خانه > کالج کدام بروکر > تفاوت ICT و RTM در چیست؟

تفاوت ICT و RTM در چیست؟

ICT و RTM دو سبک تحلیل بازارهای مالی و زیر‌مجموعه‌ای از پرایس اکشن‌ها هستند که در آن معامله‌گران سعی دارند و وضعیت آینده بازار را پیدا کنند. ICT بیشتر متمرکز بر اوردر بلاک ها برای پیدا کردن روند پیش رو است اما RTM بیشتر تکیه بر اینگلف ها دارد تا زمان شروع تغییر روند بعد از استاپلاس را پیدا کند. ما در این مقاله به بررسی این دو سبک تحلیل خواهیم پرداخت با ما همراه شوید.

تفاوت ict و rtm

فهرست مطالب

در ابتدا قبل از اینکه این مقاله را مطالعه کنید، اگر در حال یادگیری فارکس هستید و نیاز به یک آموزش کامل دارید، توصیه می‌کنیم وارد صفحه آموزش فارکس شوید.

پرایس اکشن چیست؟

تحلیل حرکت و واکنش‌های قیمت در بازار را تحلیل پرایس اکشن می‌گویند. در پرایس اکشن تمامی تمرکز روی رفتار قیمت در بازار است.

پرایس اکشن چیست؟
تحلیل حرکت و واکنش‌های قیمت در بازار را تحلیل پرایس اکشن می‌گویند.

تاثیراتی که خریداران و فروشندگان می‌گذارند، قیمت‌های رند، نواحی حساس که بازار به آن‌ها واکنش می‌دهد و در واقع هرنوع اتفاقی که بر پایه قیمت در بازار رخ می‌دهد و شما آن را از طریق قیمت تحلیل می‌کنید پرایس اکشن است.

ICT چیست؟

ICT یک روش تحلیلی است که متکی بر اوردربلاک‌ها، سطوح عرضه و تقاضا، حمایت و مقاومت‌ها، لیکوئیدها و… است. حالا که متوجه شدید ICT چیست؟ باید بدانید که این روش سعی می‌کند حرکت‌های اصلی بازار یا حتی ورود و خروج پول هوشمند به بازار را مورد بررسی قرار دهد و متوجه شود که سفارشات اصلی در کجا و در چه جهتی قرار دارد تا بتوان بر آن اساس معامله کرد. تمرکز اصلی ICT بر پیدا کردن نقدینگی است و قصد دارد تا ورود نقدینگی به جهت مشخص شده را پیدا کند تا هم سو با بازارسازان و بزرگان بازار وارد معامله شود و از خطر ضررهای بزرگ جلوگیری کند.

 RTM چیست؟

در RTM تمرکز اصلی بر نقاط ورود و خروج بازار است. یعنی سعی دارد که مشخص کند که مثلاً اگر یک روند صعودی است، این صعود قرار است استاپ‌های معامله‌گران در چه نقطه‌ای را بزند و دوباره روند معکوس شود. پس سبک RTM متمرکز بر پیدا کردن نقاط اصلی عرضه و تقاضا برای پیدا کردن محل ورود و خروج معامله است. سبک‌های مختلفی از RTM وجود دارد که بر پایه فلگ لیمیت‌ها به دنبال محل‌هایی هستند که استاپ‌ها در بازار زده می‌شود.

تفاوت ICT و RTM

واقعیت این است که سبک‌های ICT و RTM دو سبک معاملاتی بسیار پیچیده، پیشرفته و حرفه‌ای هستند که نمی‌توان به این راحتی آن‌ها را توضیح داد. شاید صفحه‌ها مطلب بتوان درباره این دو سبک معاملاتی نوشت، اما اگر بخواهیم به صورت مورد وارد و خلاصه این دو سبک را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که در سبک ICT شما در بازار به دنبال پیدا کردن ورود نقدینگی‌ها هستید تا بتوانید با بازار همراه شوید. همان‌طور که گفتیم از اوردر بلاک ها برای شناسایی نهایی آن‌ها استفاده می‌شود. اما در سبک RTM به دنبال پایان دادن یک روند هستید.

تفاوت ICT و RTM
در سبک ICT شما در بازار به دنبال پیدا کردن ورود نقدینگی‌ها هستید اما در سبک RTM به دنبال پایان دادن یک روند هستید.

مثلاً زمانی که بازار در حال صعودی است از طریق ابزاری مانند Flag limit ها به دنبال این هستیم که کجا استاپ خریداران زده می‌شود تا وارد فروش شویم. یعنی ICT می‌خواهد در یک روند صعودی سوار بر روند شود اما RTM عقیده دارد هنگام صعود باید به دنبال پیدا کردن محل چرخیدن بازار باشند. همچنین در RTM چون به دنبال شکار برگشت روند هستیم با استاپ های کوچک‌تر و همچنین حد سودهای بزرگی روبه‌رو خواهیم شد، اما ریسک معامله خلاف روند در آن بیشتر از ICT است.

ICT و RTM را می‌توان دو سبک بسیار مهم از پرایس اکشن دانست که هر کدام دارای زیرمجموعه‌هایی هستند که روش‌های مختلف را شامل می‌شود. ICT و RTM هردو متمرکز بر نقاط عرضه و تقاضا هستند که پول‌های اصلی را وارد بازار می‌کند.

مزایا و معایب ICT

برای اینکه بدانید مزایا و معایب ICT چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم جدول زیر را مشاهده کنید:

مزایامعایب
نیاز به اندیکاتور نداردپیچیده است
نیاز به یادگیری پترن های کندل استیک نداردامکان ترکیب با استراتژی‌های دیگر را ندارد
معامله در جهت روند انجام می‌شود
امکان استفاده در همه تایم فریم‌ها

مزایا و معایب RTM

حالا که تا اینجا با کلیات روش RTM آشنا شدید بهتر است به صورت مورد وار درباره مزایا و معایب ان نیز اطلاعاتی داشته باشید:

مزایامعایب
ریسک به ریوارد مناسبتحلیل پیچیده و زمانبر
بررسی بازار به صورت مولتی تایم فریممعامله عموماً خلاف روند
امکان ترکیب با استراتژی‌های دیگر را داردنیاز به یادگیری پترن های کندل استیک دارد

کدام سبک برای تحلیل بهتر است؟

حقیقت این است که هردو سبک جزء سبک‌های مهم و اصلی معاملاتی هستند که البته هر دو بسیار پیچیده و حرفه‌ای هستند. هرچند ICT بسیار روانتر و شفاف‌تر است و تا حدود RTM را می‌توان سبک پیچیده‌تری دانست، اما هر دو نیز سختی‌های خاص خود را دارند. استفاده از این دو سبک به توانایی و سلیقه شما بستگی دارد. دقت داشته باشید که این دو سبک هرکدام روش‌های معاملاتی مختلفی دارند که باید به آن‌ها مسلط شوید.

آنچه در مقاله تفاوت ICT و RTM خواندیم:

به طور کلی RTM و ICT دو سبک تحلیل پرایس اکشن هستند که روی مناطق عرضه و تقاضا و جایی که پول‌های هوشمند وارد بازار می‌شوند تمرکز دارند. این دو سبک کمک می‌کنند تا همگام با بزرگان بازار معاملات خود را انجام دهید. تفاوت اصلی این دو سبک در این است که ICT به دنبال ورود به بازار همراه با پول‌های هوشمند است اما RTM به دنبال محل‌هایی است که بزرگان، بازار را می‌چرخانند و اصطلاحاً استاپ معامله‌‎گران را می‌زنند.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران