خانه > کالج کدام بروکر > الگوی پرچم صعودی و نزولی

الگوی پرچم صعودی و نزولی

پرچم یکی از الگوهای بسیار جذاب و پرکاربرد در بازار فارکس است که مدل‌های مختلفی دارد. این الگو عموماً استراحت یک بازار قبل از تصمیم‌گیری مجدد برای شروع ترند جدید را نشان می‌دهد. در ادامه این مطلب نحوه پیدا کردن، انواع الگو و مدل معامله با الگوهای پرچم نزولی و صعودی را به شما آموزش خواهیم داد.

الگوی پرچم

الگو پرچم

همیشه یک روند شامل حرکت‌های اصلی و اصلاحی است که به صورت برگشتی رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات بازار نیاز به استراحت یا اصلاح‌های بزرگ‌تری دارد که برگشتی نیست بلکه به صورت بلاتکلیف، طی یک حرکت افقی برای شروع حرکت جدید می‌باشد. در اینجاست که چنین حرکاتی الگوی پرچم را ایجاد می‌کنند.

الگو پرچم
بازار پس از یک حرکت اصلی شروع به استراحت کرده تا دوباره برای ادامه مسیر آماده شود.

اگر به عکس بالای دقت کنید، بازار پس از یک حرکت اصلی شروع به استراحت کرده تا دوباره برای ادامه مسیر آماده شود. محلی که بازار استراحت می‌کند می‌تواند یک الگوی پرچم را تشکیل دهد. برای مطالعه بیشتر راجب الگوهای کلاسیک به مقاله الگوهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال مراجعه کنید.

انواع الگوی پرچم

به طور کلی در جایی که الگوی پرچم رخ می‌دهد، ممکن است چارت در مدل‌های مختلفی حرکت کند، از حرکات افقی مستطیل‌مانند گرفته تا حرکات جمع‌شونده. الگوی پرچم دو شکل اصلی دارد: الگوی پرچم مستطیل و الگوی پرچم مثلث.

الگوی پرچم مستطیل به الگویی گفته می‌شود که بعد از یک حرکت ترند، بازار حرکت آرامی را در یک محدوده به صورت رنج آغاز می‌کند. این حرکت دارای کف و سقف کاملاً مشخص است که اگر دو خط روی کف و سقف آن بیندازیم یک مستطیل را تشکیل می‌دهد. برای معامله با این مدل از الگوی مستطیل باید منتظر خروج قیمت از یک طرف آن باشیم. جهت درک بهتر این الگو به عکس زیر نگاه کنید:

انواع الگوی پرچم
الگوی پرچم مستطیل به الگویی گفته می‌شود که بعد از یک حرکت ترند، بازار حرکت آرامی را در یک محدوده به صورت رنج آغاز می‌کند.

اما مدل دیگر الگوی پرچم، مثلثی است، یعنی برخلاف الگوی پرچم مستطیل که قیمت به طور افقی حرکت می‌کند، قیمت دائم از دو طرف در حال جمع یا فشرده شدن است و در یک مرکز به هم می‌رسد تا از آنجا حرکت اصلی جدید آغاز شود.

انواع الگوی پرچم
برخلاف الگوی پرچم مستطیل که قیمت به طور افقی حرکت می‌کند، قیمت دائم از دو طرف در حال جمع یا فشرده شدن است.

اگر به تصاویر بالا نگاه کنید فرمت ظاهری الگوی مثلث را خواهید دید.

آموزش پیدا کردن الگو پرچم صعودی

حالا که با شکل ظاهری الگوی پرچم آشنا شدید وقت آن است تا ترسیم الگو پرچم صعودی را بیاموزید. برای پیدا کردن یک الگوی پرچم صعودی ابتدا باید یک ترند سریع را پیدا کنید، ترندی که عموماً هیچ اصلاح قابل‌توجهی در مسیر خود نداشته و می‌توانید یک نقطه A به B را در آن ترسیم کنید.

آموزش پیدا کردن الگو پرچم صعودی
حالا که با شکل ظاهری الگوی پرچم آشنا شدید وقت آن است تا ترسیم الگو پرچم صعودی را بیاموزید.

سپس در بخشی که بازار استراحت می‌کند باید به دنبال یک حرکت افقی به صورت مستطیل یا مثلث باشید تا الگوی شما کامل شود.

الگوی پرچم یک پترن نمودار نسبتاً سریع است که به عنوان یک کانال کوچک پس از یک روند یا ترند سریع ظاهر می‌شود. این الگو پس از یک روند صعودی، شیب نزولی و پس از یک روند نزولی، شیب صعودی دارد، اما بعد از اصلاح دوباره روند را ادامه می‌دهد.

آموزش پیدا کردن الگو پرچم نزولی

ترسیم الگو پرچم نزولی نیز به همین شکل است. ابتدا یک حرکت سریع نزولی پیدا کنید که می‌توانید آن را با یک خط A به B نام‌گذاری نمایید، سپس باید یک اصلاح که حداقل سه نقطه دیگر داشته باشد و شکل مستطیل یا مثلث مانند را در روند اصلاح خود ایجاد کند ترسیم نمایید.

آموزش پیدا کردن الگو پرچم نزولی
ترسیم الگو پرچم نزولی را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید در اینجا یک اصلاح به صورت مستطیل‌شکل داریم که الگوی پرچم نزولی را برای ما کامل می‌کند.

آموزش پیدا کردن الگو پرچم نزولی
یک اصلاح به صورت مستطیل‌شکل را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.

بعد از انجام تمام مراحل بالا می‌توانید الگوی پرچم صعودی را پیدا کنید.

آموزش معامله با الگوی پرچم نزولی

حالا که آموختید چطور یک الگوی پرچم نزولی را پیدا کنید، وقت آن است که یاد بگیرید چطور با آن معامله کنید. زمانی که الگوی پرچم نزولی شما تشکیل شد، باید منتظر شکست منطقه مثلثی یا مستطیل‌مانند به سمت پایین باشید.

آموزش معامله با الگوی پرچم نزولی
حالا که آموختید چطور یک الگوی پرچم نزولی را پیدا کنید، وقت آن است که یاد بگیرید چطور با آن معامله کنید.

شما برای معامله با این الگو باید منتظر شکست کانال باشید. زمانی که کانال شکسته می‌شود، همان‌طور که در نقطه سبز رنگ عکس پایین مشاهده می‌کنید، اولین سیگنال آماده‌باش برای ورود به ترید صادر شده است. سپس صبر کنید تا چند کندل زیر کانال تثبیت شود و در برگشت، یا پولبک وارد معامله شوید.

تعیین حد سود و ضرر در الگو پرچم نزولی

حد ضرر خود را چند پیپ بالای محل شکست بگذارید، ولی حد سود شما عموماً باید به اندازه حرکت AB یا همان حرکت ترند اول قبل از تشکیل الگوی پرچم باشد. بعد از اینکه 1:2 را دریافت کردید، حد ضررتان را جابجا کرده و روی منطقه ورود بگذارید تا معامله شما ریسک فری شود.

آموزش معامله با الگوی پرچم صعودی

معامله در روند صعودی نیز به همین ترتیب است، یعنی زمانی که الگوی پرچم شما به صورت کامل ایجاد شد، منتظر شکست الگو به سمت بالا باشید. (جایی که ما در عکس نقطه سبز رنگ را قرار داده‌ایم.)

آموزش معامله با الگوی پرچم صعودی
جایی که ما در عکس نقطه سبز رنگ را قرار داده‌ایم.

پس از تایید شکست با استفاده از روش‌هایی مانند پولبک، پس از یک برگشت به همان منطقه، می‌توانید وارد معامله شوید.

تعیین حد سود و ضرر در الگو پرچم صعودی

برای تعیین حد ضرر و حد سود نیز کار چندان سختی ندارید. شما باید حد ضرر را چند پیپ زیر خط مقاومت الگوی پرچم بگذارید و حد سودتان به اندازه حرکت قبلی AB خواهد بود، همان‌طور که در عکس بالا آن را با فلش قرمز رنگ نمایش داده‌ایم.

آنچه در مقاله نحوه معامله پرچم های نزولی و صعودی، خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله خواندید، الگوی پرچم به الگویی گفته می‌شود که مدل صعودی و نزولی دارد. این الگو از یک حرکت ترند تشکیل شده است و بعد از آن، بازار یک اصلاح زمان‌بر به شکل مستطیل یا مثلث‌مانند تشکیل می‌دهد و پس از شکست حمایت یا مقاومت آن، دوباره ترند را ادامه می‌دهد.

سوالات متداول
الگوهای پرچم در فارکس چیست؟
الگوی پرچم یکی از الگوهای مهم و قابل اعتماد در بازار فارکس است که ادامه روند را خبر می‌دهد، با استفاده از الگوی پرچم می‌توانید ادامه یک روند بزرگ را شکار کنید. این الگو به دو صورت مثلث و مستطیل قابل مشاهده است.
قانون الگوی پرچم چیست؟
وقتی بازار به دنبال بعد حرکت سریع در محدوده کوچکی تثبیت می‌شود، یک الگوی نمودار پرچم شکل می‌گیرد. الگوی پرچم باید بین خطوط موازی حرکت کند ولی می‌تواند به سمت بالا، پایین یا حتی به طرفین متمایل شود. زمانی که قیمت از خط روند بالا یا پایین پرچم شکسته شد، می‌توانید وارد معامله شوید.
آیا الگوی پرچم برگشتی است؟
الگوی پرچم عموماً یک الگوی ادامه دهنده است که پس از حرکت اصلی خود و یک اصلاح دوباره به حرکت خود ادامه می‌دهد اما گاهی ممکن است برگشت انجام شود.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هزینه‌های معاملاتی خود را کاهش دهید و به درآمد تبدیل کنید.
همین حالا درخواست دریافت ریبیت خود را ثبت کنید