خانه > رگولیشن > رگوله FCA چیست؟

رگوله FCA چیست؟

شرکت (FCA) یک سازمان دولتی است که به‌طور مستقل فعالیت می‌کند و مسئول نظارت بر امور مالی بریتانیا است. این شرکت در 1 آوریل 2013 تاسیس شد. هدف اصلی آن تنظیم خدمات مالی به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی و اطمینان از عملکرد خوب بازارها برای مصرف‌کنندگان و مشاغل است. یکی از خدمات مهم شرکت FCA اعطای رگوله FCA به کارگزاری‌ها است که تضمین می‌کند آن بروکر تحت نظارت سیستم مالی بریتانیا است.

رگوله FCA

در ابتدا اگر راجب رگوله یا رگولاتوری اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد ما مطالعه مقاله رگوله چیست؟ است؛ پس از آن که راجب این مورد اطلاعات کافی را بدست آوردید به ادامه معرفی سازمان FCA در این مقاله بپردازید.

ماموریت اصلی FCA چیست؟

ماموریت اصلی FCA ایجاد یک بازار مالی ایمن و رقابتی است که هم به نفع مصرف‌کنندگان باشد و هم به نفع کسب و کارها. که در این مقاله منظور ما از مصرف‌کننده و کسب و کار، همان معامله‌گران و بروکرها است. به این ترتیب، پیروی از مقررات FCA برای شرکت‌ها و بروکرها که تحت صلاحیت آن هستند، الزامی است تا اطمینان حاصل شود که بالاترین استانداردهای رفتار و مالی را رعایت می‌کنند.

رگوله FCA
سازمان رگولاتوری Financial Conduct Authority

یکی دیگر از ماموریت‌های FCA ایجاد بازارها و سیستم‌های پولی قوی، باثبات و انعطاف‌پذیر است که قیمت‌گذاری شفافی را ارائه می‌دهد. این شرکت با دستیابی به این اهداف، درصدد ایجاد اعتماد در سیستم مالی و حفظ موقعیت بریتانیا به عنوان یک مرکز مالی جهانی است.

مسئولیت های کلیدی FCA

اگر بخواهیم مهم ترین یا کلیدی ترین مسئولیت های رگولاتوری FCA را بررسی کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. ابلاغ استانداردهای مالی؛
 2. حفاظت از مصرف‌کنندگان؛
 3. یکپارچگی بازار؛
 4. ترویج رقابت سالم؛
 5. اقدامات قانونی.

در ادامه به بررسی کامل موارد گفته شده می‌پردازیم:

ابلاغ استانداردهای مالی

FCA رفتار شرکت‌های مالی را تنظیم می کند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها استانداردهای خاصی را رعایت کرده و به قوانین و مقررات پایبند هستند. این کار شامل نظارت بر فعالیت‌هایی مانند تجارت، مدیریت سرمایه‌گذاری و مشاوره در مورد محصولات مالی است.

حفاظت از مصرف‌کنندگان

یکی دیگر از اهداف FCA محافظت از معامله‌گران است تا اطمینان حاصل شود که با آن‌ها منصفانه رفتار می‌شود و دسترسی به اطلاعات دقیق و شفاف در مورد خدمات مالی دارند.

یکپارچگی بازار

رگوله FCA سوء‌استفاده از بازار و تجارت داخلی و سایر فعالیت‌هایی که می تواند اعتماد بازار را تضعیف کند، شناسایی کرده و از آن جلوگیری می‌کند.

ترویج رقابت سالم

اف سی ای به دنبال تشویق رقابت سالم در بازارهای مالی است که شامل رفع موانع و ترویج نوآوری است.

اقدامات قانونی

به طور کلی شرکت FCA این اختیار را دارد که علیه کارگزاری‌ها، بازارهای مالی یا افرادی که قوانین و مقررات آن را نقض می‌کنند، اقدامات اجرایی انجام دهد.

اقدامات قانونی رگوله FCA
رگوله FCA برای جلوگیری از پولشویی و کلاهبرداری بوجود آمد.

این قوانین می‌تواند شامل اعمال جریمه، تحریم یا سایر اقدامات نظارتی باشد.

هدف عملیاتی FCA در بازارهای مالی

FCA مسئول تنظیم صنعت خدمات مالی در انگلستان است. دولت بریتانیا طبق قانون خدمات مالی ۲۰۱۲ این مسئولیت را به این شرکت اعطا کرده است. برای دستیابی به وظیفه اساسی خود،FCA  سه هدف عملیاتی دارد:

 • اطمینان از اینکه معامله‌گران با سطح مناسبی از امنیت محافظت می‌شوند
 • حفاظت و تقویت یکپارچگی بازارها و سیستم‌های مالی بریتانیا
 • ترویج رقابت موثر به نفع مصرف کنندگان

مقررات مبارزه با پولشویی FCA

بر اساس این مقررات، موسسات مالی موظف به انجام ارزیابی و دقت لازم برای جلوگیری از پولشویی و سایر جرایم مالی هستند. همچنین این شرکت از سازمان‌های مالی مانند کارگزاری‌ها و بورس می‌خواهد که مقررات AML خود را به دقت دنبال کنند تا اطمینان حاصل شود که به شیوه‌ای منصفانه و شفاف عمل می‌کنند.

مقررات مبارزه با پولشویی FCA
طبق قوانین FCA، موسسات مالی موظف به انجام ارزیابی و دقت لازم برای جلوگیری از پولشویی و سایر جرایم مالی هستند.

مقررات AML FCA برای محافظت از مشتریان، کارکنان و سهامداران و همچنین حفظ اعتماد به بریتانیا به عنوان یک مرکز مالی مهم جهانی طراحی شده است. با جلوگیری از پولشویی و سایر جرایم مالی، FCA  قادر است به حفظ یکپارچگی بازارهای مالی و ارتقای اعتماد به سیستم مالی کمک کند.

FCA یک نهاد عمومی مستقل است که به طور کامل از طریق هزینه‌های پرداخت‌شده توسط شرکت‌های تحت نظارت خود تامین می‌شود. همچنین از قدرت‌های اجرایی کیفری، مدنی و نظارتی برای محافظت از معامله‌گران و اقدام علیه بروکرهای غیر مجاز برخوردار است.

برخی از صنایع تحت نظارت FCA

رگوله FCA صنایع زیادی را مورد بررسی قرار داده و نظارت کامل به آن ها دارد. در ادامه این صنایع را آورده ایم:

 • بانک‌ها؛
 • بازارهای مالی و بورس؛
 • کارگزاری‌ها؛
 • سازمان‌ها؛
 • حوزه‌های قضایی؛
 • شرکت‌های دولتی و خصوصی.

نکات کلیدی رگوله FCA

در این بخش نکات مهمی که از رگولاتوری Financial Conduct Authority باید بدانید را آورده‌ایم:

 • اداره رفتار مالی (FCA) مسئول عملکرد بازارهای مالی بریتانیا است.
 • هدف FCA تضمین بازارهای صادقانه و منصفانه از طریق حمایت از مصرف‌کنندگان، حفاظت از بازارهای مالی و ترویج رقابت است.
 • FCA یک نهاد عمومی است که زیر نظر وزارت خزانه‌داری و پارلمان بریتانیا کار می‌کند.
 • این سازماان از شرکت‌هایی که تحت نظارت او هستند هزینه دریافت می‌کند.

قدرت‌های FCA

FCA دارای اختیارات گسترده‌ای برای اجرای دستورات خود است. از جمله این اختیارات می‌توان به قانون‌گذاری و تحقیق و اجرا اشاره کرد. همچنین این سازمان، می‎تواند از شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه خود هزینه دریافت کند زیرا یک نهاد مستقل است و هیچ‌گونه بودجه دولتی ندارد. بنابراین FCA از شرکت‌های مجاز مانند بورس‌های سرمایه‌گذاری و بروکرها، هزینه‌هایی دریافت می‌کند.

آنچه در مقاله رگوله FCA آموختیم:

در این مقاله بیان کردیم که سازمان رفتار مالی (FCA) که خدمات مالی در بریتانیا را تنظیم می‌کند به تمام ارگان‌های مالی اعم از بروکرها مجوزی اعطا می‌کند که بیانگر عملکرد قانونی آن است. به طور کلی نقش این سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، پایدار نگه داشتن بازار مالی و ترویج رقابت سالم است.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر
3 ماه قبل

من در پلتفرمsecuredhotstradefxسرمایه گذاری کردم برای برداشت سود واریز ۴۹۸ دلار جهت کد مالیاتی خواستند قابل اعتماد هستند

عادل سلطانی
5 ماه قبل

سلام من پلتفرم Globalpremiertrade سرمایه گذا ی کردم پول وسودمنومیخواد بده میگه۸۳۰دلار باید واریز کنی وکدotp برات بفرستیم هرچقدر باپشتیبانیش صحبت کردم همینو میگه میگه شبکه معاملاتی شماضعیفه باید شبکه برات بخریم وکدرا برات ارسال کنیم آیا این درسته میشه منو راهنمایی بفرمایید

محمد
5 ماه قبل

یکی از بهترین رگوله ها هستش و میشه کاملا بهش اطمینان کرد

امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران