خانه > کالج کدام بروکر > جفت ارز کراس‌ چیست؟

جفت ارز کراس‌ چیست؟

جفت ارز کراس به جفت ارزهایی در فارکس گفته می‌شود که در هیچ کدام از طرف‌های آن دلار آمریکا وجود ندارد. یعنی برخلاف جفت ارزهای ماژور که یک طرف آنها دلار آمریکاست در اینجا بجای دلار آمریکا ین ژاپن، یورو و پوند وجود دارد. ما در این مقاله جفت ارزهای کراس را به صورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

جفت ارز کراس چیست

جفت ارز کراس‌ چیست؟

جفت ارز کراس به جفت ارزهایی در فارکس گفته می‌شود که شامل دلار امریکا نخواهد شد. در پایان جنگ جهانی دوم به دلیل اقتصاد قوی آمریکا و اینکه دلار به طلا وابسته بود، تبادلات ارزها و تعیین قیمت آنها از طریق دلار آمریکا انجام می‌شد، اما بعداً با جدایی دلار آمریکا از طلا و همچنین گسترده‌تر شدن تجارت، جفت ارزهای دیگری پدید آمدند که دلار آمریکا در آنها نقشی ندارد و دو طرفان شامل دو ارز دیگر می‌شود که عموماً پوند انگلستان، ین ژاپن و یورو اروپاست.

جفت ارز کراس‌ چیست؟
جفت ارز کراس به جفت ارزهایی در فارکس گفته می‌شود که شامل دلار امریکا نخواهد شد.

برای مثال GBP/JPY برای این پدید آمد که افرادی که تجارت مستقیم بین انگلستان و ژاپن دارند بتوانند از این نرخ تبدیل مستقیم استفاده کنند. برای مطالعه جفت ارز چیست؟ کلیک کنید.

چرا جفت ارزهای کراس پدید آمدند؟

بعد از حذف استاندارد طلا و ایجاد فارکس به عنوان یک بازار مبادله و تعیین نرخ ارز، جفت ارزهای دیگری پدید آمدند تا کار قیمت‌گذاری و مبادله را راحت کنند. در این مدل جفت ارز، دیگر لازم نیست که افراد ابتدا پول خود را به دلار تبدیل کنند و بعد دوباره به یک ارز دیگر، آن‌ها می‌توانند پولشان را مستقیماً به ارز مدنظرشان تبدیل نمایند. سرعت معاملات فارکس و جهانی شدن آن نیز دلیل دیگر پدید آمدن جفت ارزهای کراس شد تا این تبادلات و تعیین نرخ ارز در جهان در کسری از ثانیه بین هر جفت ارزی انجام شود.

لیست جفت ارزهای کراس

در این جدول فهرستی از مهم‌ترین جفت ارزهای کراس را به شما ارائه می‌دهیم که می‌توانید روی این نمادها ترید کنید:

دلار استرالیا در برابر فرانک سوئیس AUD/CHF
دلار استرالیا در برابر ین ژاپن AUD/JPY
دلار کانادا در برابر فرانک سویس CAD/CHF
دلار کانادا در برابر ین ژاپن CAD/JPY
فرانک سوئیس در برابر ین ژاپن CHF/JPY
یورو اروپا در برابر دلار استرالیا EUR/AUD
یورو اروپا در برابر دلار کانادا EUR/CAD
یورو اروپا در برابر دلار نیوزلند EUR/NZD
پوند انگلستان در برابر دلار استرالیا GBP/AUD
پوند انگلستان در برابر دلار کانادا GBP/CAD
پوند انگلستان در برابر فرانک سوئیس GBP/CHF
پوند انگلستان در برابر دلار نیوزلند GBP/NZD
دلار نیوزلند در برابر فرانک سوئیس NZD/CHF
دلار نیوزلند در برابر ین ژاپن NZD/JPY

کاربرد جفت ارز کراس برای ترید

حالا که با جفت ارزهای کراس آشنا شدید احتمالاً سوالتان این باشد که کدام جفت ارزها را بهتر است که معامله کنیم. عموماً بیشتر حجم معاملات روی نمادهای ماژور وجود دارد که یک طرف آن‌ها دلار آمریکاست، اما نمادهای کراس نیز برای معامله مناسب هستند. همه چیز به این بستگی دارد که روش معاملاتی شما چیست و چه استراتژی برای معامله دارید. برای مثال CHF/JPY یک نماد امن است که دو پول بسیار با ثبات جهان در آن حضور دارند. معامله‌گران بلند مدتی که می‌خواهند از نوسانات و تحرکات اقتصادی شدید دور بمانند از این جفت ارز استفاده می‌کنند.

کاربرد جفت ارز کراس برای ترید
حالا که با جفت ارزهای کراس آشنا شدید احتمالاً سوالتان این باشد که کدام جفت ارزها را بهتر است که معامله کنیم.

در نظر داشته باشید که وضعیت بسیاری از نمادهای کراس به دلار وابسته است یا به عوامل دیگری مانند نفت! مثلاً دلار کانادا به شدت به نفت وابسته است، زیرا کانادا یکی از صادرکنندگان نفت در جهان می‌باشد. یا هر نمادی که در آن EUR وجود دارد به دلار آمریکا و وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا وابستگی شدید دارد. به طور کلی این نمادها برای معاملات روزانه یا سوئینگ که به صورت بلند مدت انجام می‌شوند مناسب‌تر هستند و نوسان شدیدی ندارند که بتوانید در آن‌ها نوسانگیری یا اسکالپ انجام دهید.

در فارکس جفت ارزهای ماژور، مینور، کراس و اگزوتیک وجود دارد. جفت ارزهای کراس نمادهایی هستند که در هیچ کدام از طرف آنها دلار آمریکا وجود ندارد و جفت ارزهای اصلی دیگر جهان در برابر یکدیگر معامله می‌شوند.

بهترین جفت ارزهای کراس

ما در جدول بالا فهرست جفت ارزهای کراس را مشاهده کردیم و متوجه شدید که کدام جفت ارزها را کراس می‌نامند، اما در ادامه به صورت کوتاه مهم‌ترین جفت ارزهای کراس را به شما معرفی می‌کنیم تا با رفتار معاملاتی آنها آشنا شوید:

  1. جفت ارز کراس GBP/CHF؛
  2. جفت ارز کراس EUR/CAD.

در ادامه به بررسی بیشتر موارد ذکر شده می‌پردازیم:

جفت ارز کراس GBP/CHF

GBP/CHF یکی از مهم‌ترین جفت ارزهای کراس است که شامل پوند انگلستان و فرانک سوئیس است. این جفت ارز در سشن معاملاتی لندن معامله می‌شود. مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار روی این جفت ارز تصمیمات BOE به عنوان بانک مرکزی انگلستان و SNB به عنوان بانک مرکزی سوئیس است. تغییرات در سوئیس بسیار کمتر است و سعی در ثابت نگه داشتن شرایط دارند، اما بانک مرکزی انگلستان عموماً برای کنترل تورم و شرایط اقتصادی با تغییرات روی نرخ بهره و … سبب تغییر در این جفت ارز می‌شود. بنابراین برای معامله روی چارت GBP/CHF باید حتماً تمرکز بالایی روی تحلیل وضعیت پوند حتی در برابر دلار داشته باشید.

جفت ارز کراس EUR/CAD

این جفت ارز، ارزش یورو در برابر دلار کانادا را نشان می‌دهد و جزء مهم‌ترین جفت ارزهای کراس است. از آنجایی که اختلاف زمانی زیادی بین منطقه یورو و کانادا وجود دارد؛ عموماً شما در سشن لندن که این نماد را معامله می‌کنید، باید نگاهتان به اخبار و شرایط اقتصادی منطقه اروپا باشد. با باز شدن سشن نیویورک بانک مرکزی کانادا برای اعمال تغییرات روی دلار کانادا کارش را شروع می‌کند و ممکن است در ابتدا با تلاطم‌هایی روبه‌رو شوید که مسیر حرکت نماد را هم تغییر دهد.

مزایا و معایب جفت ارزهای کراس

حالا که با جفت ارزهای کراس آشنا شدید، بد نیست کمی هم درباره مزایا و معایب شیوه معامله کردن در آنها بدانید:

مزایای جفت ارزهای کراسمعایب جفت ارزهای کراس
کم بودن نوسان و حرکت‌های بلند مدتدامنه تغییرات کم (ATR پایین)
امن بودن جفت ارزهای کراسحجم معاملات در این نمادها پایین است
تأثیرپذیری کمتر از اخبار و رویدادهای جهانیوابستگی بالا به حرکت نمادهای دیگر مانند دلار

آنچه در مقاله جفت ارز کراس خواندیم:

در این مقاله به صورت کامل با جفت ارزهای کراس آشنا شدید. متوجه شدیم که جفت ارزهای کراس به نمادهای معاملاتی گفته می‌شود که دلار آمریکا در هیچ طرف آن‌ها نیست و عموماً تشکیل شده از پوند، فرانک، دلار کانادا، دلار نیوزلند، دلار استرالیا، یورو و ین ژاپن هستند. این نمادها حجم کمتری نسبت به دلار آمریکا دارند و عموماً خودشان وابسته به معاملات دلار کانادا در برابر نمادهای ذکر شده می‌باشن‌د. از آنجا که میزان حرکت در نمادهای کراس کمتر است، آنها را می‌توان برای معاملات بلند مدت امن‌تر دانست و بهتر است از استراتژی DayTrading در معامله این نمادها استفاده شود.

سوالات متداول
چرا جفت ارزهای کراس پدید آمدند؟
برای اینکه در مبادله، تریدرها مجبور نباشند یکبار ارز مد نظر را به دلار تبدیل کرده و بعد به ارز دیگری تبدیل کنند. جفت ارزهای کراس به وجود آمدند تا سرعت و دقت معاملات و کشف ارزش جفت ارزها را بهتر کنند.
رفتار معاملاتی جفت ارزهای کراس چطور است؟
حجم این جفت ارزها بسیار کمتر از جفت ارزهای ماژور است و عموما همبستگی مثبت و منفی نسبت به ماژورها دارند و بیشتر نگاه این ارزها به نمادهای اصلی است. نوسان جفت ارزهای کراس بسیار کمتر از دیگر نمادهاست.
بهترین استراتژی معاملاتی برای جفت ارزهای کراس؟
عموما افرادی که به دنبال معاملات امن تر و به دور از نوسان هستند از جفت ارزهای کراس استفاده می‌کنند زیرا میزان حرکت آنها بسیار نرم تر و به دور از هیجانات همیشگی بازار است.

مرتضی گودرزی
من از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم…

فهرست مطالب

تبلیغات

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امتیازدهی به بروکر از نظر کاربران