس الگو نزولی است.

این الگو نشان می‌دهد که بازار صعودی بوده است، فروشندگان وارد شده‌ند، اما نتوانستند با قدرت سقف را بشکنند و دوباره خریداران در کندل 5 یک حرکت صعودی قوی را شروع کرده‌اند.

الگوی مات صعودی

الگوهای مات زمانی اتفاق می‌افتند که نوسان قیمت در یک محدوده کاهش می‌یابد که نشان‌دهنده ضعف حرکت و معکوس شدن روند بازار است. پس از یک روند نزولی پایدار، قیمت در یک محدوده گیر می‌کند. این نشان‌دهنده درگیری بین خریداران و فروشندگان می‌باشد که با چندین شمع قرمز و سبز رخ مشخص است.

الگوی مات صعودی
الگوهای مات زمانی اتفاق می‌افتند که نوسان قیمت در یک محدوده کاهش می‌یابد.

بدنه شمع‌ها کوچک هستند و شمع‌های نزولی با هر بازه زمانی کوچک‌تر می‌شوند. یک کندل سبز بلند با قیمت بالایی که بالاتر از قیمت باز شدن آخرین کندل نزولی است، شروع یک روند صعودی را نشان می‌دهد.

الگوی مات نزولی

الگوی مات نزولی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به سطح مقاومت می‌رسد، اما به دلیل فشار فروش قادر به شکستن آن نیست. سطح مقاومت چندین بار با کندل‌های کوچک صعودی و نزولی آزمایش می‌شود.

الگوی مات نزولی
الگوی مات نزولی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به سطح مقاومت می‌رسد.

شمع‌های صعودی متعدد با کاهش اندازه بدنه نشان‌دهنده تضعیف قدرت در روند صعودی مداوم است. یک کندل بلند نزولی این الگو را کامل می‌کند و نشان‌دهنده بازگشت به یک روند نزولی است.

اینگالفینگ صعودی و نزولی

اینگالفینگ یا الگوی پوششی به الگویی می‌گویند که دو کندلی است، در مدل صعودی یک کندل نزولی قرار دارد که به صورت کامل با یک کندل قوی صعودی پوشیده شده است و نشان از قدرت صعودی در روند می‌دهد. این الگو را می‌توانید در زمان برگشت قیمت و تبدیل آن از نزولی به صعودی دیده می‌شود.

اینگولفینگ صعودی و نزولی
انگالفینگ کندل قبلی را کامل می‌پوشاند.

در مدل نزولی دارای یک کندل متوسط صعودی است که کندل دوم آن به صورت نزولی و پر قدرت کل کندل قبلی را می‌پوشاند و نشان می‌دهد که بازار به سمت پایین تغییر روند داده است.

آنچه در مقاله الگوهای چند کندلی خواندیم:

در این مقاله متوجه شدیم که کندل‌ها هر کدام معنایی در بازار دارند و برخی از آن‌ها در نقاط حساس با تکرار کردن یک فرم و شکل در کنار یکدیگر الگویی را می‌سازند که در قسمت‌های حساس بازار نشان‌دهنده ادامه روند یا برگشت بازار است. شناخت الگوها برای تاییدیه سیگنال‌های معاملاتی که پیدا می‌کنید بسیار مهم است.

سوالات متداول
مهم‌ترین الگوهای چند کندلی چیست؟
از جمله مهم‌ترین الگوهای چند کندلی می‌توان به الگوهای اینگولفینگ، ستاره صبحگاهی، سه سرباز، ستاره عصرگاهی، الگوی سه کلاغ سیاه و … اشاره کرد.
کندل استیک چیست؟
کندل استیک مدل گرافیکی است که بازار را با استفاده از قوانینی که دارد به شما نشان می‌دهد. کندل استیک دارای 5 بخش اصلی است.
آیا به تنهایی می‌توان با کندل استیک مشاهده کرد؟
خیر. الگوهای کندل استیک فقط برای تاییدیه روندها هستند و عموماً باید آن‌ها را با استراتژی معاملاتی که دارید ترکیب کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران