خانه > رگولیشن > رگوله IFSC چیست؟ چه بروکرهایی رگوله IFSC دارند؟

رگوله IFSC چیست؟ چه بروکرهایی رگوله IFSC دارند؟

IFSC یک سازمان بین‌المللی برای نظارت بر خدمات مالی شرکت‌های فعال در بلیز (Belize) یا دارای دفتر در بلیز است که تحت نظر وزارت امور اقتصاد این کشور قرار دارد و طبق قانون پارلمان بلیز تاسیس شده است. یکی از مهم‌ترین خدمات IFSC رگوله کردن بروکرهای منطقه آسیا است که سبب می‌شود بر کل فعالیت کارگزاری‌ها نظارت کند.

رگولاتوری IFSC

در ابتدا اگر راجب رگوله یا رگولاتوری اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد ما مطالعه مقاله رگوله چیست؟ است؛ پس از آن که راجب این مورد اطلاعات کافی را بدست آوردید به ادامه معرفی سازمان IFSC در این مقاله بپردازید.

نهاد سازمانی IFSC چیست و چطور کار می‌کند؟

از آنجا که بسیاری از بروکرهای فارکس درجه ۲ به دلیل شرایط بازرسی و مالیات، علاقه دارند دفتر خود را در کشورهای ناشناخته‌ای مانند سنت وینسنت و گرنادین‌ها، جزایر مارشال و بلیز ثبت کنند. در این کشورها نهادهای قانونی با توجه به افزایش تعداد بروکرهای ثبت شده شروع به فعالیت کرد که یکی از آنها IFSC مربوط به کشور بلیز است. نمی‌توان گفت که این نهاد قانونی مانند رگوله های معتبر جهان آنقدر سخت‌گیر و دقیق است اما سعی می‌کند در حدی، روی قوانین و نحوه ارائه خدمات بروکرهای ثبت شده در این کشور نظارت داشته باشد.

رگولاتوری IFSC
سازمان رگولاتوری International Financial Services Centres Authority

اهداف رگوله IFSC این است که بتواند با نظارت دقیق و کامل بر روی عملکرد بروکرهای ثبت شده، موارد زیر را به صورت دائم کنترل کند:

  • بررسی شرایط خدمات‌دهی بروکر به کاربران
  • بررسی شکایات ثبت شده علیه بروکرها
  • تنظیم قوانین و مقررات مالی و نظارت بر شیوه عملکرد کارگزاری‌ها بر قوانین
  • اعطای مجوز برای فعالیت به کارگزاری‌هایی که در این کشور ثبت شده‌اند

بروکرهایی که می‌خواهند تحت رگوله IFSC فعالیت کنند باید حتماً سطح جبران سرمایه‌ای به میزان ۵۰۰ هزار دلار داشته باشند، همچنین حتماً باید پول مشتریان را در حساب‌های جداگانه نگهداری کنند و روشی برای شکایت مشتری در آنها وجود داشته باشد.

IFSC یک رگوله سطح متوسط در کشور بلیز است که کار آن نظارت بر بروکرها و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مالی است. معمولاً بروکرهای سطح متوسط از این رگوله استفاده می‌کنند.

لیست بروکر های شامل رگوله IFSC

بروکرهایی که تا امروز توانسته‌اند رگوله IFSC را دریافت کنند شامل موارد زیر می‌شوند:

  • روبو فارکس
  • آلپاری
  • اف بی سی
  • فارکس تایم
  • ایکس ام

البته ممکن است به صورت دائمی این بروکرها کم یا زیاد شوند یا با انجام تخلف، سازمان IFSC رگوله آن‌ها را باطل کند.

نحوه‌ی بررسی شماره مجوز بروکر فارکس رگوله شده شما توسط IFSC

برای اینکه بتوانید رگوله بروکرهای تحت نظارت IFSC را بررسی کنید دو راه وجود دارد. یا به سایت رسمی IFSC به آدرس ifsca.gov.in مراجعه کرده و نام رسمی یا شماره مجوز بروکر را وارد کرده تا بتوانید پروفایل آن را مشاهده کرده و بتوانید از وضعیت صحت رگوله آگاه شوید. راه بعدی این است که در صفحه مجوزهای بروکر، روی لینکی که برای رگوله قرارداده شده کلیک کنید؛ اگر لینک شما را به صفحه درستی در سایت رسمی IFSC هدایت کرد می‌توانید وضعیت رگوله آن را بررسی کنید.

آنچه در مقاله رگوله IFSC خواندیم

همان‌طور که در مقاله رگوله IFSC خواندیم، این سازمان در کشور بلیز قرار گرفته است و مسئول تنظیم مقررات و نظارت بر عملکرد بروکرهایی است که می‌خواهند از این رگوله استفاده کنند. برای اینکه مطمئن شوید یک بروکر دارای رگوله IFSC است، هیچ‌گاه به اظهارات خود بروکر نباید اعتماد کنید و حتماً باید به سایت رسمی IFSC برای سنجش ادعای بروکر مراجعه کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران