خانه > رگولیشن > رگوله SVGFSA چیست؟ چه بروکرهایی رگوله SVGFSA دارند؟

رگوله SVGFSA چیست؟ چه بروکرهایی رگوله SVGFSA دارند؟

SVGFSA مخفف (Financial Services Authority St. Vincent and the Grenadines) است که یک سازمان نظارتی در منطقه آفشور سنت وینسنت و گرنادین ها است. بیشتر بروکرهایی که دفتر خود را در این منطقه تاسیس می‌کنند، برای دریافت این رگوله اقدام می‌نمایند. ما در این مقاله به بررسی سازمان و نوع کار سیستم نظارتی SVGFSA خواهیم پرداخت.

رگوله SVGFSA

در ابتدا اگر راجب رگوله یا رگولاتوری اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد ما مطالعه مقاله رگوله چیست؟ است؛ پس از آن که راجب این مورد اطلاعات کافی را بدست آوردید به ادامه معرفی رگوله SVGFSA در این مقاله بپردازید.

سازمان SVGFSA

در ۱۲ نوامبر سال ۲۰۱۲ بود که با زیاد شدن شرکت‌های مالی در منطقه سنت وینسنت، مجلس محلی این کشور قانونی را برای تاسیس شرکت نظارتی بر عملکرد مالی این موسسات به تصویب رساند که نتیجه آن تاسیس سازمان SVGFSA بود. این سازمان در اصل برای تنظیم و نظارت بر مقررات مالی بین‌المللی و موسسات غیر بانکی که در مرزهای این کشور قرار دارند تاسیس شد. SVGFSA سه نهاد نظارتی به نام‌های: مرجع خدمات مالی بین‌المللی (IFSA)، بخش شرکت‌های وزارت کار و بخش نظارت و تنظیم وزارت دارایی، را نیز به‌عنوان زیر مجموعه خود تاسیس کرده است.

رگوله SVGFSA
رگوله Financial Services Authority در سال ۲۰۱۲ شروع به نظارت بر عملکرد ارائه دهندگان خدمات مالی کرد.

این مسئله به دلیل یکپارچه‌سازی صورت گرفت و همه این سه نهاد، زیرمجموعه SVGFSA فعالیت می‌کنند که نقش آن به وضوح توسط قانون مرجع خدمات مالی شماره ۳۳ در سال ۲۰۱۱ تعریف شده است. نهاد SVGFSA دارای اختیار “تنظیم، نظارت و توسعه بخش خدمات مالی غیر بانکی در سنت وینسنت و گرنادین” است.

به طور کلی باید بدانید که رگوله SVGFSA اعتبار بالایی ندارد، زیرا از قدرت اجرایی بسیار پایینی برخوردار است و نمی‌توانید انتظاری که از رگوله‌ها و سازمان‌های نظارتی قوی دارید را از چنین رگوله‌ای در منطقه آفشور داشته باشید.

قدرت و اختیارات نهاد SVGFSA

نهاد SVGFSA یک نهاد کارآمد است که خدمات مربوط به IFS یا همان خدمات مالی غیر بانکی را کنترل می‌کند. این مجموعه عملیات‌های متفاوتی مانند ثبت شرکت تجاری با مسئولیت محدود، ثبت شرکت بین‌المللی، نظارت بر قراردادها و معاملات بین‌المللی، صدور مجوزها، لغو مجوزهای فعالیت اقتصادی، جریمه و … را انجام می‌دهد. البته واقعیت این است که سازمان SVGFSA قدرت کافی برای نظارت دقیق یا اعمال جریمه‌های سنگین به موسسات مالی را ندارد.

رگوله سنت وینسنت FSA چیست؟
رگوله سنت وینسنت FSA عملیات‌های متفاوتی مانند ثبت شرکت تجاری با مسئولیت محدود، لغو مجوزهای فعالیت اقتصادی، جریمه و … را انجام می‌دهد.

در واقع زمانی که مدل فعالیت این نهاد را مورد بررسی قرار می‌دهیم متوجه می‌شویم که اصلاً رسالت اصلی SVGFSA نیز این مسئله نیست. یعنی نه دولت سنت وینسنت و نه SVGFSA نمی‌خواهند که سختگیری‌های زیادی به نهادهای مالی که در این کشور مستقر هستند داشته باشند، بلکه قصد دارند راه باز اقتصادی بدون نظارت قوی را به آن‌ها نشان دهند تا آن‌ها نیز برای ثبت شرکت و آوردن سرمایه خود در چنین کشورهای کوچکی ترغیب شوند.

حتی زمانی که به مدل ارائه اقامت این کشورها نیز نگاه می‌کنیم کاملاً متوجه می‌شویم که کشورهایی کوچکی که جز مناطق فراساحلی یا آفشور محسوب می‌شوند، قصد دارند تا منطقه‌ای بی‌طرف و بدون سختگیری اقتصادی باشند. برای همین است که بیشتر بروکرهای ضعیف یا تازه تاسیس با ثبت شرکت در سنت وینسنت و گرفتن رگوله سطح پایینی چون SVGFSA فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

SVGFSA یک رگوله مهم در منطقه آفشور سنت وینسنت و گرنادین ها است که بر روی شرکت‌های خدمات دهنده مالی (به‌جز بانک‌ها) نظارت می‌کند.

رگولاتوری SVGFSA چطور عمل می‌کند؟

نهاد SVGFSA به نوعی از طرف دولت مامور است و در مقابل نیز در برابر دولت سنت وینسنت و گراندین‌ها وظیفه پاسخگویی دارد زیرا تمامی قوانین منطبق با موارد مالی و دستورالعمل‌های دولتی را باید اجرا و بر مدل اجرای آن‌ها نظارت کند. بنابراین این نهاد نیمه‌خصوصی به نوعی بخشی از ساختار اقتصادی دولت سنت وینسنت نیز محسوب می‌شود.

لیست بروکر‌های که رگوله SVGFSA دارند؟

همان‌طور که گفتیم بیشتر بروکرهای تازه تاسیس یا کارگزاری‌هایی که می‌خواهند از شر قوانین نظارتی، مالیاتی یا قوانین سخت‌گیرانه آمریکا به دور باشند، سعی می‌کنند از رگوله SVGFSA استفاده کنند تا بتوانند به کشورهای شامل تحریم مانند ایران، سوریه، لبنان، لیبی و … نیز خدمات ارائه کنند. مهم‌ترین بروکرهایی تحت نظارت این رگوله، در زیر آمده‌اند:

به طور کلی بیش از 1000 موسسه مالی مختلف در کشور سنت وینسنت توسط این رگوله مجوز دریافت کرده‌اند که فهرست کامل آن‌ها را می‌توانید در بخش Company Name وب سایت رسمی SVGFSA مشاهده کنید.

چطور بفهمیم بروکر ما مجوز SVGFSA دارد؟

به طور کلی اگر می‌خواهید مجوز و رگوله بروکر خود را بررسی کنید دو روش پیش رو دارید: در سایت رسمی SVGFSA بخشی به نام Company Name وجود دارد که در قسمت جستجوی آن فهرست کامل تمامی بروکرها و سازمان‌های دارای مجوز این سازمان آورده شده است. در آنجا می‌توانید نام بروکر مدنظرتان را جستجو کرده و کلیه مشخصات آن را اعم از تاریخ تمام شدن مجوز، نحوه عملکرد، اخطارها و غیره را مشاهده کنید. روش دوم این است که به بخش مجوز بروکر در سایت خودش مراجعه کرده و روی لینکی که از مجوز در آنجا قرار داده شده است کلیک کنید؛ اگر به صفحه صحیحی در سایت رسمی SVGFSA هدایت شدید، می‌توانید آنجا وضعیت مجوز را مشاهده کنید.

آنچه در مقاله رگوله SVGFSA خواندیم:

از سال 1993 تا قبل از سال 2012، قانونی بسیار قدیمی درباره مسائل مالی در کشور سنت وینسنت در جریان بود که با توجه به هجوم بالای شرکت‌های بین‌المللی برای ثبت در این منطقه، دیگر آن قوانین پاسخگوی شرایط موجود نبود. بنابراین در سال 2012 با تصویب مجلس و وزارت دارایی این کشور، سیستمی برای نظارت و بررسی شرکت‌های مالی غیر بانکی تاسیس شد که در نهایت SVGFSA نام گرفت. این سازمان به‌عنوان یک نهاد ناظر و رگوله مالی در آن کشور، شروع به نظارت بر فعالیت شرکت‌های تازه تاسیس در این منطقه آفشور کرد. هرچند که این رگولیشن هنوز جز رگوله‌های قوی محسوب نمی‌شود، اما وجود آن یک گام مثبت برای نظارت بر بروکرهای تازه تاسیس است که کار خود را در مناطق آفشور آغاز می‌کنند.

سوالات متداول
آیا رگوله SVGFSA معتبر است؟
به طور قطع SVGFSA یک رگوله کاملاً رسمی و معتبر است، اما از قدرت اجرایی پایینی برخوردار است.
چه بروکرهایی رگوله SVGFSA را دارند؟
بیش از 1000 موسسه مالی از این رگوله استفاده می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها برای ایرانیان بروکرهایی چون بروکر یو اس جی USG، اچ وای سی ام، آمارکتس، اینگات، اوربکس، دلتا اف ایکس، کلایمکس و … است.
رگوله SVGFSA برای کدام کشور است؟
رگوله SVGFSA برای سنت وینسنت و گرنادین ها است.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران