خانه > کالج کدام بروکر > ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات

ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات

میانگین متحرک یک اندیکاتور بسیار محبوب و پرکاربرد است که دارای دو مدل SMA و EMA می‌باشد. این اندیکاتور بیشتر برای مشخص کردن روند و سیگنال گیری از تغییر روند مورد استفاده قرار می‌گیرد. میانگین متحرک در اکثر استراتژی‌های معاملاتی وجود دارد و شاید کیفیت و سادگی آن مهم‌ترین دلیل استفاده از این اندیکاتور باشد. ما در مقاله ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور می‌توانید از ترکیب دو میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات خود استفاده کنید. با ما همراه شوید.

ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات

فهرست مطالب

اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟

اولین قدم برای استفاده از میانگین متحرک این است که درک کنید این اندیکاتور چیست و چه ساختاری دارد. میانگین متحرک همان‌طور که از نامش پیداست، یک اندیکاتور برای نشان دادن میانگین قیمتی است که به صورت شناور یا متحرک می‌باشد و به شکل یک خط روی چارت نمایش داده می‌شود. همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید، اگر کندل‌ها بالای میانگین متحرک باشند، به این معناست که قیمت، از میانگین خود عبور کرده پس میل به صعود دارد، اما اگر پایین‌تر از خط میانگین متحرک باشند به این معناست که قیمت از میانگین خود سقوط کرده و میل به پایین‌تر رفتن دارد.

اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟
اندیکاتور میانگین متحرک یا MA (Moving Average) از ابزارهای تحلیل تکنیکال است که برای یافتن روند یک سهم و مشخص کردن سطوح حمایت و مقاومت به کار گرفته می شود.

میانگین متحرک بر اساس یک دوره سنجیده می‌شود، یعنی شما اگر مثلا در تنظیمات، دوره آن را ۲۰ قرار دهید، میانگینی که محاسبه می‌کند مربوط به قیمت ۲۰ کندل گذشته است. پس هرچقدر که دوره را بلندتر کنیم، کندل‌های بیشتری را در محاسبه خود در نظر می‌گیرد و به طبع، نوسان کمتر و کارآمدی بیشتری دارد. البته اینکه شما میانگین متحرک را روی چه عددی بگذارید بسته به استراتژی، تایم فریم معاملاتی و همچنین استراتژی معاملاتی شما دارد.

فرمول کلی محاسبه Moving Average

قدم بعدی برای درک استفاده از میانگین متحرک، درک فرمول محاسبه اندیکاتور میانگین متحرک است. عدد میانگین متحرک از جمع قیمت کل روزهای دوره، تقسیم‌بر تعداد کل روزها به دست می‌آید. یعنی مثلاً اگر دوره‌ای که برای اندیکاتور انتخاب کرده‌اید ۲۰ کندل است، ابتدا قیمت ۲۰ کندل را باهم جمع می‌کند و سپس عدد به دست آمده را تقسیم‌بر ۲۰ می‌کند:

SMA= (A1+A2+…….AN) / N day

این ساده‌ترین نوعی است که میانگین متحرک به دست می‌آید و به همین دلیل است که به آن میانگین متحرک ساده یا SMA گفته می‌شود. یک میانگین متحرک دیگر به نام EMA وجود دارد که دارای وزن است، این میانگین متحرک نیز مانند مدل بالا ابتدا قیمت را به دست می‌آورد، اما وزن قیمتی بیشتری برای کندل‌های آخر یا همان کندل‌های جدیدتر نسبت به کندل‌های قدیمی‌تر قائل می‌شود. فرمول میانگین متحرک نمایی به شرح زیر است.

EMA=(q*m)+(EMA1*(1-m))

انواع میانگین متحرک

متوجه شدیم که دو مدل میانگین متحرک وجود دارد، یکی میانگین متحرک ساده و دیگری میانگین متحرک نمایی است. مدل محاسباتی آن‌ها تا حدودی با هم فرق دارد و در نهایت نتیجه‌ای که به شما می‌دهد نیز متفاوت خواهد بود، پس قبل از استفاده لازم است که به صورت دقیق شما با هر دوی این مدل‌ها آشنا شوید تا درک بهتری از آن‌ها داشته باشید و بدانید که برای استراتژی خود بهتر است از کدام مدل استفاده کنید. در ادامه آنها را شرح خواهیم داد:

میانگین متحرک ساده

همان‌طور که گفتیم میانگین متحرک ساده SMA به ساده‌ترین شکل ممکن یک میانگین قیمتی را به ما ارائه می‌کند. این میانگین متحرک، از جمع کردن اعداد قیمت بسته شده در روزهای دوره‌ای که مشخص کرده‌ایم استفاده می‌کند تا در نهایت با تقسیم آن‌ها بر عدد دوره، میانگین قیمت را ارائه کند. میانگین متحرک ساده در عین حال که بسیار ساده است، بسیار کاربردی نیز می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله میانگین متحرک ساده (SMA) چیست و چه کاربردی دارد؟ را مطالعه کنید.

میانگین متحرک نمایی

اما بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که همیشه قیمت‌های آخر ارزش و اثرگذاری بیشتری دارند، به همین دلیل و با همین استدلال سعی می‌کنند از میانگین متحرک EMA که وزن بیشتری برای قیمت‌های آخر غائل می‌شود، استفاده کنند.

کاربرد میانگین متحرک چیست؟

مهم‌ترین کاربرد میانگین متحرک، مشخص کردن روند است. میانگین متحرک به قدری ساده و حرفه‌ای روندها را شناسایی می‌کند که اکثر تریدرها از آن استفاده می‌کنند. معمولاً هر استراتژی و هر تایم فریمی  که داشته باشید، می‌توانید با استفاده از میانگین متحرک مشخص کنید که روند بر اساس دوره‌ای که تعیین کرده‌اید صعودی است یا نزولی. همچنین زمانی که کندل‌ها در دل خط روند قرار می‌گیرند، عموماً به معنای ساید شدن یا رنج شدن بازار است و متوجه می‌شوید که در آن زمان نباید هیچ معامله‌ای باز کنید. برخی دیگر از کاربران از کراس دو میانگین متحرک برای گرفتن سیگنال معاملاتی استفاده می‌کنند که در ادامه آن روش را نیز توضیح خواهیم داد.

کاربرد اول میانگین متحرک همان‌طور که در عکس زیر می‌بینید به صورت زیر است: در محل‌هایی که بازار عبور کرده و بالاتر رفته نشان‌دهنده قدرت گرفتن خریداران است که باید وارد معامله خرید شوند.

کاربرد میانگین متحرک چیست؟
میانگین متحرک به منظور تعیین دقیق مناطق تجاری معامله، شناسایی روندها و تحلیل بازارها استفاده می شود.

کاربرد دیگری که معامله‌گران از آن استفاده می‌کنند، نوسان‌گیری از خط است. عموماً اسکالپرها هر برخوردی که روی خط رخ می‌دهد یک معامله در مسیر ترند باز می‌کنند و حد ضرر خود را زیر خط می‌گذارند. اگر بازار از خط عبور کند و زیر خط بیاید از معامله خارج می‌شوند.

نوسان گیری به وسیله میانگین متحرک
نوسان گیری به وسیله میانگین متحرک به تصمیم های تریدرها در مورد ورود و خروج از معاملات کمک کند.

اندیکاتور مووینگ اوریج کاربردهای فراوان دیگری هم دارد و قابل ترکیب با سایر اندیکاتورها نیز می‌باشد. برای مثال می‌توان مووینگ اوریج را با اندیکاتور MACD یا RSI ترکیب کرد و سیگنال همزمان از هردو دریافت کرد.

ترکیب مووینگ اوریج را با اندیکاتور MACD
ترکیب اندیکاتور ها با مووینگ اوریج یا همان میانگین متحرک در بازارهای مالی کاربردهای فراوانی دارد.

در ادامه ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات را بیشتر برای شما توضیح خواهیم داد.

مووینگ اوریج یا میانگین متحرک مهم‌ترین اندیکاتور برای تشخیص روند حرکت قیمت چه در کوتاه مدت و چه در استراتژی‌های بلند مدت بازار فارکس است.

ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات

روش دیگر ترکیب دو اندیکاتور ساده و نمایی برای ورود به معاملات است که از طریق آن می‌توانید به راحتی سیگنال ورود دریافت کنید. ابتدا یک SMA را باز کنید، مثلاً تنظیمات آن را روی 100 قرار دهید تا حرکت بلند دت نماد معاملاتی که می‌خواهید را مشاهده کنید و روند آن را پیدا کنید. حالا می‌توانید یک EMA را مثلاً روی 50 بگذارید تا حرکات کوتاه مدت را با دقت بالاتری دنبال کند.

ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات
بررسی فرمول EMA سه مرحله دارد و در آن از یک میانگین متحرک ساده (SMA) به عنوان نقطه شروع استفاده می‌شود.

همان‌طور که می‌بینید خط آبی مربوط به EMA 50 است و SMA 100 با خط قرمز مشخص شده است. در فلش زیری می‌بینید که ابتدا کندل‌ها از هر دو خط به سمت پایین عبور کرده‌اند، اما کمی بعدتر، خط EMA 50 خط SMA 100 را رو به پایین شکانده و اصطلاحاً کراس رخ داده است که نزولی شدن قیمت را تایید می‌کند. اینجا محلی است که می‌توانید بر اساس سیگنال معاملاتی خود وارد ترید شوید. هرچقدر که عدد خط EMA که قرار است کراس کند، نزدیک‌تر به عدد SMA باشد، قطعاً سیگنال‌ها با احتیاط و تاخیر بیشتر صادر می‌شوند. در این حالت عموماً سیگنال‌ها مطمئن‌تر هستند، اما ممکن است آنقدر دیر صادر شوند که در تایم فریمی که کار می‌کنید به طور کلی موقعیت از دست برود. اما هرچقدر عدد تنظیمات دوره کمتر باشد، سیگنال‌ها زودتر صادر می‌شوند و امکان وقوع سیگنال فیک را نیز افزایش می‌دهد.

بهترین دوره زمانی میانگین متحرک

معامله‌گران مختلف بر اساس استراتژی‌های متفاوتی که دارند ممکن است از دوره‌های زمانی متفاوتی برای میانگین متحرک استفاده کنند. البته آزمون و خطا در سال‌های گذشته بر اساس دیتایی که معامله‌گران از این اندیکاتور به دست آورده‌اند مشخص کرده است که بهترین تنظیمات دوره‌ای برای میانگین متحرک به شرح زیر است:

  • دوره زمانی کوتاه مدت 20 کندلی مناسب اسکلپ؛
  • دوره زمانی میان مدت 50 کندلی مناسب سوئینگ تریدینگ؛
  • دوره زمانی بلند مدت 100 یا 200 کندلی برای معاملات لانگ یا پوزیشن تریدینگ.

آموزش نحوه رسم و تنظیمات اندیکاتور میانگین متحرک

برای اینکه اندیکاتور را تنظیم کنید از پلتفرم خود وارد بخش Setting آن شوید، سپس در بخش Length یک عدد وجود دارد که دوره را مشخص می‌کند. در بخش Source نیز قیمتی که می‌خواهید محاسبه شود را به آن می‌دهید. عموماً این بخش باید روی Close باشد، یعنی قیمت بسته شدن را در نظر بگیرد. اما اگر بخواهید، می‌توانید قیمت باز شدن، پایین‌ترین قیمت یا بالاترین قیمت را نیز انتخاب کنید.

آموزش نحوه رسم و تنظیمات اندیکاتور میانگین متحرک
به کمک اندیکاتور مووینگ اوریج، می تواند میانگین قیمت یک دارایی در بازه زمانی خاص را نشان می‌دهد.

شما می‌توانید هر تعداد مووینگ اوریج را به چارت اضافه کرده و هرکدام را روی یک تنظیمات بگذارید تا بتوانید سیگنال‌های مطمئن‌تری را دریافت کنید.

آنچه در مقاله میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معامله خواندیم:

همان‌طور که در مقاله ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات خواندیم، میانگین متحرک ساده و نمایی اندیکاتوری است که بیشتر معامله‌گران برای پیدا کردن روند بازار استفاده می‌کنند. مووینگ اوریج روند قیمتی را بر اساس میانگین قیمتی که در یک دوره خاص در تنظیمات آن مشخص می‌شود، محاسبه می‌کند. میانگین متحرک دو نوع دارد: میانگین ساده و میانگین متحرک نمایی که وزن بیشتری را برای قیمت کندل‌های آخر در نظر می‌گیرد.

تبلیغات

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

در حال مطالعه
ترکیب میانگین متحرک ساده و نمایی برای ورود به معاملات

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران