خانه > کالج کدام بروکر > بروکر مارکت میکر (Market Maker) چیست؟

بروکر مارکت میکر (Market Maker) چیست؟

بروکر مارکت میکر به کارگزاری گفته می‌شود که خودش یک بازار منحصر به فرد و کارگزاری خودش را راه‌اندازی کرده است. ممکن است قیمتی که شما در یک بروکر مارکت میکر می‌بینید با قیمتی که در بروکرهای معمولی دیده می‌شود کمی متفاوت باشد، زیرا نقدینگی آن‌ها متفاوت است. بروکرهای مارکت میکر در سود و ضرر کاربران دخیل هستند و به نوعی از ضرر تریدرها سود می‌برند. ما در این مقاله به صورت کامل بروکرهای مارکت میکر، ویژگی و نوع رفتارهای آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد.

بروکر مارکت میکر

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

فارکس چیست؟

فارکس یک بازار مالی دو طرفه است که در آن ارزش جفت ارزها در برابر یکدیگر معامله می‌شود. این بازار که امروزه در آن نمادهای متنوع دیگری مانند ارزهای دیجیتال، سهام، طلا، شاخص‌ها و … به کاربران ارائه می‌شود، بزرگ‌ترین بازار غیر متمرکز جهان می‌باشد که در طول یک روز بیش از ۷ تریلیون دلار گردش مالی آن است. بازار فارکس از خاصیت دو طرفه بودن خود در جذب فعالان اقتصادی استفاده می‌کند، زیرا تنها بازاری است که هم می‌توان از بالا رفتن قیمت و هم از پایین آمدن آن سود برد. کاربران یا همان تریدرها از طریق بروکرها به بازار متصل می‌شوند.

بروکر چیست؟

بروکر یا کارگزاری شرکت رسمی است که از طریق آن کاربران می‌توانند به بازار متصل شوند. حالا که متوجه شدید بروکر چیست؟ باید بدانید بروکرها عموماً به بانک‌های بزرگ و اصلی جهان مانند بانک لندن، توکیو یا نیویورک متصل هستند و می‌توانند شرایطی را از طریق پلتفرم‌های معاملاتی فراهم کنند تا کاربران نیز بتوانند با واسطه آن‌ها به بازار اصلی متصل شده و اصطلاحاً معاملات خود را به بازار بفرستند. در گذشته این مسئله تلفنی انجام می‌شد. یعنی کاربران با تماس تلفنی به کارگزاری، از آن‌ها می‌خواستند که برایشان سهامی را بخرند یا بفروشند، اما امروزه همه‌چیز به صورت آنلاین توسط خود کاربر در کسری از ثانیه انجام می‌شود. شفافیت در بازاری که از طرف بروکرها می‌بینید و عدم دست‌کاری در چارتی که مشاهده می‌کنید بسیار مهم است و سلامت بازار را تضمین می‌کند.

بروکر مارکت میکر چیست؟

همان‌طور که گفتیم بروکرها وظیفه اتصال به بازار را دارند، اما در این بین کارگزاری‌هایی هستند که خودشان بازار را تکان می‌دهند، به این معنا که خودشان قیمت را تعیین می‌کنند. یعنی پول کاربرها بجای اینکه به بانک برود، درون یک دسک یا میز اصطلاحاً جمع شده و از ضرر تریدرهای دیگر، سود تریدرهایی که سود کرده‌اند را می‌دهند.

بروکر مارکت میکر چیست؟
کارگزاری‌هایی هستند که خودشان بازار را تکان می‌دهند.

در این نوع بروکرها شما هرچقدر که سود کنید به ضرر کارگزاری و هر چقدر که ضرر کنید به سود کارگزاری است، زیرا وقتی ضررها از مجموع سودها بیشتر باشد، حجم زیادی پول برای خود بروکر باقی می‌ماند. به همین دلیل است که بروکرهای مارکت میکر زمانی که بالانس مالیشان در حال بهم خوردن است، با تغییرات در بازار باعث ضرر کردن یا کم کردن سود معامله‌گران می‌شوند تا خودشان را از ورشکستگی نجات پیدا کنند. البته این شرایط بدترین وضعیت از مارکت میکرها بود، در حالی که مارکت میکرهای بزرگ جهان اتفاقاً شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری هستند که معاملات را خودشان بر طبق سیستم CRM که دارند انجام می‌دهند و نقدینگی بزرگی را وارد مارکت می‌کنند که می‌تواند بسیار مفید و سازنده نیز باشد.

تفاوت بروکر مارکت میکر و NDD

بروکرهای مارکت میکر که DD یا Dealing Desk نامیده می‌شوند، خودشان قیمت‌ها را نزدیک به قیمت‌های اصلی بازار می‌کنند، اما بروکرهای NDD براساس پردازش مستقیم stp، هر چیزی را که بانک مرجع فارکس در بازار به عنوان قیمت ارائه می‌دهد به کاربران نشان می‌دهند.تفاوت بروکرهای معمولی با بروکرهای مارکت میکر در این است که بروکر معمولی به صورت قانونی در حال فعالیت است و سود و ضرر شما هیچ تفاوتی برای آن ندارد، زیرا کارگزاری فقط سودش را از کمیسیون و اسپردی که از شما به صورت قانونی روی هر معامله می‌گیرد دریافت می‌کند. اما مارکت میکرها خودشان بازار را می‌سازند و هر میزان که شما ضرر کنید به نفع آن‌ها است. برای مطالعه بیشتر راجب بروکر های و انواع آن می‌توانید مقاله انواع بروکر را مطالعه کنید.

آیا بروکر مارکت میکر کلاهبرداری است؟

هرچند که تا اینجا از مضرات مارکت میکرها گفتیم، اما باید بگوییم این بروکر آنقدر هم بد نیستند. مارکت میکرها عموماً موسسات مالی بزرگی هستند که شرایط معامله، در زمانی که نقدینگی بسیار پایین است را فراهم می‌کنند و سبب می‌شوند که معامله‎‌گران به راحتی فارغ از شرایط کلی بازار بتوانند خرید و فروش کنند. در واقع مشکل مارکت میکرها آنجایی است که شما با یک بروکر مارکت میکر ضعیف یا سطح پایین طرف باشید که نتواند نقدینگی بالا را تامین کند و نیاز به دستکاری بازار داشته باشد، در غیر اینصورت بروکرهای حرفه‌ای و بزرگی که مارکت میکر هم هستند می‌توانند به روند بازار بسیار کمک کنند.

بروکرهای مارکت میکر به بروکرهایی گفته می‌شود که خودشان قیمت را تعیین می‌کنند و عموماً قیمت آن‌ها با قیمت اصلی در بازار متفاوت است. بروکرهای مارکت میکر شرایط معامله در زمانی که آن طرف هیچ خریدار یا فروشنده‌ای وجود ندارد را فراهم می‌کنند و عمده حرکت مثبت آن‌ها در بازارهای سهام است. معمولاً بروکرهای مارکت میکر که در فارکس برای کاربران ایرانی فعالیت می‌کنند رفتار خطرناکی دارند.

نحوه تشخیص بروکر مارکت میکر

شناسایی مارکت میکرها در فارکس برای معامله‌گران ضروری است تا بدانند بازار چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توانند آن را به نفع خود هدایت کنند. در اینجا چند راه برای شناسایی مارکت میکرها در فارکس را برای شما شرح خواهیم داد:

  1. به دنبال تامین‌کنندگان نقدینگی باشید؛
  2. نظارت بر حجم معاملات؛
  3. از داده‌های بازار استفاده کنید؛
  4. کارگزاری‌هایی با اسپرد ثابت.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد گفته شده می‌پردازیم:

به دنبال تامین‌کنندگان نقدینگی باشید

مارکت میکرها بازار فارکس به عنوان تامین‌کنندگان نقدینگی نیز شناخته می‌شوند.

بروکرهای مارکت میکر
بروکرهای مارکت میکر در فارکس همان تامین کنندگان نقدینگی هستند.

آن‌ها موسسات مالی یا کارگزارانی هستند که با خرید و فروش، به طور کلی نقدینگی را در اختیار بازار قرار می‌دهند.

نظارت بر حجم معاملات

مارکت میکران در فارکس معمولاً حجم معاملات قابل توجهی دارند. آن‌ها اغلب بزرگترین بازیگران بازار هستند و فعالیت تجاری آن‌ها بر حرکات قیمت تاثیر می‌گذارد. مارکت میکرها در فارکس ممکن است با خرید یا فروش ارزها با قیمت‌هایی متفاوت از قیمت‌های رایج بازار، شکاف قیمتی ایجاد کنند.

از داده‌های بازار استفاده کنید

معامله‌گران می‌توانند از داده‌های بازار برای شناسایی مارکت میکر در فارکس استفاده کنند. این داده‌ها ممکن است شامل حجم معاملات، جریان سفارش و … باشد. با تجزیه و تحلیل این داده‌ها، معامله‌گران می‌توانند الگوها و روندهایی را شناسایی کنند که نشان‌دهنده فعالیت مارکت میکر باشد.

کارگزاری‌هایی با اسپرد ثابت

اگر دیدید که یک بروکر دارای اسپرد ثابت است مطمئن باشید که آن بروکر مارکت میکر است، زیرا اسپرد غیر شناور و ثابت فقط توسط بروکرهای مارکت میکر تعیین می‌شود که به دلیل بازار سازی می‌توانند اسپرد ثابت را به کاربران ارائه دهند.

عملکرد بروکر مارکت میکر

بهترین راه برای درک این موضوع، مقایسه بازار نقدینگی با بازار غیر نقدینگی است. فرض کنید مقداری پول نقد می‌خواهید، بنابراین تصمیم می‌گیرید چند صد سهم از یک سهام را که آن را در اختیار دارید بفروشید. بدون مارکت میکر، باید منتظر بمانید (و امیدوار باشید) تا شخص دیگری سفارش خرید را با قیمت فروش شما، انجام دهد، ولی مارکت میکرها با رصد بازار، فورا این کار را برای شما انجام می‌دهند.

نحوه کسب سود بروکرهای مارکت میکر

مارکت میکرها، با خرید بر اساس پیشنهاد و فروش بر اساس درخواست سود می‌برند. بنابراین اگر یک مارکت میکر با پیشنهادی مثلاً 10 دلار بخرد و با قیمت پیشنهادی 10.01 دلار بفروشد، یک سنت سود به جیب می‌زند.

مدل دیگر سود کردن مارکت میکرها از ضررهای معامله‌گران است. بخصوص در بین بروکرهای مارکت میکر سطح پایین این اتفاق زیاد رخ می‌دهد که از ضررهای شما ابتدا پول افرادی که سود کرده‌اند را پرداخت می‌کنند و در نهایت باقیمانده را به عنوان سود خود برداشت می‌کنند. از آنجایی که غالباً اکثریت معامله‌گران ضررده هستند، بنابراین مارکت میکرها نیز غالباً در حال سود کردن می‌باشند. حتی وقتی تراز آن‌ها به هم می‌خورد، با دست‌کاری در بازار، ساخت شده یا زدن سایه‌های ناگهانی و استاپ‌های کاربران این تغییرات را مدیریت می‌کنند.

لیست بروکرهای مارکت میکر

در ادامه فهرستی از بهترین بروکرهای مارکت میکر جهان را برای شما ارائه خواهیم داد:

easyMarketseToro
AvaTradeFxPro
IGPlus500
XMCity Index Group
Oanda Editorial team
XTBEightcap
FXCMEXNESS Group
Final wordBDSwiss

آنچه در مقاله بروکر مارکت میکر خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله خواندیم بروکر مارکت میکر به کارگزاری‌هایی گفته می‌شود که خودشان یک میز معاملاتی دارند و با قیمت‌های متفاوت و عموماً گران‌تر از بازار موقعیت خرید یا فروش را به شما ارائه می‌دهند. بروکرهای مارکت میکر دو نوع دارند: یکی بروکرهای حرفه‌ای که خودشان تامین‌کننده نقدینگی در بازار هستند و همزمان با معامله شما یک ورود و خروج در بازار انجام می‌دهند و گروهی دیگر بروکرهای ضعیفی که فقط پول‌ها را جمع کرده و روی میز معامله خود براساس سود ضرر بین کاربران تقسیم می‌کنند.

اگر بروکری که انتخاب کرده‌اید مارکت میکر ضعیفی باشد، احتمال دست‌کاری در بازار از طرف آن زیاد می‌شود و باید مواظب این مسئله باشید. به طور کلی از آنجایی که کاربران ایرانی به بروکرهای مارکت میکر حرفه‌ای دسترسی ندارند، بهتر است از بروکرهای اصلی استفاده کنند.

سوالات متداول
تفاوت بروکر مارکت میکر و بروکر معمولی چیست؟
بروکر مارکت میکر خودش بازار را می‌سازد و ارقام را به شما نشان می‌دهد، اما بروکر معمولی نرخ را از بانک اصلی مثل بانک لندن و نیویورک دریافت می‌کند.
تفاوت سود در بروکر معمولی با مارکت میکر چیست؟
بروکر معمولی از هزینه‌های معاملاتی شما سود می‌کند که منطقی است، اما بروکرهای مارکت میکر عموماً از روی ضررهای که شما انجام می‌دهید، سود می‌کنند.
ریسک سرمایه‌گذاری در بروکرهای مارکت میکر بالاست؟
بله چون ممکن است بروکر وضعیت بازار را به نفع خود دست‌کاری کند تا بتواند ترازش را مثبت نگاه دارد.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران