خانه > پراپ در فارکس > قوانین پراپ تریدینگ چیست؟ چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

قوانین پراپ تریدینگ چیست؟ چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

پراپ تریدینگ وب‌سایتی است که در آن معامله‌گران حرفه‌ای که نیاز به دریافت سرمایه بالا برای معامله‌گری دارند، از آن استفاده می‌کنند. تریدرها در چالش‌های این وب‌سایت‌ها شرکت می‌کنند تا در صورت موفقیت بتوانند سرمایه کلانی را برای ترید کردن کسب کنند. شاید به جرات بتوان گفت مهم‌ترین مسئله درباره پراپ تریدینگ قوانین آن است. اگر شما به قوانین وب‌سایتی که می‌خواهید در چالش آن شرکت کنید مسلط نباشید، قطعاً با عدم آگاهی ممکن است به راحتی با نقض کوچک‌ترین قانون از چالش حذف شوید. ما در این مقاله به بررسی مسئله قوانین پراپ تریدینگ خواهیم پرداخت.

قوانین پراپ

پراپ تریدینگ چیست؟

پراپ فرم به سیستم‌ها و شرکت‌هایی گفته می‌شود که قالبا چند مدل چلنج برای شناسایی تریدرهای حرفه‌ای طراحی می‌کنند تا از طریق این تست بتوانند معامله‌گران حرفه‌ای را جذب کرده و با آن‌ها همکاری کنند.

پراپ تریدینگ چیست؟
قالبا چند مدل چلنج برای شناسایی تریدرهای حرفه‌ای طراحی می‌کنند تا از طریق این تست بتوانند معامله‌گران حرفه‌ای را جذب کرده و با آن‌ها همکاری کنند.

معامله‌گران و افرادی که احساس می‌کنند به سطح بالایی از معامله‌گری رسیده‌اند، از طریق سایت‌های پراپ تریدینگ می‌توانند بعد از گذراندن چالش آن‌ها، سرمایه مد نظرشان برای معامله در فارکس که معمولاً بالای ۱۰ هزار دلار تا حتی چند میلیون دلار است را جذب کنند. برای اطلاعات بیشتر مقاله پراپ چیست؟ را مطالعه کنید.

قوانین پراپ تریدینگ چیست؟

هر شرکت پراپ تریدینگ قوانین و شرایط معاملاتی خود را دارد، برخی از آن‌ها چالش‌های یک مرحله‌ای و برخی دیگر برای مثال چالش‌های چند مرحله‌ای را به کاربران ارائه می‌کنند. همچنین در صدها و شرایط معاملات در هر پراپ متفاوت است و این‌گونه نیست که یک قوانین مشترک بین آن‌ها باشد، اما یک سری موارد کلی وجود دارد که در بیش از ۹۰% پراپ تریدینگ‌ها مشترک است. ما برای اینکه شما با کلیات قوانین پراپ‌ها آشنایی پیدا کنید، مهم‌ترین قوانین موجود در پراپ فرم‌ها را برای شما شرح خواهیم داد که باید در هر سایت پراپی به آن‌ها توجه کند:

قوانین اصلی پراپ

هر پراپ فرم قوانین خاصی دارد که شامل قوانین اصلی و قوانین فرعی می‌باشد، در این قسمت به قوانین اصلی پراپ میپردازیم:

 • تعداد مرحله چالش: برخی از پراپ‌ها چالش‌هایی که برای تریدرها طراحی کرده‌اند یک مرحله‌ای است، یعنی شما در مرحله اول که بدون تخطی از قوانین و با رسیدن به هدف معاملاتی بتوانید موفق شوید، حساب اصلی به شما داده خواهد شد. در برخی دیگر و در بیشتر پراپ‌ها چالش دو مرحله‌ای خواهد بود.
 • حداکثر زمان چالش: بیشتر پراپ‌ها برای زمان خود در هر مرحله، یک حداکثر زمان تعین کرده‌اند. مثلاً غالباً این‌طور است که چالش اول ۳۰ روزه و چالش دوم ۶۰ روز زمان دارد تا بتوانید به اهداف معاملاتی برسید.
 • حداقل زمان چالش: برخی از پراپ‌ها قانون حداقل زمان دارند، یعنی شما مثلاً نمی‌توانید زودتر از ۴ روز چالش را به پایان برسانید، این کار برای جلوگیری از سودهای ناگهانی طراحی شده است.
 • حداقل تعداد معامله: برخی دیگر از پراپ‌ها قانون حداقل ترید دارند، یعنی مثلاً شما نمی‌توانید با ۱ ترید به هدف تعیین‌شده برسید و حداقل باید مثلاً ۵ ترید انجام دهید.
 • اهداف: هدف هر مرحله مشخص شده است، مثلاً گفته شده که شما باید در پایان زمان چالش به ۵% سوددهی کلی رسیده باشید. عموماً هر مرحله از چالش هدف خاص خود را دارد، یعنی اگر چالش انتخابی شما ۱۰ هزار دلاری است، باید حداقل ۵۰۰ دلار سود کسب کرده باشید.
 • حد ضرر روزانه: حد ضرر روزانه درصدی است که نباید در طول یک روز بیشتر از آن درصد ضرر کنید. مثلاً اگر گفته شده ۵% اجازه ضرر دارید و حسابتان ۱۰ هزار دلاری است، نباید ۵۰۰ دلار ضرر کنید. دو نکته بسیار مهم درباره حد ضرر روزانه که اکثر کاربران اشتباه به آن عمل می‌کنند و سبب می‌شود تا حسابشان را از دست بدهند این است که: اولاً حد ضرر به صورت شناور محاسبه می‌شود، یعنی اگر معاملات باز شما وارد ۵% ضرر شود و بعد بلافاصله ۲۰% سود کنید، باز هم شما حساب را از دست خواهید داد. پس منظور از میزان ضرر، ضرر معاملات بسته نیست بلکه منظور مجموعه ضرر معاملات بسته و باز است.

نکته بعدی درباره ضرر این است که حد آن ۵% از بالانس ابتدای روزتان محاسبه می‌شود، یعنی اگر شما روز قبل ۲۰% هم سود کرده باشید و حساب ۱۰ هزار دلاری خود را به ۱۰۲۰۰ دلار رسانده باشید، در شروع روز جدید اجازه ندارید بیش از ۵% ضرر کنید و اگر حساب شما ۵۱۰ دلار وارد ضرر شود، چالش را از دست خواهید داد. اما اگر همان روز مثلاً روی حساب ۳۰% سود کرده‌اید و هنوز روز شما تمام نشده است، می‌توانید ۳۵% ضرر کنید. بنابراین دانستن ساعت ریست شدن روز در سایت پراپی که از آن استفاده می‌کنید بسیار با اهمیت است.

 • حد ضرر کلی: حد ضرر کلی عموماً دو برابر حد ضرر روزانه و به میزانی است که شما در بازار اجازه دارید در طول مدت زمان معاملاتی افت سرمایه داشته باشید. یعنی مثلاً اگر حد ضرر کلی شما ۱۰% باشد، یک روز می‌توانید ۴% روز دیگر ۴% و در نهایت ۲% ضرر کنید. اگر مجموع ضرر شما به ۱۰% برسد حسابتان از بین خواهد رفت.
 • تکرار رایگان چالش: معمولاً اکثر پراپ فاندینگ‌ها به این صورت عمل می‌کنند که اگر شما حد ضررها را رعایت کنید و در پایان روزهای معاملات چالش حداقل در ضرر نباشید، می‌توانید به صورت رایگان حساب جدید برای ماه جدید دریافت کنید. البته همه پراپ ها این‌طور نیستند.

قوانین فرعی

در این قسمت قوانین فرعی پراپ ها را برای شما آورده‌ایم:

 • استفاده از ربات: برخی از پراپ فاندینگ‌ها امکان استفاده از ربات را نمی‌دهند، در بیشتر پراپ‌ها نیز اگر بخواهید از ربات استفاده کنید باید حتماً ربات شما به تایید برسد.
 • استفاده از مارتینگل: استفاده از سیستم مارتینگل در بسیاری از پراپ فاندینگ‌ها ممنوع است.
 • حداقل زمان باز بودن معامله: پراپ‌هایی وجود دارند که فست اسکلپینگ را نمی‌پذیرند و یک محدودیت برای حداقل زمان باز بودن هر معامله دارند.
 • هج کردن: در بسیاری از پراپ‌ها هج کردن ممنوع است، پس اگر چنین استراتژی دارید حتماً با پشتیبانی در میان بگذارید.
 • باز کردن دو معامله مخالف: اکثر پراپ‌ها اجازه نمی‌دهند که دو حساب معاملاتی داشته باشید که در آن دو، معاملات هم‌زمان خلاف جهت روی یک جفت ارز انجام دهید.
 • استفاده از کپی تریدینگ: برخی از پراپ‌ها محدودیت‌های خاصی برای کپی تریدینگ در حساب خود دارند.
 • معاملات خبر: پراپ‌هایی هستند که اجازه News Trading را به معامله‌گران نمی‌دهند.

همه پراپ‌ها در سایت خود بخشی برای خوانش قوانین به نام Rule دارند که لازم است آن را با دقت ترجمه کرده و بخوانید، معمولاً پراپ‌ها درباره رعایت قوانین خود بسیار سختگیر هستند.

پراپ فاندینگ ها قوانین زیاد و گاهی پیچیده‌ای دارند که اگر حتی یکی از آن‌ها را رعایت نکنید، حتماً حساب شما باطل خواهد شد برای همین قبل از شروع کار با پراپ فاندینگ‌ها، حتماً یک بار یک حساب دمو ایجاد کرده، همه‌چیز را در این حساب تست کنید و هر جا که در درک قوانین به مشکل خوردید حتماً از پشتیبانی سوال بپرسید.

چرا دانستن قوانین پراپ ها مهم است؟

بیشتر پراپ ها پس از اینکه چالش‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارید، تمامی تریدهایی که باز کرده‌اید را چک می‌کنند. اگر به هر دلیلی یکی از قوانین را رعایت نکنید، حساب شما از بین می‌رود و اگر بخواهید دوباره تست بدهید باید مبلغی را دوباره برای دریافت یک چلنج پرداخت کنید. اما اگر تریدر سطح حرفه‌ای باشد، در نهایت حتی اگر به هدف معاملاتی چلنج نرسید، می‌توانید با ضرر نکردن به صورت رایگان حساب جدیدی برای تست دریافت کنید. پس اگر در تفسیر هر قسمت از قوانین پراپ فاندینگ‌ها شک دارید، یا در قوانین آن چیزی درباره مورد سوال شما نوشته نشده است، حتماً با شرح کامل از پشتیبانی سوال را بپرسید. برای اینکه جواب پشتیبانی مستند باشد بجای استفاده از چت آنلاین، از ارسال تیکت داخل پنل کاربری خود استفاده کنید.

آنچه در مقاله قوانین پراپ تریدینگ خواندیم:

همانطور که در این مقاله خواندید پراپ‌ها وب‌سایت‌هایی هستند که تریدرها از طریق گذراندن تست‌های مشخص‌شده در آن‌ها اقدام به دریافت سرمایه اولیه برای ترید می‌کنند. البته این پراپ ها قوانین سختگیرانه‌ای دارند و مهم‌ترین مسئله درباره آن‌ها رعایت همین قوانین از سوی شماست. بنابراین واجب است که قبل از شروع حتماً قوانین آن‌ها را به صورت کاملاً مطالعه کرده و فهمیده باشید.

سوالات متداول
پراپ فاندینگ چیست؟
پراپ فاندینگ سیستم‌های تامین سرمایه برای تریدرهای حرفه‌ای هستند که با رد کردن چالش‌های معاملاتی که طراحی کرده‌اند، می‌توانید سرمایه‌های بسیار بزرگ را دریافت کنید.
پراپ فاندینگ‌ها چه قوانینی دارند؟
پراپ‌ها قوانین بسیار زیادی از جمله حد ضرر روزانه، حد ضرر کلی، هدف معاملاتی، زمان تریدها، نوع استراتژی‌های مجاز، مسئله ربات و …. را دارند که قبل از شروع کار باید کاملاً از آن‌ها مطلع باشید.
پراپ‌ها چقدر سرمایه به تریدرها می‌دهند؟
بسته به چلنجی که انتخاب می‌کنید، می‌توانید از چند هزار دلار تا حتی چند میلیون دلار سرمایه اولیه برای معامله‌گری از پراپ‌ها دریافت کنید.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران