خانه > پراپ در فارکس > آموزش کار با سایت های پراپ فرم تریدینگ

آموزش کار با سایت های پراپ فرم تریدینگ

شرکت های پراپ فرم (Prop Firm)، در واقع شرکت‌های سرمایه‌گذاری هستند که سرمایه خود را برای ترید به معامله گران حرفه‌ای می‌دهند تا از طریق معاملات آن‌ها سود کسب کنند. این کار یک تعامل دوطرفه بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری و همچنین معامله‌گرانی است که سرمایه شخصی کافی برای ترید کردن را ندارند. برای آشنایی کامل با شیوه کار سایت‌های پراپ تریدینگ در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

پراپ تریدینگ چیست؟

پراپ تریدینگ (Prop Trading) به نوعی همکاری بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تریدرهای حرفه‌ای گفته می‌شود که هر دو طرف می‌خواهند از طریق آن در بازارهای مالی سود کسب کنند.

پراپ تریدینگ
پراپ تریدینگ (تامین سرمایه برای معامله)

حالا که فهمیدید پراپ چیست؟ بهتر است بدانید که شرکت‌های پراپ، سرمایه لازم برای معامله تریدرها را فراهم می‌کنند و تریدرها نیز با آن سرمایه معامله کرده و سود مشترکی برای خود و شرکت پراپ کسب می‌کنند.

شرکت‌های پراپ فرم فاندینگ سرمایه‌ای را برای معامله‌گری در اختیار معامله گران حرفه‌ای قرار می‌دهند؛ در طرف مقابل نیز تریدرهایی که تجربه لازم برای معامله‌گری دارند اما سرمایه کافی ندارند می‌توانند از سرمایه شرکت‌های پراپ استفاده کنند.

سایت های پراپ فاندینگ چطور کار می‌کنند؟

برای شفاف‌تر شدن مسئله پراپ تریدینگ و اینکه عملکرد این سایت‌ها چگونه است. ضمن بررسی یکی از حرفه‌ای‌ترین شرکت‌های پراپ، سعی می‌کنیم شیوه عملکردی آن‌ها را توضیح دهیم.

وب‌سایت‌های پراپ تریدینگ، شرکت‌هایی هستند که سرمایه فراوانی را در اختیار دارند، اما این شرکت‌ها به تریدرهای ماهری نیاز دارند تا بتوانند از طریق این سرمایه در بازارهای مالی کسب سود کنند.

در طرف مقابل نیز تریدرهای حرفه‌ای و با تجربه‌ای در بازار فارکس هستند که علی‌رغم توانایی بالا برای معامله‌گری، سرمایه کافی را ندارند. بهترین مسیر برای رسیدن بدون دردسر به سرمایه جهت ترید کردن، استفاده از شرکت‌های پراپ تریدینگ است. اما این روش چطور کار می‌کند؟ بیایید مرحله به مرحله نگاهی به شیوه کار کردن شرکت‌های پراپ فرم فاندینگ بی اندازیم:

  1. انتخاب پلن
  2. موفقیت در تست
  3. تقسیم سود

در ادامه به بررسی مراحل بالا می‌پردازیم:

مرحله اول: انتخاب پلن

شرکت‌های پراپ فرم فاندینگ پلن هایی را به کاربران خود ارائه می‌دهند که کاربران حرفه‌ای در قدم اول باید یکی از این پلن‌ها را انتخاب کنند. برای آشنایی بیشتر با این مسئله بیایید باهم نگاهی به پلن شرکت FTMO بیاندازیم.

پلن پراپ تریدینگ
انتخاب پلن برای پراپ تریدینگ

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، پلن هایی شامل پلن 10، 50، 100 و 200 هزار دلاری در سایت FTMO وجود دارد که کاربران می‌توانند هرکدام از آن‌ها را انتخاب کنند. این پل‌ها به این معنی هستند که پس از پایان تست، مبلغ اعلام شده در پلن برای ترید به معامله‌گر ارائه می‌شود، البته در نظر داشته باشید که پلن‌ها در ابتدا باید با پرداخت هزینه‌ای خریداری شوند و اگر بتوانید تست را پشت سر بگذارید، پول خرید پلن نیز معمولاً به شما بازگردانده خواهد شد.

مرحله دوم: موفقیت در تست

مرحله دومی که سایت‌های پراپ فرم فاندینگ برای تریدرها طراحی کرده‌اند تست‌های چند مرحله‌ای است. در واقع زمانی که یک تریدر، پلن مورد نظر خودش را انتخاب می‌کند، باید معمولاً یک تست 2 مرحله‌ای را بگذراند. این تست شامل مقررات خاص خود می‌شوند. برای مثال تعیین کرده‌اند که شما باید چند درصد سود را در چند روز کسب کنید. حد ضرر روزانه، حد ضرر کلی، دراودان و … از دیگر قوانینی است که هر مرحله تست دارد. اگر یک تریدر بتواند مراحل تست را با موفقیت پشت سر بگذارد، پول در یک حساب واقعی با شرایط و قوانین از پیش تعیین شده به او ارائه می‌شود و می‌تواند تریدهای خود را انجام دهد.

مرحله سوم: تقسیم سود

هر پلن معاملاتی که تریدرها انتخاب می‌کنند، میزان تقسیم سود مشخصی دارد، برای مثال در بیشتر شرکت‌ها بین 70 الی 80% سود کسب شده متعلق به تریدر است و 20 تا 30% سود را وب سایت پراپ فرم فاندینگ برمی‌دارد. معمولاً در سایت‌های پراپ، اگر یک تریدر برای چند ماه متوالی موفق به سوددهی در کنار رعایت قوانین شود، می‌تواند هم حجم سرمایه معاملاتی خود را افزایش دهد و هم اینکه میزان سود دریافتی آن از معاملات رشد کند.

آنچه در مقاله نحوه کار سایت‌های پراپ فرم فاندینگ خواندیم

به طور کلی سیستم عملکردی شرکت‌های پراپ به این شکل است؛ این وب سایت‌ها سرمایه‌ای را پس از انجام گذراندن تست، در اختیار تریدرهای حرفه‌ای قرار می‌دهند تا تریدرها ضمن معامله با آن سرمایه سود مشترکی برای خود و شرکت پراپ کسب کنند. سپس آن سود بین دو طرف تقسیم خواهد شد.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران