خانه > کالج کدام بروکر > تله خرسی و تله گاوی چیست؟

تله خرسی و تله گاوی چیست؟

تله گاوی یا تله خرسی در واقع دام یا تله است که بزرگان بازار یا مارکت میکرها، با حجم سرمایه بالا برای گمراه کردن معامله‌گران ایجاد می‌کنند تا تحلیل شما را بهم زده و سعی کنند به اشتباه وارد خرید یا فروش دارایی شوید. این کار در تمامی بازارها از فارکس گرفته تا ارز دیجیتال، سهام و … رخ می‌دهد. تریدرهای معمولی عموماً در چنین تله‌هایی گرفتار می‌شوند و سبب می‌شود تا حجم سرمایه زیادی را از دست بدهند. ما در این مقاله به صورت کامل تله خرسی و گاوی را برای شما شرح خواهیم داد.

تله خرسی و تله گاوی چیست؟

تله خرسی یا Bear trap چیست؟

خرس نماد فروش و ضعف در بازار است، زمانی که می‌‌گویند بازار خرسی است یعنی بازار در حال پایین آمدن است و ترس در بازار زیاد شده است. حالا تله خرسی به وقتی گفته می‌شود که بازار در حال پایین آمدن است و شما فکر می‌کنید که این فقط یک اصلاح است، یا اینکه قرار است در یک مقاومت بماند و از آن پایین‌تر نمی‌رود. اما مارکت میکرها با حجم سرمایه بالا بازار را چنان پایین‌تر می‌کشند که معامله‌گران به ترس می‌افتند، این ترس همزمان می‌شود با خروج آنها با ضررهای کوچک و بزرگ از بازار، زمانی که به اندازه کافی استاپ زده شود و تفکر جمعی این باشد که دیگر بازار می‌ریزد، مارکت میکر دوباره بازار را به روند صعودی برمی‌گرداند. حجم عظیمی از معامله‌گران گول این حرکت فیک را می‌خورند که به آن تله خرسی گفته می‌شود.

مثال‌های عینی برای تله خرسی

حالا که با تعریف کلاسیک تله خرسی آشنا شدید، بگذارید تا با یک مثال به شما نشان دهیم که دقیقاً تله خرسی چطور اتفاق می‌افتد. لطفاً اول به عکس زیر نگاه کنید:

مثال‌های عینی برای تله خرسی
این تغییر مسیر روند بازار باعث ایجاد ترس در معامله گران می شود.

در این تصویر می‌بینید که بازار یک روند صعودی داشته است و چطور مارکت میکرها بازار را سقوط داده‌اند تا استاپ معامله‌گران را بزنند و در دل آنها ترس ایجاد کنند، اما دوباره بازار را به سمت بالا و شرایط نرمال کشانده‌اند.

راه‌های تشخیص تله خرسی

به طور کامل شما نمی‌توانید تشخیص بدهید که حتماً چنین چیزی در کجا در حال رخ دادن است، اما عموماً زمانی که بازار تغییر روند ناگهانی می‌دهد، به یک منطقه مهم نفوذ می‌کند تا شما فرض کنید بازار تغییر روند داده است و می‌بینیم که در آن منطقه نمی‌تواند بماند و دوباره به شرایط نرمال حرکت قبلی خود برمی‌گردد.

راه‌های تشخیص تله خرسی
دقت کنید که تغییر روند که در نقطه ای حساس رخ می دهد که کاملا غیر منتظره باشد.

به همین دلیل است که همیشه شما به عنوان یک معامله‌گر باید صبر کنید تا تاییدها انجام شود. اگر یک مقاومت یا حمایت بزرگ شکسته شود نباید فوراً تصور کنید که روند بازار برعکس شده، بلکه باید صبر کنید تا بازار تثبیت شود. عموماً این حمایت و مقاومت‌ها محل قرارگیری و تجمع استاپ‌های بزرگ هستند که موسسات و بانک‌های بزرگ برای زدن استاپ‌ها اینکار را انجام می‌دهند. به دو چیز برای تشخیص تله‌ها توجه کنید: بالا رفتن ناگهانی حجم می‌توان نشان‌دهنده فشار غیر عادی برای ایجاد یک تله باشد و دیگری استاپ خوردن‌هایی که بازار فورا از آنها عقب می‌کشد. این دو مسئله جز مهم‌ترین راه‌های تشخیص تله‌ها در بازار هستند.

تله خرسی به گول زدن تریدرها در یک روند صعودی گفته می‌شود که بازار را به صورت ناگهانی برعکس می‌کند و تله گاوی زمانی است که بازار نزولی است، اما یکباره صعودی می‌شود تا معامله‌گران خرد را از بازار خارج کند.

تله گاوی یا Bull trap چیست؟

تله گاوی دقیقاً برعکس تله خرسی است. گاو در اصطلاحات بازار به معنای خریدهای بزرگ است، وقتی می‌گویند بازار گاوی است یعنی بازار در حال بالا رفتن است. تله گاوی به حرکت روبه بالای بازار به صورت فیک گفته می‌شود. یعنی یک روند نزولی وجود دارد، بازار رو به پایین است و اکثر معامله‌گران در پوزیشن SELL قرار دارند، اما ناگهان می‌بینید که بازار بالا می‌رود، برخلاف همه تحلیل‌ها و اصول ممکن و حتی برخی از مهم‌ترین مقاومت‌ها را می‌شکند. این مسئله به این دلیل است که بازار می‌خواهد با ایجاد یک تله، استاپ‌های معامله گران را بزند و بیشتر آنها را به ترس بیاندازد تا فکر کنند که روند بازار برگشته است، اما در نهایت با خارج کردن معامله‌گران اصلی از بازار، دوباره روند نزولی خود را شروع می‌کند.

مثال برای تله گاوی

مثال عینی تله گاوی می‌تواند به شکل زیر باشد و درک آن کمک خواهد کرد شما با این سبک تله‌ها آشنا شوید، به همین دلیل بهتر است تصویر زیر را مشاهده کنید:

مثال‌های عینی برای تله گاوی
تله گاوی زمانی رخ می‌دهد که معامله گر فکر می کند روند نزولی پایان یافته و روند صعودی شروع خواهد شد.

همانطور که در این عکس می‌بینید بازار نزولی بوده، اما خط روند به یک باره رو به بالا شده و تقریباً یک مقاومت مهم را شکانده و باعث شده استاپ های زیادی زده شود، اما دوباره قرار است روند نزولی خود را ادامه دهد.

راه‌های تشخیص تله گاوی

تله گاوی هم مانند تله خرسی، هیچ راه مشخصی برای تشخیص آن قبل از وقوع ندارد. اما اگر دیدید بازار می‌چرخد و خلاف روندی که باید در حال حرکت است و هم زمان حجم نیز به طرز غیر منتظره‌ای همانطور که در اوسیلاتور بالا می‌بینید، افزایش پیدا می‌کند، یکی از نشانه‌های مهم برای تله گاوی است. هرگاه دیدید که بازار به یک محل مهم حمایت یا مقاومت حمله می‌کند، نشان‌دهنده این است که احتمالاً یک تله در حال رخ دادن است و باید مراقب باشید که ترس شما را از بازار خارج نکند.

راه‌های جلوگیری از به دام افتادم تله گاوی و خرسی

به طور کلی بسته به قدرت مالی که دارید روش‌های مختلفی برای این مسئله وجود دارد. مثلاً بسیاری از معامله‌گرانی که حجم سرمایه زیادی دارند، وقتی بازار در حال ساخت یک تله است، سعی می‌کنند وارد یک معامله هج شوند. یعنی روند معامله آنها صعودی است اما بازار می‌خواهد با تله کمی پایین بیاید و دوباره صعود کند، از این رو یک معامله هج برعکس روند قبلی ایجاد می‌کنند تا ضمن گرفتن سود بیشتر از این دام جلوگیری کنند. روش دیگر خروج از معامله با سود است. شما می‌توانید معامله خود را پیگیری کنید و هرجا که حس کردید در حال ایجاد تله است، با سود از بازار خارج شوید، صبر کنید تا تله تمام شود و بازار دوباره به مسیر خود برگردد.

آنچه در مقاله تله گاوی و خرسی خواندیم:

همانطور که متوجه شدید، تله خرسی و تله گاوی به تله‌ای گفته می‌شود که توسط بزرگان بازار ایجاد می‌شود تا معامله‌گران خرد را دچار اشتباه و ترس کنند و آنها را از بازار خارج نماید. تله خرسی و گاوی به ظاهر با تغییر مسیر ناگهانی و شکست‌های نقاط حمایت و مقاومت اصلی بازار شناخته می‌شود. پیدا کردن این تله‌ها قبل از رخ دادن کار سختی است، اما بعد از آن می‌توانید تشخیص دهید که اتفاقی که در بازار رخ داده یک تله بوده است.

سوالات متداول
چطور تله خرسی و گاوی را تشخیص دهیم؟
این تله‌ها به طور واضح قابل تشخیص نیستند، اما از روی حجم‌های مشکوک، زدن استاپ‌ها و برگشت از نفوذی که به حمایت و مقاومت‌ها رخ می‌دهد، می‌توانند تا حدی قابل تشخیص باشند.
چه مدل معامله گرانی تله خرسی و گاوی را ایجاد می‌کنند؟
عموماً معامله‌گران بزرگ مثل بانک‌ها و مؤسسات مالی که توان وارد کردن حجم زیادی سرمایه در بازار را دارند این کار را انجام می‌دهند.
تله خرسی و گاوی چرا رخ می‌دهد؟
بزرگان بازار برای گول زدن تریدرها و همچنین خارج کردن آنها از بازار و همینطور زدن استاپ معامله‌گران این کار را انجام می‌دهند.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران