خانه > رگولیشن > رگوله FMA چیست؟ چه بروکرهایی رگوله FMA دارند؟

رگوله FMA چیست؟ چه بروکرهایی رگوله FMA دارند؟

سازمان FMA یک نهاد صدور رگولیشن و سیستم نظارت مالی معتبر است که در سال 2002 در کشور اتریش تاسیس شده است و کار آن نظارت بر عملکرد کلیه ارائه‌دهندگان خدمات مالی در این کشور و منطقه اروپا است. در این مقاله قصد داریم تا ساختار سازمانی نهاد FMA را مورد بررسی قرار دهیم.

رگوله FMA

در ابتدا اگر راجب رگوله یا رگولاتوری اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد ما مطالعه مقاله رگوله چیست؟ است؛ پس از آن که راجب این مورد اطلاعات کافی را بدست آوردید به ادامه معرفی رگوله FMA در این مقاله بپردازید.

سازمان FMA

سازمان اف ام ای در درجه اول یک سازمان نظارتی بر فعالیت بانک‌ها، صندوق‌های تامین مالی، سازمان‌های بازنشستگی، ارائه خدمات سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بورس و … است. این سازمان که فعالیت آن توسط دولت و وزارت اقتصاد اتریش به تایید رسیده است، بر اجرای شفاف تمامی قوانین و معاملات مالی و اقتصادی در حوزه اروپا نظارت می‌کند. در حال حاضر نهاد FMA یکی از معتبرترین رگوله‌های فعال بروکر‌های فارکس و خدمات‌دهندگان اقتصادی در اروپاست. این سازمان که موارد زیر را از سال ۲۰۰۲ تا امروز تحت پوشش قرار داده است:

 • ۴۷۳ بانک (به استثنای شعب EEA و موسسات پرداخت)؛
 • ۸ صندوق تامین مالی؛
 • ۷۸ شرکت بیمه؛
 • ۸ Pensionskassen (صندوق بازنشستگی)؛
 • ۶۵ شرکت سرمایه‌گذاری و ۴۵ ارائه دهنده خدمات سرمایه‌گذاری؛
 • ۱۰۶۲۴ صندوق خارجی که در اتریش عرضه می‌شود؛
 • ۲۰۷۰ صندوق سرمایه‌گذاری اتریشی تحت مدیریت ۱۴ شرکت مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری؛
 • ۵ شرکت مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری املاک (همزمان AIFM)؛
 • ۱۰۷ ناشر با ۲۲۵۷۲ اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس و همچنین ۶۹ میلیون تراکنش ابلاغی.
سازمان FMA
سازمان Financial Markets Authority برای نظارت عملکرد بروکرها تاسیس شد.

وضعیت کاری سازمان FMA نشان می‌دهد که ‌می‌توان آن را یکی از قدرتمندترین سازمان‌های ناظر مالی در اروپا و به واقع قدرتمندترین نهاد نظارت مالی خصوصی در اتریش دانست.

قدرت نهاد FMA

اما نهاد نظارتی FMA قدرت اجرای چه کارهایی را دارد؟ همان‌طور که گفته شد نهاد FMA که به‌عنوان یک سیستم ناظر بر سازمان‌ها و مؤسسات مالی فعالیت می‌کند، توانایی آن را دارد که استانداردهای الزام‌آور به شفافیت و پاسخگویی اقتصادی را کاملاً تغییر دهد، همچنین می‌تواند مقررات جدیدی برای شرکت‌هایی که تحت نظارت او هستند وضع کند. همچنین نهاد FMA امکان انجام اقدامات زیر را دارد:

 • لغو مجوز؛
 • جریمه تا سقف ۵ میلیون یورو در مرحله اول؛
 • جریمه تا سقف ۱۰ میلیون یورو در مرحله دوم؛
 • عدم اجازه فعالیت در خاک اتریش؛
 • انحلال شرکت؛
 • حل اختلاف را به صورت کاملاً مستقل.
 • جریمه‌های سطح ۳ تا ۱۵% کل درآمد شرکت.

همین قدرت اجرایی در سازمان FMA نشان می‌دهد که این موسسه ناظر از قدرت بالایی برخوردار است، پس در حوزه فارکس اگر بروکری رگوله اف ام ای را داشته باشد می‌توان آن را جز رگوله‌های قدرتمند دانست و سطح اعتبار آن بروکر را بالا ارزیابی کرد.

رگوله FMA چطور عمل می‌کند؟

سلسله مراتب عملکردی سازمان FMA کاملاً شفاف و مشخص است و از سه سطح کلی تشکیل می‌شود که در نهایت هر کدام دارای ریز ساختارهای خودشان هستند. به طور کلی FMA ابتدا دارای یک بخش حساب‌داری داخلی است که نظارت اولیه را انجام می‌دهد، سپس یک هیئت نظارت و کنترل در سطح دوم سیستم عمل می‌کنند که شامل کارشناسان داخلی مجموعه و همچنین کارشناسان خارجی مستقل است. در بخش سوم کارشناسان و مرجع ناظر دولتی به‌عنوان سطح سوم نظارتی در ساختار FMA عمل می‌کند.

رگوله FMA چطور عمل می‌کند؟
رگوله FMA دارای یک بخش حساب‌داری داخلی است که نظارت اولیه را انجام می‌دهد.

اما تمامی این مجموعه در نهایت باید تحت نظارت سیستم مالی اتریش باشد که به صورت زیر عمل می‌کند:

 • رعایت تمامی قوانین BMF به‌عنوان وزارت دارایی فدرال اتریش که قوانین تصویب شده پارلمان را اجرا می‌کند.
 • بانک ملی اتریش (بانک مرکزی) نیز بر کار کلیه رگوله‌ها نظارت کامل دارد تا اختلافات قانونی بین آن‌ها و خدمات‌دهندگان مالی را برطرف کند.
FMA یک سازمان رگولیشن و نظارت مالی بر عملکرد بنگاه‌های اقتصادی به ویژه بروکرها است که در سال 2002 در کشور اتریش تاسیس شده است و امروزه یکی از قدرتمندترین سازمان‌های نظارت مالی در اروپا است.

لیست بروکر‌های شامل این رگوله

در حال حاضر بروکرهایی که با ایرانیان کار می‌کنند به دلیل سختگیری‌های این نهاد نمی‌توانند رگوله FMA را دریافت کنند اما اگر معروف‌ترین بروکرهای دارای این مجوز را بخواهیم نام ببریم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • BlackBull Markets – Best Overall FMA Broker 2023؛
 • IG – Best FMA Broker for Beginners 2023؛
 • CMC Markets – Best MT4 FMA Broker 2023؛
 • MultiBank – Best Low Spread FMA Boker 2023؛
 • TMGM – Best EA Trading FMA Broker 2023.

چطور بفهمیم بروکر ما مجوز FMA دارد؟

معمولاً بروکرها فهرستی از شماره مجوز و لینک آن را در بخش مجوزهای خود قرار می‌دهند. اگر بروکری ادعا کرد که دارای رگوله اف ام ای است، باید لینکی برای کلیک در سایتش وجود داشته باشد که شما را به صفحه اختصاصی آن در سایت fma.gv.at ارجاع دهد و آنجا درباره مجوزی که دریافت کرده بتوانید اطلاعات لازم را کسب کنید. اگر فقط اشاره شده بود و می‌خواستید مطمئن شوید، باید در بخش جستجوی سایت، نام بروکر را وارد کرده تا صفحه ویژه آن برای شما نمایش داده شود. اگر بروکر مدنظر همچنان دارای مجوز FMA باشد در صفحه اختصاصی آن می‌توانید شرایط مجوزش را مشاهده کنید.

آنچه در مقاله رگوله FMA خواندیم:

سازمان FMA یک سیستم نظارتی بسیار قوی در کشور اتریش است که کار آن نظارت و بازرسی بر عملکرد مالی مؤسساتی است که به نوعی خدمات مالی به کاربران ارائه می‌کنند. FMA در بسیاری از کمیته‌های بین‌المللی به ویژه اروپایی، برای تدوین قوانین و استانداردهای نظارتی مالی مشترک فعالیت می‌کند تا به ثبات اقتصادی اتریش و اتحادیه اروپا از نظر اجرای قوانین و مبارزه با تخلفات مالی کمک کند. به طور کلی اگر بروکری که می‌خواهید با آن کار کنید دارای رگوله FMA باشد، رگوله آن را می‌توان جز رگوله‌های سطح بالا توصیف کرد که قابل اعتماد است.

سوالات متداول
آیا FMA رگوله قدرتمندی است؟
FMA را می‌توان یکی از قدرتمندترین سازمان‌های نظارتی فعال در منطقه اروپا دانست که جز رگوله‌های بسیار معتبر محسوب می‌شود.
FMA مربوط به کدام کشور است؟
سازمان FMA در وین پایتخت اتریش قرار دارد اما می‌تواند بر کل شرکت‌های ساکن در اتحادیه اروپا نیز نظارت کند.
چه بروکرهایی توسط FMA رگوله شده‌اند؟
از جمله مهم‌ترین بروکرهای رگوله شده توسط FMA می‌توان به BlackBull، IG، CMC Markets، MultiBank، TMGM اشاره کرد.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران