خانه > کالج کدام بروکر > تفاوت اصلی پراپ و بروکر در چیست؟

تفاوت اصلی پراپ و بروکر در چیست؟

پراپ و بروکر هردو شرکت‌هایی هستند که شما را به بازارهای مالی متصل می‌کنند. بروکرها جنبه عمومی دارند و هرکسی می‌تواند در آنها ثبت نام کند، اما پراپ ها سیستم‌های اعطای سرمایه هستند که یا خودشان یک بروکر خصوصی‌اند یا اینکه حساب شما را از طریق یک بروکر طرف قرارداد به بازار متصل می‌کنند. ما در این مقاله به بررسی تفاوت‌های اصلی پراپ و بروکرها خواهیم پرداخت.

تفاوت اصلی پراپ و بروکر

بروکر چیست؟

بروکر یا کارگزاری شرکت‌هایی هستند که به صورت قانونی خدمات معامله‌گری را به کاربرانی که می‌خواهند به بازارهای مالی فارکس متصل شوند ارائه می‌دهند. در واقع آنها واسطه شما برای اتصال به بازار هستند. شما در بروکر ثبت نام می‌کنید، با پولتان یک حساب کاربری ایجاد کرده و از طریق پلتفرمی که در اختیارتان قرار می‌دهد به بازار متصل می‌شوید. بروکر نیز بسته به نوعی که دارد برای هر معامله‌ای که می‌کنید مقداری کمیسیون و اسپرد از شما دریافت خواهد کرد. پس بروکر یا کارگزاری نقش اتصال‌دهنده شما به بازارهای مالی را بر عهده دارد.

بروکر چیست؟
بروکر یا کارگزاری شرکت‌هایی هستند که با رعایت تمامی قوانین خدمات معامله‌گری را به معامله گرانی که می‌خواهند به بازارهای مالی فارکس متصل شوند ارائه می‌دهند.

بروکر نوعی شرکت واسطه در فارکس است که دسترسی معامله گران را به بازار فارکس فراهم می‌کند. بدون ثبت نام در بروکرها امکان ترید در فارکس برای معامله گران وجود ندارد.

پراپ چیست؟

اما پراپ شرکت‌های خصوصی هستند که به کاربران سرمایه اولیه برای معامله‌گری ارائه می‌کنند. یعنی کاربرانی که نیازمند داشتن سرمایه‌های بزرگ هستند، به پراپ فاندینگ‌ها مراجعه می‌کنند. در پراپ‌ها با پرداخت بسیار ناچیزی یک حساب دریافت کرده که معمولاً بین ۱ تا ۲ مرحله تست دارد. پس از اینکه تست را پشت سر گذاشتند و نشان دادند که معامله‌گر حرفه‌ای هستند، می‌توانند پول مشخص‌‍شده را از پراپ برای معامله دریافت کنند. معمولاً پراپ‌ها بین ۵۰۰۰ دلار تا ۲ میلیون دلار به کاربران خود ارائه می‌کنند. پس از اینکه شما از پراپ یک حساب دریافت کردید از طریق خودشان به بازار متصل خواهید شد و در نهایت به نوعی کار بروکر را نیز برای شما انجام می‌دهند.

تفاوت بروکر و پراپ

همانطور که گفتیم بروکرها یک فضای آزاد هستند که هرکس که بخواهد می‌تواند در آنها حسابی با توجه به نیازهای خود باز کند. اما پراپ ها سیستم‌های ارائه سرمایه اولیه هستند که کمک می‌کنند شما یک حجم مشخص از پول را برای معامله‌گری دریافت کنید. پراپ ها نیز مانند بروکرها شما را به بازار متصل می‌کنند، اما فقط کسانی که موفق شوند تست‌ها را پشت سر بگذارند این امکان را خواهند داشت. از طرفی پراپ ها قوانین خودشان را بر سیستم شما حاکم می‌کنند و شما نمی‌توانید با هر نوع معاملاتی خودتان دوست دارید انجام دهید. درواقع شرایط معاملاتی که تعیین‌شده را باید حتماً رعایت کنید در غیر این صورت حساب از شما پس گرفته می‌شود، اما در بروکرها شما آزاد هستید هر مدل که می‌خواهید معامله کنید.

مزایا و معایب پراپ

پراپ ها مزایا و معایب خودشان را دارند، یکی از ویژگی‌های مهم پراپ این است که سرمایه بزرگی را با پرداخت اندکی پول در اختیار شما قرار می‌دهد، مثلاً می‌توانید با پرداخت ۱۰۰۰ دلار از برخی از پراپ ها تا ۱۰۰ هزار دلار سرمایه اولیه دریافت کنید. این پول ریسکی برای شما ندارد، اما دو عیب بزرگ در پراپ ها وجود دارد: یک مرحله تست آنهاست که تا حد زیادی سخت‌گیرانه است و حتماً باید تریدر حرفه‌ای باشید که بتوانید آن را بگذارید، دومی هم قوانین ترید می‌باشد.

مزایا و معایب پراپ
پراپ ها مزایا و معایب خودشان را دارند، یکی از ویژگی‌های مهم پراپ این است که سرمایه بزرگی را با پرداخت اندکی پول در اختیار شما قرار می‌دهد.

پراپ ها برای شما میزان ریسک روزانه، کلی، دراودان، حد سود و … را مشخص می‌کنند و اگر از این قوانین خارج شوید حساب را از دست خواهید داد. این قوانین سبب می‌شود که شما نتوانید استراتژی خود را به صورت کامل و راحت اجرا کنید. یکی دیگر از معایب پراپ این است که شما حق انتخاب بروکر خود را ندارید و فقط باید در سیستم معاملاتی آنها ترید کنید. از دیگر معایب پراپ ها این است که سود باید بین شما و پراپ تقسیم شود یعنی عموماً بین ۲۰ تا ۳۰% سودی که کسب می‌کنید را شرکت پراپ از شما می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین مزیت پراپ ها ارائه سرمایه‌های چند صد هزار دلاری است که هر تریدری از تامین آن‌ها بر نمی‌آید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مزایا و معایب پراپ مطالعه کنید.

بروکرها ساده‌ترین روش برای اتصال کاربران به بازار فارکس هستند، اما پراپ ها به نوعی با شما شراکت می‌کنند و پولی در اختیار شما قرار می‌دهند تا با آن ترید کنید و بتوانید از حجم سرمایه آنها برای معامله‌گری استفاده کنید.

مزایا و معایب بروکر

بروکرها هم انواع مختلفی دارند و هرکدام کارکرد ویژه خودشان را دارند. به طور کلی بروکر هیچ دخل و تصرفی در نوع معاملات شما ندارد و اصولاً برایش فرقی نمی‌کند که شما سود کنید یا ضرر. اگر شما یک بروکر حرفه‌ای را انتخاب کنید، استفاده از آن به طور کلی برای شما سود است و نمی‌توان گفت که معایبی در آن وجود دارد. فقط برخی از بروکرها با داشتن اسپرد و کمیسیون بالا، هزینه‌های معاملاتی بزرگی را به شما تحمیل می‌کنند که می‌توان آن را جزء ایرادات بروکرها دانست.

پراپ برای چه افرادی مناسب است؟

استفاده از پراپ برای افرادی مناسب است که معامله‌گران حرفه‌ای هستند. از آنجا که پراپ‌ها قوانین خاص خود را دارند قطعاً هر معامله‌گر معمولی نمی‌تواند از آنها استفاده کند. همچنین معامله کردن با حجم پول زیاد مسئولیت و سختی‌های خاص خود را دارد. پس اگر فعلاً معامله‌گر مبتدی هستید و هنوز به سطح حرفه‌ای نرسیده‌اید، نباید از پراپ فاندینگ ها برای معاملات خود استفاده کنید.

بروکر برای چه افرادی مناسب است؟

بروکرها برای همه افرادی که می‌خواهند به بازار متصل شوند مناسب هستند. اگر نمی‌خواهید از سرمایه شرکت‌ها استفاده کنید و می‌خواهید با سرمایه خودتان ترید کنید، کافی است در یک بروکر معتبر و حرفه‌ای حساب معاملاتی خود را ایجاد نمایید. چه مبتدی باشید و چه حرفه‌ای به راحتی می‌توانید از کارگزاری ها برای معامله کردن استفاده کنید. فقط باید دقت داشته باشید که بروکری را انتخاب کنید که مناسب معاملات شما باشد. ما در بخش بروکرهای سایت کدام بروکر تمامی کارگزاری‌ها را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار داده‌ایم و در آنجا می‌توانید نقد و بررسی بروکرها را مشاهده کنید.

آنچه در مقاله تفاوت اصلی پراپ و بروکر خواندیم:

در این مقاله متوجه شدید که شما هم از طریق پراپ و هم از طریق بروکرها می‌توانید به بازار فارکس متصل شوید. در بروکرها شما با پول خودتان معامله می‌کنید و در پراپ ها از پول شرکت پراپ فاندینگ برای تریدهای خود استفاده خواهید کرد. مشخصاً بروکرها آزادی عمل زیادی در اختیار شما قرار می‌دهند و کاری با روش معاملاتی شما ندارند، اما پراپ ها از آنجا که پول را در اختیارتان گذاشته‌اند نمی‌گذارند از یک سری قوانین آنها پا را فراتر بگذارید.

سوالات متداول
پراپ چیست؟
پراپ فاندینگ به شرکت‌هایی گفته می‌شود که سرمایه اولیه معامله‌گری در اختیار شما قرار می‌دهد تا با آن ترید کنید و سود بین شرکت و شما تقسیم شود.
پراپ قانونی است؟
بله، پراپ فاندینگ یک فرایند قانونی است که بستری برای شراکت بین سرمایه‌گذار و تریدر را فراهم می‌کند و در نهایت سود بین هر دو تقسیم می‌شود.
پراپ بهتر است یا بروکر؟
اگر تریدر حرفه‌ای هستید استفاده از پراپ برای گرفتن سرمایه‌های بزرگ بهتر است، اما اگر یک معامله‌گر تازه‌کار هستید یا سرمایه کافی را خودتان دارید بهتر است از بروکر استفاده کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران