خانه > تحلیل Gold > طلا در فارکس

طلا در فارکس

یکی از نمادهای معاملاتی بسیار مهم بازار فارکس، طلا است که به صورت XAU/USD نوشته می‌شود و به معنای معامله طلا (XAU) در برابر دلار آمریکا (USD) است که نشان دهنده ارزش یک اونس طلا در برابر یک دلار است. برای آشنایی کامل با تمام ویژگی‌های طلا در بازار فارکس، لطفاً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نمودار معاملاتی طلا در فارکس

معامله طلا در فارکس

طلا همیشه به عنوان یک دارایی امن در زمان بی‌ثباتی مالی بین سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود و قیمت طلا تأثیر فراوانی از وضعیت سلامت اقتصاد جهانی می‌گیرد. به‌طور معمول طلا برخلاف دلار آمریکا حرکت می‌کند و همبستگی منفی (Correlation) با یکدیگر دارند.

نماد معاملاتی طلا در فارکس
نماد معاملاتی طلا در فارکس (XAUUSD)

بنابراین عواملی چون رشد تولید ناخالص داخلی، تورم، داده‌های اشتغال، سیاست‌های پولی بانک‌ها و اقتصاد کشورهای پرنفوذ جهان همگی بر روی قیمت طلا تاثیر می‌گذارند، همچنین هرگونه ناامنی، اخبار بد درباره جنگ، بیماری و… که به کل جهان مربوط باشد می‌تواند خیلی سریع با نوسان طلا مواجه شد. پس اگر می‌خواهید به عنوان یک معامله‌گر روی طلا ترید کنید؛ علاوه بر مباحث تکنیکال باید به خوبی بر روی فاندامنتال طلا نیز مسلط باشید. برای مشاهده نمودار بروی قیمت لحظه‌ای و چارت تکنیکال طلا در فارکس کلیک کنید.

طلا را چگونه ترید کنیم؟

در سیستم فارکس طلا مانند یک ارز در نظر گرفته می‌شود که ارزش آن را باید در برابر دلار بسنجید. به همین دلیل است که نماد آن در فارکس به صورت جفت ارز XAU/USD شناخته می‌شود. همان‌طور که گفته شد طلا به شدت با دلار رابطه همبستگی منفی دارد و زمان ترید طلا باید از طریق تحلیل فاندامنتال شرایط قدرت دلار را مورد بررسی قرار دهید، فاکتور بعدی برای معامله طلا اخبار سیاسی جهان است. کوچک‌ترین تنش یا جنگ در جهان سبب می‌شود که سرمایه‌گذاران به سمت خرید طلا حرکت کنند و بازار طلا را وارد دوره‌های پرنوسان کنند. فاکتور بعدی وضعیت استخراج طلا است. اگر به ترید طلا علاقمند هستید مقاله بهترین استراتژی معامله طلا در فارکس چیست؟ را مطالعه کنید. هرچند که میزان استخراج طلا بالاتر برود و به اصطلاحی از تقاضا پیشی بگیرد، سبب کاهش نرخ طلا خواهد شد. به طور کلی هنگام ترید طلا این فاکتورها را باید در نظر بگیرید:

  1. وضعیت دلار در بازار نیویورک
  2. حمایت‌ها و مقاومت‌های اصلی طلا (قیمت‌های حساس)
  3. پیامدهای ژئوپلیتیکی
  4. پیگیری تقاضای صنعتی و تجاری برای طلا
  5. نظارت بر خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی
  6. نرخ بهره
  7. تغییرات در استخراج طلا
  8. تحلیل وضعیت اقتصادی آمریکا

این ۸ مورد، مهم‌ترین عواملی هستند که هر معامله‌گر طلا هنگام ترید باید به آن‌ها دقت داشته باشد. بهترین زمان معامله طلا در فارکس چه ساعتی است؟ را نیز می‌توانید مطالعه کنید.

XAU/USD نماد رسمی معاملات طلا در فارکس است که عملکرد و معاملات آن کاملاً شبیه به جفت ارزها است. شما می‌توانید با تحلیل وضعیت دلار و طلا، روی این نماد معامله کنید. طلا به طور ذاتی بسیار پر نوسان است و همچنین ارزش هر پیپ آن تقریباً 10 برابر ارزش حرکت یک جفت ارز معمولی است.

چارت ترید طلا

برای معامله Gold در فارکس شما از هر پلتفرم معاملاتی که با آن کار می‌کنید می‌توانید، نماد (XAU/USD) را پیدا کرده و چارت آن را باز کنید.

نمودار معاملاتی طلا در فارکس
نمودار معاملاتی طلا در فارکس (XAUUSD)

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید چارت طلا کاملاً شبیه به جفت ارزها است با این تفاوت که ارزش هر پیپ حرکت آن با نمادهای دیگر متفاوت است.

ریسک های معاملات طلا در فارکس

به طور کلی بازار طلا به دلیل نوسانات بالا و ارزش بیشتر حرکت هر پیپ آن، ریسک‌های بیشتری دارد، زمانی که اخبار سیاسی یا اقتصادی بخصوص درباره آمریکا منتشر می‌شود، نمی‌توان انتظار هیچ‌گونه رفتار منطقی از طلا داشت. میزان نوسانات در طلا آن‌قدر بالاست که ممکن است در یک لحظه چند صد پیپ جابجا شود. بنابراین معامله روی نماد XAU/USD می‌تواند بسیار پر ریسک باشد و اگر شما یک معامله‌گر مبتدی یا سطح متوسط هستید، پیشنهاد می‌شود که به هیچ‌وجه روی نماد طلا معامله نکنید.

بهترین استراتژی برای ترید طلا

روش‌های مختلفی برای ترید طلا وجود دارد، بیشتر معامله گران معمول به دلیل وجود نوسانات زیاد بازار طلا، سعی می‌کنند از روش‌های اسکلپ برای معاملات طلا استفاده کنند اما قطعاً بهترین استراتژی برای ترید طلا ممکن است برای هر معامله‌گر متفاوت باشد زیرا ترید کردن و داشتن استراتژی تا حد زیادی به خود یک شخص بستگی دارد.

تاثیر اخبار مختلف روی روند طلا

شاید هیچ نماد معاملاتی مانند طلا نباشد که به اخبار واکنش سریع و هیجانی نشان دهد. هرگونه گزارشی یا خبری که مربوط به اتفاقات جهانی یا اقتصاد آمریکا باشد خیلی سریع واکنش آن روی طلا نمایان می‌شود. برای مثال هر خبری که درباره جنگ و تنش‌های سیاسی به شدت روی نماد طلا اثرگذار است.

در چارت زیر کندل یک ساعته، روزی را نشان می‌دهد که جنگ روسیه و اوکراین آغاز شد، حرکت نوسانی شدید طلا در آن روز با ساعت‌های قبل از آن قابل توجه است.

تاثیر اخبار روی نمودار معاملاتی طلا در فارکس
تاثیر اخبار فاندامنتال روی نمودار معاملاتی طلا در فارکس

اما به طور بلند مدت و در شرایط عادی‌تر، نگاه بازار طلا بیشتر به اخبار و گزارش‌های اقتصادی آمریکاست، هرچقدر که اقتصاد آمریکا رو به بهبود باشد، در بلند مدت بازار طلا نزولی خواهد بود و هرچقدر که آمریکا دچار چالش‌های اقتصادی یا سیاسی شود، سبب کاهش ارزش دلار و رشد قیمت طلا خواهیم بود.

حجم معاملات طلا در فارکس

طلا یک نماد بسیار پرحجم و نوسانی است، این نماد به راحتی می‌تواند در عرض چند دقیقه حتی تا 400 پیپ نیز جابجا شود. همین نوسانات زیاد و جابجایی‌های سریع طلا است که باعث شده بسیاری از تریدرها بخصوص اسکلپرها بیشتر معاملات خود را روی طلا انجام دهند.

حجم معاملات طلا در فارکس
بررسی حجم معاملات طلا در فارکس با اندیکاتور ATR

شما با استفاده از اندیکاتور ATR می‌توانید میانگین حجم حرکت روزانه XAU/USD را روی چارت خود به صورت زنده مشاهده کنید.

ساعت معاملات طلا در فارکس

از آنجا که XAU/USD از تمام قوانین فارکس تبعیت می‌کند، این نماد را از روز دوشنبه تا جمعه شب به صورت 24 ساعته می‌توانید مانند تمام نمادهای دیگر فارکس معامله کنید. اما بهترین زمان ترید روی نماد طلا که بیشترین حجم معاملاتی روی XAU/USD به وجود می‌آید، در سشن نیویورک است (3 ظهر تا 11 شب به وقت گرینویچ GMT+3) که حدود ساعت 16 تا 24 تهران است.

آنچه در مقاله طلا در فارکس خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله خواندیم، این فلز ارزشمند را می‌توانید با نماد XAU/USD در فارکس معامله کنید. Gold امروزه یکی از بیشترین حجم‌های بازار را به خود اختصاص داده است اما فراموش نکنید که نماد طلا به شدت پر نوسان و پر ریسک است. هر اخبار سیاسی اقتصادی می‌تواند روی رفتار ناگهانی XAU/USD تاثیر بگذارد. طلا یک همبستگی شدید منفی (بالای 80%-) با دلار دارد پس برای ترید طلا همیشه باید آنالیز کاملی از شرایط دلار آمریکا داشته باشید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Hossein Banihashemi
2 ماه قبل

سلام ممنون از مطالب کاملتون. آیا نقره هم همانند طلا دارایی امن محسوب میشود ؟

پشتیبان کدام بروکر
پاسخ به  Hossein Banihashemi
2 ماه قبل

بله فلزات گران بها همگی دارایی امن هستند.

منوچهری
2 ماه قبل

سلام کمیسیون طلا در حساب ecn آلپاری به چه صورته؟

پشتیبان کدام بروکر
پاسخ به  منوچهری
2 ماه قبل

به صورت شناور از صفر پیپ شروع می‌شود.

امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران