خانه > مقالات بروکر نورد اف ایکس > اسپرد بروکر نورد اف ایکس

اسپرد بروکر نورد اف ایکس

بروکر نورد اف ایکس دو نوع اسپرد در حساب‌های معاملاتی خود دارد که شامل اسپرد ثابت در حساب FIX و اسپرد شناور در سایر حساب‌های معاملاتی این بروکر می‌شود. البته میزان اسپرد در بروکر نورد اف ایکس به حساب معاملاتی، نماد، سشن و وضعیت بازار بستگی دارد. برای آشنایی کامل با وضعیت اسپرد در بروکر نورد اف ایکس، با ما همراه شوید.

اسپرد بروکر نورد اف ایکس

اسپرد چیست؟

اسپرد بخشی از درآمد بروکرها از معاملاتی است که شما انجام می‌دهید، اسپرد به صورت پیپ سنجیده می‌شود و از اختلاف قیمت بین ASK و BID به دست می‌آید.

اسپرد
اسپرد (اختلاف قیمت بین BID & ASK)

اگر به جواب سوال اسپرد چیست؟ می‌خواهید برسید، باید بدانید که هر نماد روی چارت دو قیمت دارد، یکی قیمت پیشنهاد فروش و دیگری قیمت خرید، فاصله بین این دو قیمت را اسپرد می گویند.

انواع اسپرد بروکر نورد اف ایکس

به طور کلی در فارکس دو نوع اسپرد برای حساب‌های معاملاتی وجود دارد، یکی اسپرد ثابت و دیگری اسپرد شناور است که در بروکر نورد اف ایکس هر دو نوع وجود دارد. اسپرد ثابت به اسپردی گفته می‌شود که روی یک عدد ثابت تنظیم می‌شود و در طول روز بنا به شرایط بازار هیچ تغییری نمی‌کند. اما اسپرد شناور که معمول‌تر است، از یک عدد حداقلی شروع می‌شود و دائم در طول روز در نوسان است.

انواع حساب معاملاتی در بروکر نورد اف ایکس

قبل از اینکه به میزان اسپرد در بروکر نورد اف ایکس بپردازیم، باید بدانیم که اسپردها تا حدود زیادی به نوع حساب معاملاتی که دارید بستگی دارند.

انواع حساب بروکر نورد اف ایکس
حساب‌های معاملاتی بروکر نورد اف ایکس

بنابراین باید با انواع حساب در بروکر نورد اف ایکس آشنا شوید:

  1. حساب FIX
  2. حساب PRO
  3. حساب ZIRO

هرکدام از این حساب‌ها شرایط معاملاتی متفاوتی دارند که یکی از موارد آن اسپرد است، معمولاً در حساب‌هایی که اسپرد خیلی ناچیز است کمیسیون دریافت می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

میزان اسپرد بروکر نورد اف ایکس

همان‌طور که گفتیم بروکر NordFX دارای دو نوع اسپرد است. حساب FIX، اسپرد ثابت است، یعنی هر نماد یک میزان حداقل اسپرد دارد (برای مثال اسپرد EUR/USD دارای ۲ پیپ است) که در طول روز روی این عدد ثابت می‌ماند و هیچ تغییری نمی‌کند.

اما اسپرد در حساب‌های ZERO و PRO به صورت شناور محاسبه می‌شود. اما شناور بودن اسپرد این دو حساب به معنای یکسان بودن آن نیست. اسپردها در حساب ZERO به دلیل پیشرفته‌تر بودن حساب، بسیار پایین‌تر از اسپرد در حساب PRO است. حالا انتخاب با شماست اگر می‌خواهید معاملاتی کنید که میزان اسپرد برایتان خیلی مهم است، می‌توانید از حساب ZERO استفاده کنید. 

اما مثلاً اگر از اکسپرت‌ها استفاده می‌کنید و لازم است اسپردتان ثابت باشد باید از حساب FIX استفاده کنید. برای اینکه به صورت میانگین اسپرد در حساب‌های مختلف بروکر نورد اف ایکس را بشناسید، ما یکی یکی با ارائه جدول اسپرد حساب، آن‌ها را توضیح خواهیم داد:

  1. اسپرد حساب FIX
  2. اسپرد حساب PRO
  3. اسپرد حساب ZERO

در ادامه به بررسی بیشتر اسپرد در حساب های بروکر نورد اف ایکس میپردازیم:

اسپرد حساب FIX

حساب FIX بروکر NordFX همان‌طور که از نامش پیداست دارای اسپرد کاملاً ثابت است. یعنی در طول روز به هیچ وجه اسپرد آن بالا یا پایین‌تر از عدد شروع نمی‌رود، برای فهمیدن میزان اسپرد در این حساب بهتر است نگاهی به جدول اسپرد مهم‌ترین نمادهای معاملاتی در حساب FIX داشته باشیم:

نماد معاملاتیمیزان اسپرد ثابت حسابنمادهای دارای کمیسیونمیزان کمیسیون این نمادها
EURUSD۲DJ30.c۰,۰۰۵%
GBPUSD۳US500.c۰,۰۰۵%
USDJPY۲DE30.c۰,۰۰۵%
USDCHF۳USTEC.c۰,۰۰۵%
USDCAD۳UKOIL.c۰,۰۰۵%
NZDUSD۳WTI_OIL۰,۰۰۵%
AUDUSD۳XNGUSD۰,۰۰۵%
AUDNZD۵AAPL.OQ۰.۲%
AUDCAD۵AMZN.OQ۰.۲%
AUDCHF۵BA.N۰.۲%
AUDJPY۵BABA.N۰.۲%
CHFJPY۴BAC.N۰.۲%
EURCAD۴C.N۰.۲%
EURCHF۳EBAY.OQ۰.۲%
EURGBP۲F.N۰.۲%
EURNZD۶FB.OQ۰.۲%
EURJPY۲GOOG.OQ۰.۲%
GBPCHF۵IBM.N۰.۲%
GBPJPY۴INTC.OQ۰.۲%
NZDJPY۶KO.N۰.۲%
GBPCAD۶MA.N۰.۲%
GBPAUD۶MCD.N۰.۲%
EURAUD۴MSFT.OQ۰.۲%
GBPNZD۸NFLX.OQ۰.۲%
CADJPY۶ORCL.N۰.۲%
CADCHF۸PFE.N۰.۲%
NZDCAD۸T.N۰.۲%
USDSGD۶TSLA.OQ۰.۲%
XAGUSD۵V.N۰.۲%
XAUUSD۵XOM.N۰.۲%

دقت داشته باشید، معاملات در این حساب فقط روی بعضی از نمادها شامل کمیسیون است.

اسپرد حساب PRO

حساب پرو در بروکر نورد اف ایکس دارای اسپرد شناور است که از حداقل ۰.۹ پیپ شروع می‌شود؛ یعنی در این حساب هر نمادی که معامله کنید، در طول روز اسپرد آن به صورت شناور رو به بالا دائماً در حال تغییر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با میزان اسپرد در حساب PRO به جدول زیر مراجعه کنید:

نماد معاملاتیحداقل اسپرد شناورنمادهای دارای کمیسیونمیزان کمیسیون این نمادها
EURUSD۰,۹DJ30.c۰,۰۰۵%
GBPUSD۱,۳US500.c۰,۰۰۵%
USDJPY۰,۹DE30.c۰,۰۰۵%
USDCHF۱,۲USTEC.c۰,۰۰۵%
USDCAD۱,۲UKOIL.c۰,۰۰۵%
NZDUSD۱,۲WTI_OIL۰,۰۰۵%
AUDUSD۱,۱XNGUSD۰,۰۰۵%
AUDNZD۱,۶AAPL.OQ۰.۲%
AUDCAD۱,۶AMZN.OQ۰.۲%
AUDCHF۱,۴BA.N۰.۲%
AUDJPY۱,۸BABA.N۰.۲%
CHFJPY۱,۵BAC.N۰.۲%
EURCAD۱,۲C.N۰.۲%
EURCHF۱,۲EBAY.OQ۰.۲%
EURGBP۱,۱F.N۰.۲%
EURNZD۲,۶FB.OQ۰.۲%
EURJPY۱GOOG.OQ۰.۲%
GBPCHF۲,۲IBM.N۰.۲%
GBPJPY۱,۸INTC.OQ۰.۲%
NZDJPY۱,۹KO.N۰.۲%
GBPCAD۲,۱MA.N۰.۲%
GBPAUD۱,۸MCD.N۰.۲%
EURAUD۱,۶MSFT.OQ۰.۲%
GBPNZD۳,۲NFLX.OQ۰.۲%
CADJPY۱,۸ORCL.N۰.۲%
CADCHF۱۶۰PFE.N۰.۲%
NZDCAD۱,۸T.N۰.۲%
USDSGD۱,۸TSLA.OQ۰.۲%
XAGUSD۱,۲V.N۰.۲%
XAUUSD۰,۸XOM.N۰.۲%

 دقت داشته باشید، معاملات در حساب PRO فقط روی بعضی از نمادها شامل کمیسیون است.

اسپرد حساب ZERO

حساب معاملاتی ZERO بهترین حساب بروکر NordFX به لحاظ اعمال کمترین میزان اسپرد است. اگر تریدر حرفه‌ای هستید یا معاملات اسکلپ انجام می‌دهید، بهتر است از این حساب برای تریدهای خود استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که معامله روی تمام نمادهای این بروکر شامل کمیسیون می‌شود. برای اطلاع کامل از میزان اسپرد و کمیسیون در حساب ZERO به جدول زیر مراجعه کنید:

نماد معاملاتیحداقل اسپرد شناورنمادهای دارای کمیسیونمیزان کمیسیون این نمادها
EURUSD۰DJ30.c۰,۰۰۵%
GBPUSD۰,۱US500.c۰,۰۰۵%
USDJPY۰DE30.c۰,۰۰۵%
USDCHF۰USTEC.c۰,۰۰۵%
USDCAD۰,۲UKOIL.c۰,۰۰۵%
NZDUSD۰,۱WTI_OIL۰,۰۰۵%
AUDUSD۰,۱XNGUSD۰,۰۰۵%
AUDNZD۰,۶AAPL.OQ۰.۲%
AUDCAD۰,۶AMZN.OQ۰.۲%
AUDCHF۰,۷BA.N۰.۲%
AUDJPY۰,۷BABA.N۰.۲%
CHFJPY۰,۴BAC.N۰.۲%
EURCAD۰,۶C.N۰.۲%
EURCHF۰,۱EBAY.OQ۰.۲%
EURGBP۰,۲F.N۰.۲%
EURNZD۱,۱FB.OQ۰.۲%
EURJPY۰,۲GOOG.OQ۰.۲%
GBPCHF۰,۳IBM.N۰.۲%
GBPJPY۰,۳INTC.OQ۰.۲%
NZDJPY۰,۹KO.N۰.۲%
GBPCAD۰,۸MA.N۰.۲%
GBPAUD۰,۶MCD.N۰.۲%
EURAUD۰,۶MSFT.OQ۰.۲%
GBPNZD۱,۴NFLX.OQ۰.۲%
CADJPY۰,۹ORCL.N۰.۲%
CADCHF۶۰PFE.N۰.۲%
NZDCAD۰,۹T.N۰.۲%
USDSGD۰,۸TSLA.OQ۰.۲%
XAGUSD۰V.N۰.۲%
XAUUSD۰XOM.N۰.۲%

 کمیسیون تمام معاملاتی که روی جفت ارزها انجام می‌شود، به میزان ۰.۰۰۳۵ درصد به ازای هر طرف معامله است.

بروکر نورد اف ایکس دارای دو نوع اسپرد ثابت و شناور است. میزان اسپرد ثابت در هر نماد معاملاتی متفاوت است و عدد آن در جدولی مشخص درون سایت اعلام شده است. اسپرد شناور نیز برای حساب زیرو از عدد 0 و حساب پرو از عدد 0.9 پیپ به صورت شناور در طول روز در نوسان است.

میزان اسپرد بروکر نورد اف ایکس در سشن‌ها

اگر اسپرد حسابی که در آن ترید می‌کنید از نوع شناور باشد، به طور قطع یکی از عواملی که روی آن تاثیر می‌گذارد، سشن‌های معاملاتی است. چون سشن‌ها با حجم پول، اخبار و تصمیم گیری‌هایی که برای یک نماد می‌شود رابطه مستقیم دارند، بنابراین کاملاً روی میزان اسپرد پرداختی اثر می‌گذارند. 

اگر می‌خواهید کمترین میزان اسپرد را در هنگام معاملات خود پرداخت کنید، حتماً باید در سشن‌های اصلی مانند سشن لندن و نیویورک معامله کنید. سشن‌های دیگر مانند سشن سیدنی و توکیو به دلیل پایین بودن حجم معاملاتشان سبب می‌شوند که میزان اسپرد به بیشترین حد خودش برسد.

چطور می‌توانیم این اسپرد را برگردانیم؟

همان‌طور که در ابتدای متن گفته شد، اسپرد نوعی هزینه معاملاتی است که شما به بروکر پرداخت می‌کنید، اگر شما در طول ماه حجم معاملات بالایی داشته باشید، قطعاً میزان کمیسیون پرداختی شما نیز به شدت بالا خواهد رفت. اما بروکر‌ها یک روش جذاب برای برگرداندن بخشی از این کمیسیون پرداختی در نظر گرفته‌اند که به آن کش بک یا ریبیت میگویند.

اگر شما جز کاربران بروکر نورد اف ایکس هستید برای دریافت ریبیت باید ابتدا عضوی از یک IB طرف قرارداد با این بروکر شوید. ما به شما سایت «کدام بروکر» را به عنوان یک IB قدرتمند پیشنهاد می‌کنیم. زمانی که با لینک این آی بی در بروکر نورد اف ایکس ثبت نام کنید یا کد معرف کدام بروکر را وارد کنید میتوانید بیشترین ریبیت را دریافت کنید. برای آموزش کامل روش دریافت ریبیت از بروکر نورد اف ایکس روی دریافت ریبیت کلیک کنید.

کمیسیون بروکر نورد اف ایکس

در جدول‌های بالا نیز مشاهده کردید که برخی از حساب‌ها و نمادها در بروکر NordFX شامل پرداخت کمیسیون می‌شوند. به صورت کلی، معامله در حساب FIX و PRO روی نمادهای اصلی شامل کمیسیون نمی‌شود؛ اما اگر بخواهید معاملاتی روی سهام و شاخص‌ها انجام دهید باید کمیسیون پرداخت کنید که به صورت عمومی برای شاخص حدود 0.005% و برای سهام 0.002% است، که برای هر طرف معامله به ازای هر لات محاسبه می‌شود. 

اما معاملات در حساب ZERO به دلیل اسپرد بسیار پایین آن شامل کمیسیون می‌شود. کمیسیون این حساب در هر نماد متفاوت است؛ اما به طور میانگین  ۰.۰۰۳۵ درصد به ازای هر طرف معامله باید پرداخت کنید. در نظر داشته باشید که می‌توانید بخش زیادی از کمیسیون را هم مانند اسپرد، از طریق کش بک و ریبیت پس بگیرید.

آنچه در مقاله اسپرد بروکر نورد اف ایکس خواندیم

همان‌طور که در طول مقاله اسپرد بروکر نورد اف ایکس خواندیم، این کارگزاری دارای دو نوع اسپرد شناور و ثابت است. اسپرد ثابت فقط روی حساب FIX مورد استفاده قرار می‌گیرد و اسپرد شناور در حساب‌های PRO و ZERO. همچنین این حساب‌ها در برخی نمادها شامل پرداخت کمیسیون به ازای هر لات معامله می‌شوند که باید آن را نیز جز محاسبات خود در نظر بگیرید. کمیسیون و اسپردی که به بروکر نورد اف ایکس پرداخت می‌کنید می‌توانید در قالب طرح‌هایی چون کش بک و ریبیت تا حدود زیادی پس بگیرید.

https://kodambroker.com/site-nordfx

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اخبار بروکر نورد اف ایکس

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران